Bir işiniz de hukuki olsun! Mahkemeden bir iptal daha

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Hattat Holding’in 2019 yılında yaptığı yeni termik santral başvurusu kapsamında, Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından kül depolama sahası için verilen olumlu görüş, mahkeme tarafından iptal edildi.

BARTINSTAR/ÇEVRE

BARTIN İl Mahalli Çevre Kurulu’nun Mart 2019’da verdiği karar, Bartın Belediyesi, Amasra Belediyesi, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile Bartın Platformu bileşenleri tarafından 2020 yılının Haziran ayında ayrı ayrı açılan davalarla mahkemeye taşınmıştı. Bartın Platformu, Zonguldak İdare Mahkemesi’nde açılan bu dava da sonuçlandığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Zonguldak İdare Mahkemesi’nin 26.02.2021 tarihinde verdiği kararla davacıları haklı bularak, Bartın İl Mahalli Çevre Kurulu’nun termik santrale ait kül depolama sahasına verdiği izni oybirliğiyle iptal etti.

Zonguldak İdare Mahkemesi verdiği kararda; “Söz konusu düzenli depolama tesisinin sınıfının belirtilmediği gibi, bulunduğu sınıfa göre yerleşim yerlerine uzaklığı açısından herhangi bir değerlendirmeye yer verilmediği, kurum görüşlerinde belirtilen olası risk ve alınması gereken önlemlere yer verilmeksizin ve yer seçimi hususunda yönetmelik hükümleri ve klavuzda yer alan kıstaslar dikkate alınarak bir uygunluk değerlendirmesi yapılmaksızın “görüşlerde bildirilen hususların yerine getirilmesi şartıyla olumlu olarak değerlendirilmesi” şeklinde şarta bağlı işlem tesis edildiği anlaşıldığından, dava konusu işlemde mevzuata ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” dendi.

bartinstar

Mahkemeler; kurulmak istenen termik santrale ilişkin 15 yıldan bu yana yapılan işlemler ve alınan kararlara ilişkin pek çok hukuka uygunsuzluk kararı verdi. Son halka da bu karar oldu.

bartinstar
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bir işiniz de hukuki olsun! Mahkemeden bir iptal daha
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir