Bartın’dan Arıt’a kadar tarım arazileri suyla buluşacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DSİ’nin en büyük projelerinden biri olan Kirazlıköprü Barajı sulama kanalı inşaatı sürüyor. 11 bin 387 metre uzunluğundaki sulama kanalı, Bartın-Arıt arasındaki 30 bin 620 dekarlık tarım arazisini suyla buluşturacak. 560 milyon TL’yi aşan yatırım tutarıyla ilgili DSİ mühendisleri, halkı bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

BARTINSTAR/EKONOMİ

Bartın’ın en büyük barajı Kirazlıköprü, üç fonksiyonlu olarak inşa edildi. Taşkın önleme, elektrik üretimi ve sulama… Kasım 2017’de tamamlanarak açılışı yapılan baraj, enerji üretimi ve taşkın önleme fonksiyonlarını yerine getiriyor. Bu yönüyle şehre büyük katkı veren Kirazlıköprü Barajı’ndan inşa edilecek sulama kanalı projesine de başlandı.

Mühendisler, sulama geçirilecek alanları itina ile belirlendi, kanal hattı haritalara işlendi. Bartın’dan Arıt’a 13 km ana hat olmak üzere toplam 147 km uzunluğunda boru hattı döşenecek. 3 bin hektarlık tarım arazisi suya kavuşacak. Dev borular 560 milyon TL’lik yatırım bedeli ile Bartın Irmağı’na yapılacak taşkın önleme projesi kadar büyük. 2021 yılında ihalesi yapılan projenin 2025’te tamamlanması planlanıyor.

Söz konusu yatırımı incelemek üzere dün DSİ Bartın Şube Müdürlüğü’nü ziyaret eden AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Başkanı Yaşar Arslan ve AK Parti heyeti, yetkililerden bilgi aldı.

KİRAZLIKÖPRÜ BARAJI SULAMA PROJESİ İÇİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILACAK

Yusuf Aldatmaz, projenin Bartın tarımı için hayati bir öneme sahip olduğunu belirterek “Projenin tamamlanmasıyla birlikte Bartın’da bulunan 30 bin 620 dekarlık tarım arazisi, modern borulu sistem ile suya kavuşacak. Projeyle bölgede ürün çeşitliliği artacak ve tarıma dayalı sanayi gelişerek bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine katkı sağlanacak. Her alanda olduğu gibi DSİ’nin olarak Bartın’a önemli yatırımlar kazandırıyoruz. Bu yatırımların ilimize kazandırılmasından dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımıza, DSİ yetkililerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Aldatmaz ayrıca, yapılacak projeyle ilgili halkı bilgilendirme toplantısı yapılmasını talep etti. DSİ’nın yakın bir tarihte sulama projesiyle ilgili bu toplantıyı düzenlemesi bekleniyor.

  • 20.01.2022 tarihinde işletmeye alınan Kirazlıköprü HES ile bugüne kadar 48.250.000 KWh enerji üretildi, Yıllık ortalama 9.000 konutun elektrik ihtiyacını karşılayan Kirazlıköprü HES, milli ekonomiye yıllık ortalama 83.000.000 TL katkı sağlıyor.
  • 29.11.2017 yılında tamamlanarak işletmeye açılan Kirazlıköprü Barajı bugüne kadar Bartın ilimize gelmesi olası taşkınları önemli oranda öteledi. Özellikle 26.06.2022 tarihinde yaşanan sel afetinde felaketin boyutunu önemli oranda engelledi.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’dan Arıt’a kadar tarım arazileri suyla buluşacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir