Bir tepki de Ulus’tan! Yürekler enkaz altındayken ne kongresi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esnaf Kredi ve Kefalet kooperatifleri genel kurullarının afet şartlarına rağmen ertelenmemesi tepki çekiyor. Bartın’dan sonra Ulus’ta da yarın yapılacak kongre öncesi daha önce aday olacağını açıklayan Yusuf Yıldırım, deprem bölgesinden fotoğraf gönderdi, “Erteleyin” çağrısı yaptı.

BARTINSTAR/ULUS

Ulus Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi olağan genel kurulu yarın yapılacak. Barıtn’da olduğu gibi Ulus’ta da kongrenin ertelenmesi çağrısı yapıldı. Bir ay önce aday olacağını açıklayan Yusuf Yıldırım, deprem bölgesindeki faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek, kooperatif başkanı Mehmet Cüre’ye “Böyle bir ortamda kongre ahlaki olur mu? Erteleyin” çağrısı yaptı. Yusuf Yıldırım, sosyal medya adresinden şu açıklamayı paylaştı:

MEVCUT YÖNETİME KARŞI ADAY CIKARMAYA KARAR VERDİK ANCAK…

“18 Şubat Cumartesi günü yapılması planlanan Ulus Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu’yla ilgili esnaf ve sanatkarlarımızdan yoğun talepler aldık.

  • Güzide kuruluşumuzda ‘ben’ merkezli bir yönetim olduğu…
  • Kooperatifin ahbap-çavuş ilişkisi ile yönetildiği…
  • Esnaf ve sanatkarlar arasında ayrımcılık yapıldığı…
  • Adil bir dağıtım yapılmadığı…

Gibi şikayetler üzerine yeni bir anlayışın iş başına gelmesi arzusuyla, mevcut yönetimin karşısına genel kurulda aday çıkarma kararı aldık. Herkesin üzerinde mutabık kaldığı konu, bir değişimin kaçınılmaz olduğuydu. Bu anlamda esnaflarımızla yaptığımız istişareler neticesinde, genel kurulda aday olacağımı yaklaşık bir ay önce açıklamıştım.

AFET ORTAMINDA HİÇBİRİMİZ İHTİMAL VERMEDİK AMA… ŞAŞKINIZ

Ancak 6 Şubat 2023 günü ülkemizin önemli bir kesimini etkileyen deprem afeti, bu süreci sekteye uğrattı. Binlerce insanımızın canına, on binlercesinin yaralanmasına, milyonlarca vatandaşımızın da evsiz kalmasına yol açan afet, deyim yerindeyse tüm Türkiye’yi enkaz altında bıraktı.

Böylesi olağanüstü bir süreçte, olağan genel kurulun yapılacağına hiçbirimiz ihtimal dahi vermedik. Çünkü ulusal yas günlerinden geçilen bir dönemde seçim yapmak, sandık kurmak, oy kullanmak ancak ve ancak fırsatçılık olarak açıklanabilirdi. Ancak günlerdir beklediğimiz açıklama bir türlü gelmedi. Mevcut yönetimden böyle bir adımın gelmemesini hepimiz şaşkınlıkla karşıladık.

Çünkü böylesine bir dönemde her Türk vatandaşına ve biz esnaflara düşen tek görev, depremzedelerin bir nebze olsun yaralarını sarmak için el birliği ile mücadele etmekti. En azından arama çalışmalarının sonlanması, enkazların kaldırılması, açıkta kalanların bir çatı altına alınması gibi…

En azından evlerden yükselen ağıtların bir nebze dinmesi gibi.

Ancak gördük ki; tüm Türkiye’nin TEK YÜREK olduğu bir süreçte farklı hesaplar yapanlar var. Bu nedenlerden dolayı çağrımız; yarın yapılması planlanan genel kurulun ertelenmesidir.

BÖLGEDE ÇALIŞIYORUZ. YA ERTELEYİN YA DA OLAĞANÜSTÜ TOPLARIZ

Yaşanan süreçte ben ve arkadaşlarım, halen deprem bölgesinde bir yaraya merhem olmak, ayağı üşüyen bir evladımıza çorap, bir emeklimize sıcak çorba olabilmek için çabalarımızı sürdürmekteyiz. Bu şartlar altında hakkaniyetli bir genel kurul yapmak sağlıklı, insani ve vicdani değildir, olmayacaktır.

O nedenle:

  • Genel Kurulu erteleyin.
  • Eğer ertelemezseniz, deprem bölgesinde çalışmalarımız devam ettiği için bizler katılmayacağız.
  • Bu durum; yenilik ve değişim talebimizden vazgeçtiğimiz anlamına gelmediğinin bilinmesini isteriz. Ülkemizde hayat olağan akışına döner dönmez, yüzde 10 imza ile olağanüstü genel kurul talebinde bulunacağız.
  • Merkezinde esnaf ve sanatkarlarımızın yer alacağı, tamamen kurumsal ve hakkaniyetli bir değişim kaçınılmazdır. Üyelerimiz, tüm Türkiye’nin TEK YÜREK olduğu süreçte dayatılan, hakkaniyetten uzak bu tutumu asla unutmayacaktır.”

 

BARTIN’DA DA TEPKİ GÖSTERİLMİŞTİ! İŞTE O HABER

Kasap et, koyun can derdinde konumuna düşmeyin! Kongreyi erteleyin

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bir tepki de Ulus’tan! Yürekler enkaz altındayken ne kongresi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir