BARÜ deprem ve depremzedeler için çift koldan harekete geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Depremlerden etkilenen mensuplarına psikososyal destek veren Bartın Üniversitesi (BARÜ), Bartın’a gelen afetzedeler için çalışma başlattı.

BARTINSTAR/YAŞAM

Bartın Üniversitesinde (BARÜ) hayat kurtarmaya ya da olası tehlikeleri en aza indirmeye yönelik yapılan uygulamalar kapsamında eğitimlerin verebilmesi amacıyla hazırlıklarının tamamladığı İlk Yardım Eğitim Merkezi hizmete alındı. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen merkezde BARÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinde görevli alanında uzman akademisyenler eğitimler verecek.

Merkez bünyesinde ilk yardım ve ilk yardım güncelleme eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar girecekleri sınavın ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanacak üç yıl geçerlik süresine sahip “İlk Yardımcı Yetki Belgesi” ve “İlk Yardımcı Kimlik Kartı” alabilecek. Merkezde, İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında ilk yardımcı bulundurulması zorunlu olan iş yerlerinde çalışacak kişilerin yanı sıra sürücü kursları, özel okullar, kamu ve özel sektörde birçok alanda çalışan personel de eğitimlere katılabilecek.

İlk Yardım Eğitim Merkezinin bölgeye hizmet edecek bir yapıda kurgulandığını aktaran BARÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Çelik, “Asrın felaketi olarak nitelendirilen ve ülkemizi her yönden derinden etkileyen depremler, hayat kurtarma mücadelesinde ilk yardım uygulamalarının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra günlük ve iş yaşantımızın her anında ilk yardım gerektiren durumlarla karşı karşıya kalabilmekteyiz. İlk yardım, bu konuda eğitimli olmayan kişiler tarafından uygulandığında tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. İlk Yardım Eğitim Merkezi ile bir farkındalık oluşturmayı ve doğru müdahale konusunda hayati öneme sahip eğitimler vermeyi hedeflemekteyiz” dedi.

BARTIN’DAKİ DEPREMZEDELER İÇİN PSİKOSOSYAL DESTEK VERİYORLAR

Büyük yıkıma sebep olan depremin ardından kısa ve uzun vadede eylem planlarının hazırlandığı Bartın Üniversitesinde (BARÜ) yaraların el birliğiyle sarılması için büyük gayret gösteriliyor. Bu noktada alanında uzman bilim insanlarından oluşan Psikososyal Destek Ekibinin kurulduğu BARÜ’de ilk etapta depremden etkilenen personel, öğrenci ve mezunlar için çalışmalar başlatıldı.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından Bartın’a gelen afetzedelere de yardımcı olmak isteyen Psikososyal Destek Ekibi, Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hüseyin Özdemir’i ziyaret etti. BARÜ’den Doç. Dr. Sinem Tarhan, Dr. Öğr. Üyesi İhsan Çağatay Ulus,  Dr. Öğr. Üyesi Bilge Sulak Akyüz, Dr. Öğr. Üyesi Emel Genç ve Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Turhan’ın yer aldığı ziyarette, psikolojik ilk yardım ve psikososyal destek konuları konuşuldu.

Depremden etkilenerek yoğun stres altında yaşayan her yaş grubundaki bireyler için iş birliği içerisinde hareket edileceğinin değerlendirildiği toplantıda, uygulamalı etkinlikler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca BARÜ Psikososyal Destek Ekibi tarafından hazırlanan, akut döneminde yapılması gerekenler ve daha sonra oluşabilecek travmatik stres bozukluklarıyla ilgili destek eylemlerinin detaylarıyla anlatıldığı “Psikolojik İlk Yardım Rehberi” hakkında bilgiler de verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BARÜ deprem ve depremzedeler için çift koldan harekete geçti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir