Bartın Türkiye’ye rol model oluyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayram sonrası normalleşme çalışmaları kapsamında salgın önlemleri yeniden ele alınacak. Bu süreçte vaka sayısını sıfıra indiren illerin korunması için ‘tersine karantina’ uygulaması da gündeme gelecek.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre bayram sonrasına kadar vaka sayısını sıfıra indiren iller özel olarak değerlendirilecek. Bu illerde temel önlemler alınarak, sosyal hayatın yeniden başlatılması gündeme gelebilecek. İşyerlerinin açılması söz konusu olabilecek. Bu illerin ancak kendileriyle benzer verilere sahip komşu illerle iletişime geçebileceği veya sadece il sınırları içerisinde serbesti sağlanacağı, şehirlerarası hareketliliğe izin verilmeyeceği belirtiliyor.

TERSİNE KARANTİNA İLE DİĞER İLLERDEN KORUNACAK

Böylece vaka görülmeyen illerin diğerlerinden korunarak, “tersine karantina” uygulanabileceği kaydediliyor. Şu aşamada bir süreden beri yeni vaka görülmeyen Bartın’la birlikte Gümüşhane, Burdur, Tunceli gibi illerin bu kapsamda olabileceği, bu durumda bulunan il sayısının da 15 civarında olduğu ifade ediliyor.

BARTIN ÖN PLANA ÇIKIYOR

Salgının son noktaya yaklaştığı iller arasında Bartın, Gümüşhane ve Burdur’la birlikte rol model olarak ön plana çıkıyor. Coronavirüs pandemisine karşı sıkı önlemler uygulanan Bartın’da son 7 günde pozitif vakaya rastlanmadı. Gümüşhane’de ise 15 gündür yeni vaka haberi yok. Buna benzer illerin özel olarak incelemeye alınarak değerlendirileceği belirtildi.

SALGIN YÖNETİMİ İÇİN ÖZEL EKİP

Sağlık Bakanlığı’nın halk sağlığı uzmanlarından oluşturduğu ekip, salgının yönetimi üzerinde çalışıyor. Bu ekibin çalışmalarına göre gevşetme politikaları belirlenecek. Kapalı mekanlardaki ana kurallar, maske zorunluluğu olacak yerler, açılacak işyerleri ve bu işyerlerinde uygulaması zorunlu kuralların hepsi, bu ekip tarafından belirlenerek duyurulacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın Türkiye’ye rol model oluyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir