Bartın’da bir devrin sonu! İlçe günlerinden bu yana vardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her sabah saat 10:00’da başlayan cenaze duyuruları, su kesintisi, firma reklamları gibi sesli anonslar tarihe karışıyor. Şehrin dörtbir yanındaki yüzlerce hoparlörden yapılan yayınlar, Bartın’ın ilçe olduğu günlerden bu yana her gün kesintisiz olarak kullanıldı. Hatta bu iş için personel bile istihdam ediliyordu.

Geçmişte hiçbir belediye yönetiminin cesaret edemediği radikal kararı, Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu aldı. Hoparlör sistemini kaldırdı. Belediye duyuruları, bundan böyle cep telefonlarına gönderilecek. Bir süredir tartışılan uygulama için Fırıncıoğlu, “Gürültü kirliliğine son veriyoruz” diyor.

BARTINSTAR/ŞEHİR

Göreve geldiği günden bu yana radikal kararları ile dikkat çeken Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, on yıllardır kanıksanmış belediye hoparlör sistemini kaldırıyor. Bartın Belediyesi tarafından daha önce hoparlör sistemi ile Belediye İlan Servisi tarafından yapılan sesli anonslar, geliştirilen uygulamayla artık vatandaşların cep telefonuna otomatik gönderiliyor. Gürültü kirliliğinin azalması amacıyla geliştirilen uygulama, Bartın halkının yanı sıra yurt içi ve yurt dışında yaşayan Bartınlılar tarafından da kullanılıyor.

CENAZE, SU VEYA ELEKTRİK KESİNTİSİ DUYURUSU ARTIK CEP’E GELECEK

Hoparlör ses sistemi kurulum maliyetlerinin yüksek olması ve gürültü kirliliğini önlemek için harekete geçen Bartın Belediyesi, belediye tarafından yapılan sesli anonsları (cenaze ilanları, su veya elektrik kesintileri gibi önemli duyurular) Areso Mobil uygulamadan vatandaşlara iletiyor. Vatandaşlar bu uygulama üzerinden ilanları sesli ve görüntülü dinleyebilecekleri gibi Bartın Belediyesi web sitesi üzerinden “http://www.bartin.bel.tr/vefat-ilanlari” linkine tıklayarak cenaze ilanlarına yazılı olarak da “Vefat İlanları” başlığı altında ulaşabiliyorlar.

KADEMELİ OLARAK KALDIRILACAK

Mevcutta bulunan hoparlör sisteminin kademeli olarak kaldırılacağı ifade edilirken, yeni uygulamaya geçilen Areso Mobil ile hem görüntü hem de gürültü kirliliğinin ortadan kaldırılacağı belirtiliyor. Areso uygulaması ile vatandaş istediği zaman anonsları dinleyebiliyor. Hoparlör sistemine nazaran Areso Mobil Uygulaması sayesinde yayınlanan ilanlar tüm dünyada hem görüntülenebilecek hem de ses kaydı dinlenebilecek.

Proje ile gürültü kirliliğini önlemek, vatandaşların zamanında bilgilendirilmesini sağlamak, ilan sonrası vatandaşlar tarafından anlaşılmayan duyurular nedeniyle belediyeye gelen telefonların oluşturduğu yoğunluk ve zaman kaybını önlemek, gelişen teknoloji ile Bartın Belediyesi’nin vatandaşlara daha verimli hizmet sağlaması amaçlanıyor.

Vatandaş Areso uygulamasını google play (android) ve apple (IOS) store üzerinden indirerek Bartın Belediyesi’nin ilanlarını dinleyebilecek.

FIRINCIOĞLU: VATANDAŞLAR ANONSLARI ANLAYAMIYORDU, ŞİKAYETLERE KULAK VERDİK

Projenin önemine değinen Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Yıllardır kent merkezindeki hoparlör sistemi üzerinden cenaze ilanları ve diğer önemli duyurular yapılıyor. Ancak bu uygulamanın vatandaşlarımız tarafından şikayet konusu olduğunu gözlemedik. Bu nedenle konuyla ilgili yeni bir proje ortaya koyuyoruz. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak, vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak, görüntü ve gürültü kirliğini ortadan kaldırmak adına yeni bir süreç başlatıyoruz. Belediye tarafından yapılan sesli anonsları (cenaze ilanları, su veya elektrik kesintileri gibi önemli duyurular) Areso Mobil uygulamadan vatandaşlarımıza iletiyoruz. Şu an sistem test ediliyor. Hoparlör sistemini kademeli olarak kaldıracağız. Vatandaşlarımız belediye anonslarını duyamamaktan ve anons içeriklerini tam olarak anlayamamaktan, bununla birlikte anonsların yarattığı gürültü kirliliğinden şikayet ediyordu. Vatandaşlarımızın haklı talebine kulak verdik. Areso Mobil uygulama sunduğu etkili çözümlerle bu sorunları ortadan kaldırmakla kalmayıp şehir dışında olan vatandaşlara da duyuruları takip edebilme imkan ve hizmeti vererek yüksek memnuniyet sağladı. Test sürecinde bu memnuniyeti sağladıysak inşallah tam anlamıyla sistem kullanılmaya başladığında daha da verimlilik sağlanacaktır. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’da bir devrin sonu! İlçe günlerinden bu yana vardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir