Bartın’da depreme karşı yıkım bekleyen okulların hepsini yıktık!

Bu bilgiyi, İl Genel Meclisi’nin bugünkü toplantısına katılan Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Recep Duymaz verdi. Bakanlıktan uzman bir heyetin tüm okulları incelediğini kaydeden Hasar, “7 Okul için yıkım kararı vardı, hepsini yıktık. Yıkım bekleyen okulumuz yok” dedi.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Bartın İl Genel Meclisi bugün önemli toplantılarından biri yaptı. Kenan Dursun başkanlığında toplanan mecliste 2021 bütçesine ilişkin performans planları görüşüldü, toplantının önemli bir de konuğu vardı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Recep Hasar… İl Özel İdaresi tarafından okullar için harcanacak 6 milyon 577 bin lira bütçenin nasıl kullanılacağına ilişkin bilgiler veren Duymaz, bu kapsamda 21 okulda kapsamlı bakım onarım yapılacağını anlattı.

ÖMERTEPESİ’NE YAPILACAK OKUL YIKILAN İMAM HATİP BİNASININ YERİNE OLABİLİR

Bu okullara ilişkin hangi çalışmanın yapılacağını ve ne kadar bütçe kullanacaklarını tek tek anlatan Recep Müdür’ün bir de önemli bir önerisi vardı. O da Özel İdare tarafından Ömertepesi mevkiine yapılması planlanan 32 derslikli orta okulu gündeme getiren Recep Duymaz, hukuki sorunun uzaması durumunda söz konusu okul için alternatif bir yer önerdi. Yıkılan imam hatip binası arsasısın bedelsiz olarak bu okula kazandırabileceklerini belirten Duymaz, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizim talebimiz var. Hukuki durum uzayacaksa gelecek dönem için böyle bir kaydırma yapılabilir” dedi. Ömertepesi’nde planlanan ortaokulun yeriyle ilgili Bartın Belediyesi ile Milli Emlak arasında davalık bir durum var. Davanın ne kadar süreceği bilinmiyor.

BARTIN’DA OKULLAR DEPREME DAYANIKLI MI? YIKILMASI GEREKENLER…

Peki Bartın’daki okullar depreme ne kadar dayanıklı. BartınStar, konuyu Recep Duymaz’a sordu. Bu yıl Bartın Lisesi ve Fatih İlköğretim okulu için deprem güçlendirmesi yapıldığını anlatan Duymaz, önemli bilgiler verdi. 145 okul bulunan Bartın’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen uzman bir ekibin, depreme karşı tüm okulları bir bir incelediğini kaydeden Duymaz, “7 okul için yıkım kararı verilmişti. Bu okulların hepsini yıktık. Çok kötü durumda ya da yıkım bekleyen bir okulumuz yok. Hepsini yıktık” dedi.

BAKANLIK BÜTÇESİYLE BU YIL 44 OKULA DAHA BAKIM ONARIM YAPILACAK

Yapısal dönüşüm açısından Bartın’ın diğer illere oranla iyi bir durumda olduğunu ifade eden Recep Duymaz, “Bugün biz sadece Özel İdare bütçesiyle ilgili yapılacak çalışmaları konuştuk. Onun dışında depremle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’ndan önemli bütçeler kullanıyoruz. Mesela bakanlık bütçesiyle 44 okula bu yıl bakım ve onarım çalışması yapacağız. Deprem güçlendirmesi yapılacak okullarla ilgili önemli mesafe aldık. Öncelik sırasına göre önemli çalışmalar yaptık” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
93.418.283

VAKA

51.536.442

İYİLEŞME

2.000.905

ÖLÜM

41.881.841

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.