Bartın Ticaret ve Sanayi Müdürlüğü firmaları uyardı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrik ve KDV avantajını kaybedebilirsiniz

Bartın Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, bir duyuru yayınlayarak bazı firmaları uyardı. Sanayi Sicil Belgesi olan ya da söz konusu belgeyi hiç almamış firmalar, söz konusu belgeyi yenilemezse hem para cezası ödeyebilir hem de elektrik indirimi ile KDV avantajını kaybedebilir.   

74MEDYA/EKONOMİ 

Bilim Sanayi ve Teknolojı Müdürlüğü’nden bildirilen uyarı yazısı şöyle: Bilindiği üzere 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa göre bir üründe fiziksel veya kimyasal bir değişiklik yaparak devamlı ve seri halinde imalat gerçekleştiren, devamlı ve seri halinde tamirat yapan, enerji üretimi yapan, gemi inşaatı yapan, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmalar Sanayi Sicil Belgesi almak zorundadır. Firmalar bu belge ile elektrik indiriminden ve KDV tescil ve terkin işlemlerinde bazı avantajlardan yararlanabilmektedirler.

Söz konusu firmalara (Makine parkı olan ekmek ve simit formları dâhil) ve sanayi sicil belgesi olan firmalara bazı sorumluluklar yüklemiştir. Sanayi Sicil Belgesi alması gereken firmalar https://www.turkiYe.şov.tr/sanayi-sanayi- sicil-işlemleri- adresi üzerinden e-devlet yoluyla giriş yaparak elektronik ortamda başvuru yapmaları, dilekçe ve  eki belgeleri de elektronik ortama yüklemeleri gerekmektedir. Elektronik ortamda yükleme yapamayan firmaların ise dilekçe ve eki belgelerin asıllarını il müdürlüğümüze ibraz etmeleri gerekmektedir.

BELGESİNİ YENİLETMEYENE 1586 LİRA CEZA

Sanayi Sicil Belgesi olan firmalar ise bir önceki yıla ait üretim bilgilerini içeren Yıllık İşletme Cetvellerini takip eden yılın Nisan ayının son gününe kadar elektronik ortamda vermeleri gerekmekte olup, yıllık işletme cetvelini zamanında vermeyen firmalara idari para cezası uygulanır. (2020 yılı için 1.586 TL).

Yıllık İşletme Cetveli verecek olan firmalar, https://www.turkive. şov.tr/sanayi-sanayi- sicil-işlemleri- adresi üzerinden e-devlet yoluyla giriş yaparak elektronik ortamda yıllık işletme cetveli bilgilerini doldurup göndermeleri gerekmektedir. Dijital ortamda göndermeyenlerin Nisan ayının son günü mesai saati bitimine kadar yazılı olarak hazırladıkları Yıllık İşletme Cetvellerini bir dilekçe ekinde İl Müdürlüğümüze verebilirler.

İşletme cetveli üzerindeki gerek işçi sayıları, gerek o yıla ait elektrik ve diğer enerji harcamaları veya fiili üretim miktarlarının gerçekçi olması bakanlığımız tarafından o yıl için hazırlanan sanayi envanteri için son derece önemli olduğundan firmaların daha önceki yıllara ait mükerrer bilgi vermemeleri gerekmektedir.

Sanayi Sicil Belgesi vize süresi gelen firmaların belgelerini vize ettirmemeleri halinde elektrik kurumuna indirimden yararlanmamaları için resmi yazıyla bilgi verilmektedir. Ayrıca

KDV tescil ve terkin işlemlerinde bazı avantajlar sağladığından zamanında vize ettirmeyen firmalar bağlı bulunduğu vergi dairesine bildirilmektedir.

Üretime başladıktan sonra en geç 2 ay içinde Sanayi Sicil Belgesi almayan firmalara 6948   sayılı Sanayi Sicil Kanunu idari yaptırım kararı öngörmüştür. (2020 yılı için 1.586 TL).

İl Müdürlüğümüz tarafından verilen Sanayi Sicil Belgesini kontrol amaçlı gelen görevli memura  ibraz etmeyen firmalar idari para cezası ile karşılaşırlar. (2020 yılı için 793 TL).

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa göre firmaların bildirmiş oldukları her türlü beyanda gerçeğe   aykırılık tespit edilir ise firmalara idari yaptırım kararı uygulanır. (2020 yılı için 3.180 TL).

Ayrıca Sanayi Sicil Belgesi olup da kapanma, yeniden açılma adres değiştirme, devretme gibi durumlarını en geç 1(bir) ay içerisinde İl Müdürlüğümüze bildirmeyen firmalar ise  idari  yaptırım kararıyla karşılaşırlar  (Madde 9:2020 yılı için 1.586 TL).

2014 yılında çıkarılan 2014/11 nolu Sanayi Sicil Tebliği’ne göre mikro işletmeler (on kişiden az çalışanı olan ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri üç milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler) bundan böyle Sanayi Sicil Belgesi almak istediklerinde kapasite raporu ibraz etmek zorunda değillerdir. Bu fırmaların “Kapasite Bilgileri Beyanı” ile “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Niteliği Hakkında Bilgi Beyannamesi”ni doldurup, kaşeli imzalı olarak elektronik ortamda Sanayi Sicil Bilgi Sistemine koymaları gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın Ticaret ve Sanayi Müdürlüğü firmaları uyardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir