Bartın’da taş ocaklarını istemiyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yonca’nın Bahçesi’nden…
——————————–

Duymuşsunuzdur, Bartın Boğaz mevkiinde, Topluca ve Bartın limanı çevresinde yeni taşocakları açılması isteniyor. Ayrıca Gürgenpınarı ve Aladağ’daki mevcut taşocaklarının da kapasitesinin arttırılması için girişimler yapılıyor. Bu durum epeydir devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bartın il temsilciliği, Bartın’ın dibine dinamit koyan bu başvurulara hızla olur verirken, yöre halkı ve Bartınlılar taşocaklarına tepkili. Geçen sene Topluca ve Gürgenpınarı’nda halktan kaçırılarak yapılmak istenen ÇED toplantıları duyarlı Bartınlıların müdahalesiyle engellemişti. Bu toplantılarda halk taş ocaklarını istenmediğini açık ve net bir şekilde söylemişti. Ancak daha bir sene geçmemişken iştahla yeni başvurular, ÇED toplantı talepleri gelmeye başladı.

“Ayy uşşaam siz de her şeye itiraz ediyonnuz” diyenlere durumu şöyle açıklayabilirim; Bartın halkı hâlihazırda işletilen taşocaklarından şikâyetçi; evler patlamalardan zarar görüyor, yolları taş kamyonlarının trafiği ve patlamalar sebebiyle bozuluyor, kaynak suları yok oluyor, tarımsal alanlarda verimlilik düşürüyor. Halk, patlamalar nedeniyle heyelan tehdidiyle, hava kirliliği tehdidiyle yaşamak zorunda bırakılıyorlar. Taşocakları Bartın Irmağı’nın ekosistemini tehdit ediyor, orman arazileri yok oluyor.

  • Yeni açılmak istenen taşocakları 219 hektar doğal orman arazisini yok edecek, Bartın Irmağı’nın ekosistemini bozacak, yerüstü ve yeraltı sularımız zarar görecek. Ormanımız ve Bartın Irmağı geri döndürülemez şekilde etkilenecek.
  • Halkın sağlığını, ormanı, Bartın Irmağı’nı, tarım arazilerini tehdit eden hava kirliliği, heyelan tehdidi, ses kirliliği katlanarak artacak.
  • Taşocaklarından kaynaklanan toz tarımsal arazilerin verimliliğini düşürecek, geçimini tarımdan sağlayan bölge halkı üretim yapamayacak duruma gelecek.
  • Hâlihazırda taşocaklarında 27 kg/atım dinamit patlatılırken, genişletilmek isteyen kapasitede 97 kg/atım dinamit patlatılması öngörülüyor. Yani bölge en az üç kat daha fazla patlamayla karşı karşıya kalacak. Toz ve ses kirliği, kamyon trafik katlanarak artacak.
  • Turizm bölgesi olan İnkumu, Güzelcehisar yolu kamyon trafiğinden etkilenecek, İnkumu’nda yaşayanlar veya turistik amaçla gelenler taş kamyonlarının trafiğiyle, gürültüsüyle, yolları bozmasıyla karşı karşıya kalacak.
  • Taşocaklarının kapasitesi arttırıldığında taş kamyonlarının trafiği üçe beşe katlanacak, yaklaşık üç yüz kamyon her gün Boğaz hattında sefer yapacak, taş kamyonlarının trafik yoğunluğu ve kirliliğiyle, özetle taş kamyonlarının terörüyle hep birlikte uğraşacağız.

Bartın’da yaşayanlar Gürgenpınarı, Topluca ve Boğaz halkı, ne taşocaklarını ne de yeni taşocaklarının yolunu açan ÇED toplantılarını istemiyor. Bir Bartınlı olarak hemşerilerim adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerini Bartınlıların sesine kulak vermeye ve Bartın Irmağı etrafında yeni taşocaklarının açılması için ve kapasite artırımı için yapılan başvuruları reddetmeye davet ediyorum. Bartın, doğa talanlarına ve taşocaklarına karşı durmaya devam edecektir.

Bir kez daha yazalım: Bartın’da Taşocakları İstemiyoruz!

xxx

yoncaalemdar@bartinstar.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’da taş ocaklarını istemiyoruz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir