Bartın, Zonguldak ve Karabük vekilleri TPAO Genel Müdürü’ne dedi ki!..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti’nin Bartın, Zonguldak ve Karabük milletvekilleri, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’i makamında ziyaret etti. Bartın Limanı’na büyük tonajlı gemilerin yanaşamadığını belirterek Filyos Limanı’nın ticari gemilere açılmasını istedi.

BARTINSTAR/ANKARA

Demir çelik sanayisinin önemli kuruluşları KARDEMİR, Mescier gibi büyük firmalara ev sahipliği yapan Bartın-Karabük ve Zonguldak’ın AK Partili 6 milletvekili, lojistik sorunlarını aşmak için harekete geçti. Bölge sanayisinin can damarı konumundaki Bartın Limanı, sınırlı tonajlı gemilerin yanaşabilmesine olanak sağlıyor. Draft seviyesi 7,2 metre olan ve 20 bin tona kadar gemilerin yanaşabildiği Bartın Limanı, demir çelik sanayinin ihtiyacı olan lojistik ihtiyacını sınırlı oranda karşılayabiliyor. Tonajı aşan ürünler, konteynerler ile Kocaeli’ne taşınarak buradaki limandan ihraç edilebiliyor. Aynı şekilde hurda getiren gemiler de belli tonaja kadar Bartın Limanı’nı kullanabiliyor. Bu durum, hem firmalar hem de şehirlerin ekonomisi için önemli maliyetlere yol açıyor.

BARTIN LİMANI SINIRLI TONAJA HİZMET VEREBİLİYOR

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na tahsis edilen (TPAO) Filyos Limanı’nın ticari gemilerin kullanımına açılması, bölge sanayisi için büyük önem taşıyor. İşte bu duruma çare üretmek isteyen bölge milletvekilleri harekete geçti. Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Karabük milletvekilleri Cem Şahin, Durmuş Ali Keskinkılıç ile Zonguldak milletvekilleri Muammer Avcı, Ahmet Çolakoğlu ve Saffet Bozkurt bir araya geldi. Ankara’da TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’i ziyaret etti. Filyos Limanı’nın ağır tonajlı ticari gemilere de açılmasını talep etti. TPAO’ya tahsis edilen Filyos Limanı, eksi 14 metrelik rıhtımıyla 70 bin detveyt tonluk kargo gemileri ile 110 bin detveyt tonluk konteyner gemilerine hizmet verebiliyor.

KARADENİZ GAZININ İKİNCİ FAZI KARADA DEĞİL DENİZDE ARITILACAK

TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, bölge milletvekillerinin talebini dikkatle dinledi. Karadeniz’den çıkartılacak doğalgazla ilgili 2’inci faz çalışmalarının karada değil, denizde olacağını kaydeden Bilgin, gemi üzerinde arıtılacak doğalgazın doğrudan sisteme aktarılacağı bilgisini verdi. Karadeniz gazının 1’inci fazı, karada arıtılarak sisteme aktarılıyor. Limanın büyük tonajlı ticari gemilere açılması için çalışma başlatma sözü veren Melih Han Bilgin, bu çalışmaya göre talebe yanıt verebileceklerini söyledi. Genel müdür Bilgin, Filyos lokasyonuna yapılması planlanan gübre fabrikasıyla ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın, Zonguldak ve Karabük vekilleri TPAO Genel Müdürü’ne dedi ki!..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir