Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu önerge verdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zonguldak’taki Coronavirüs sayısının fazlalığına dikkat çeken Aysu Bankoğlu, Çevre Bakanı Murat Kurum’a “Salgında hava kirliliğinin etkisi ortadayken Amasra’ya kurulmak istenen termik santral ile ilgili nasıl bir yol izlenecek” diye sordu.

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, çevre kirliliğinin yoğun olduğu, özellikle de termik santrallerin bulunduğu bölgelerde artış gösterdiği bilinen Coronavirüs vakalarına dikkat çekerek TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

“Hem kömür madenlerinin hem de termik santrallerin yoğun olduğu Zonguldak’ta, COVID-19 salgınından ciddi biçimde etkilenen yurttaşlarımızın oldukça yüksek sayıda olması, bir tesadüf değildir” diyen Aysu Bankoğlu, Danıştay’ın kesin hükümlü kararlarına rağmen Amasra’ya termik santral kurmak isteyen şirketin ufak değişikliklerle başvuruyu yenilediğine dikkat çekti.

TERMİK SANTRALDEN VAZGEÇMENİN TAM ZAMANI

“Temiz hava, Corona salgını döneminde de hakkımız. Çevre kirliliğinin hastalık vakalarını artırdığı bilinirken yapılmak istenen termik santrallere izin vermemenin tam da zamanıdır” görüşlerini paylaşan Bankoğlu, açıklamasının ardından önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Hekimler ve bilim insanları tarafından kirli havanın, Corona Virüsü’nün insan bedenindeki zararları bir hayli artırdığının ortaya konduğunu dikkate aldığımızda, Bakanlığınızca mevcut ve başvuru sürecindeki termik santrallerle alakalı nasıl bir yol izlenecektir?

2) Hukuki yönden ve doğada yol açacağı tahribatlar bakımından haklı olunan hususlar bir yana, Amasra ilçemizde kurulması planlanan termik santral yönünden, bahsedilen son gelişmeler de değerlendirildiğinde, nasıl bir süreç öngörülmektedir?

3) Öte yandan, Türkiye’de mevcut tüm termik santraller bakımından, bu yılın başında yürürlüğe giren “filtrasyon” sistemine dair denetlemelerde nasıl bir tablo / sonuç ortaya çıkmıştır? Yasal gereklilikleri uzun süredir yerine getirmeyen ve halen bu eksiklikleri tamamlayamamış olan termik santraller hangileridir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu önerge verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir