Bartın’daki denizci subaylar artık Ukrayna’nın madalyalı kahramanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar, Bartın İnkumu açıklarında batan Arvin adli gemiden hayatlarını tehlikeye atarak 6 mürettebatı sağ kurtaran askerleri Ukrayna devlet madalyası ile ödüllendirdi.

BARTINSTAR/GÜNDEM

17 Ocak 2021 tarihinde Bartın’ın İnkumu açıklarında ortadan kırılarak batan gemideki mürettebatın kurtarılmasında kahramanca mücadele eden Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı askerleri, Ukrayna tarafından unutulmadı. Ukrayna Büyük Elçisi Vasly Bodnar, kazadan tam 1 yıl sonra Bartın’a gelerek askerlere Ukrayna Devlet Ödülü olan Kurtarılan Hayat Madalyası taktı.

bartinstar

Arvin isimli kuru yük gemisinin battığı tarihinin yıldönümü dolayısıyla aralarında Ukrayna Büyükelçisinin Vasly ve eşi Katerina Bodnar’ın da yer aldığı heyet Bartın’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Bartın Valisi Sinan Güner ve eşi Uzm. Dr. Beyhan Güner, Sahil Güvenlik Komutanlığı Komutan Yardımcısı Tuğamiral Cengiz Fitoz, Garnizon Komutanı Dz.Kd.Alb. Erkan Şahin, Belediye Başkanı Cemal Akın ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Ukrayna heyeti, törenin yapılacağı salona geçti.

bartinstar

BÜYÜKELÇİ BODNAR: FEDAKARLIĞINIZ SAYESİNDE HAYATTALAR

Madalya töreni öncesinde Ukrayna ve Türkiye milli marşları okundu. Madalya töreninde konuşan Büyükelçi Vasly Bodnar, “6 mürettebat Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı personelinin fedakarlığı, deniz ve hava başta olmak üzere organize ve eşzamanlı çalışmalar sayesinde kurtarılabildi. Bizim vatandaşlarımızı kurtaran personel kendi hayatlarını riske atarak bu operasyonu gerçekleştirdi. Dalgaların boyu yaklaşık 6 metreydi. Ve olumsuz hava şartları yapılan operasyonu neredeyse imkansız kılıyordu. Fedakarca yapılan çalışmalar sayesinde 5’i Ukrayna vatandaşı olmak üzere 6 vatandaş hayatlarına devam ediyor. Ne kadar teşekkür etsek az. Ukrayna Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şahsen teşekkürlerini bildirdi. Bu operasyondan dolayı Cumhurbaşkanımız, 5 kurtarıcı personele Ukrayna Devlet Ödülü olan Kurtarılan Hayat Madalyasını takdim etmeye karar verdi” dedi.

VALİ GÜNER: BAŞARILI PERSONELİMİ TEBRİK EDİYORUM

Bartın Valisi Sinan Güner ise konuşmasında, Ukrayna heyetine “hoşgeldiniz” dedi, olay günü yaşananları anımsattı. Olay günü emek harcayan herkese teşekkür eden Vali Güner, sözlerini “Bu tür kazaların bir daha yaşanmaması umuduyla kazada vefat ve kaybolan denizcileri saygıyla anıyor, ailelerine üzüntülerimi bildiriyor, sağ kurtulanlara sağlıklı bir yaşam temenni ediyorum. Ukrayna büyükelçisi ekselansları Vasyl Bodnar ve kıymetli heyetini, törene katılanları bir kez daha saygıyla selamlıyor, başarılı personelimi tebrik ediyorum” diyerek tamamladı.

İSTE MADALYA İLE ÖDÜLLENDİRİLEN ASKERİ PERSONEL

Konuşmaların ardından olay günü arama-kurtarma çalışmalarına katılan Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığında görevli Asb. Kd. Bçvş. Onur Tataroğlu, Asb.Kd. Üçvş. Hüseyin Özdemir, Asb. Çvş. Ahmet Ayberk Can, Uzm. Çvş. Semih Kurt ve Uzm. Çvş. Enver Mücahit Eşme’ye Ukrayna Devlet Ödülü olan Kurtarılan Hayat Madalyası Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar tarafından takdim edildi. Tören Büyükelçisi Bodnar ve ödüle layık görülen personelin hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi. Ukrayna heyeti, öğleden sonra da Amasra’ya geçerek tarihi ve turistlik ilçeyi gezdi.

xxx

17 Ocak’ta ne olmuştu: Gürcistan’ın Poti Limanı’ndan aldığı yükle Bulgaristan’ın Burgaz limanına seyir halinde iken fırtına nedeniyle İnkumu açıklarında demirleyen Palau bayraklı Arvin isimli gemi 17 Ocak 2021 dev dalgaların arasında kırılarak battı. Gemiden gelen yardım çağrıları üzerine Bartın Valiliği koordinasyonunda başlatılan arama-kurtarma çalışmaları kapsamında olumsuz hava koşullarına karşın Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekiplerce 5’i Ukrayna ve 1’i Rus uyruklu olmak üzere 6 mürettebat sağ olarak kurtarıldı. Kurtarılan mürettabatlar Bartın Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınırken devam eden arama-kurtarma çalışmalarında kayıp 3 mürettebatın cansız bedenine ulaşıldı. Geminin diğer 3 mürettebatı ise yapılan tüm arama-kurtarma çalışmalarına karşın bulunamadı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’daki denizci subaylar artık Ukrayna’nın madalyalı kahramanı
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir