Bu virisün Bartın’da olmayacağını beklemek…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Valiliği “Bu derecede yaygın bir hastalığın Bartın’da ortaya çıkmayacağını beklemek anlamlı değil” dedi, Devlet Hastanesi’nde kuvvetli şüpheli vakaların olduğunu ve kaç kişinin karantinada olduğunu açıkladı.

Covid-19 pandemisi ile mücadeleye ilişkin yürütülen çalışmaların büyük bir gayretle sürdüğü belirtilen Valilik açıklamasında çarpıcı detaylar yer aldı.

“Kesin vakaların belirlenmesi; belirli aralıklarla yapılacak birden çok testlerin pozitif çıkması, akciğer tomografisi, kan oksijen oranı gibi birden çok parametrenin hep birlikte gerçekleşmesiyle mümkündür” denilen açıklamada, kesin tanının hastane ortamında 14 günde belirlenebildiğine dikkat çekildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

BARTIN’DA ORTAYA ÇIKMAYACAĞINI BEKLEMEK…

Bu hastalık Türkiye’ye veya Bartın’a özgü bir hastalık değildir. Dünyada milyonlarca insan etkilenmektedir. Bu derecede yaygın bir hastalığın Türkiye’de ve Bartın’da ortaya çıkmayacağını beklemek anlamlı değildir.

DEVLET HASTANESİ’NDE KUVVETLİ ŞÜPHELİ HASTALAR…

Hastanelerdeki olası veya kesin vaka sayısının açıklanmasında yetki bilindiği gibi tamamen Sağlık Bakanlığıdır. Hastanedeki ve izolasyondaki her kişi diğerlerinden arındırılmış kişidir. Bartın Devlet Hastanesinde kuvvetli olası vakalar bulunmakta ve Sağlık Bakanlığı protokollerine göre izlenmektedir.

21 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ, KARANTİNADA ŞU ANDA…

Çeşm-i Cihan KYK yurdunda  şu an (20) kişi karantinada tutulmakta olup bu kişiler şüpheli vakalarla korumasız teması olan veya yurt dışı dönüşü evde karantina emrine  uymayan kişilerdir. Bu kişilerin 14 gün izolasyonları sağlanmakta, ihtiyaçları karşılanmakta, muayene ve testleri yapılmakta ve süre bitiminde çıkarılmaktadır. Önceki 14 günlük dönemde süresini tamamlamış 21 kişinin yurttan ayrılışı yapılmıştır. Öğrenci yurdu hastane olmadığından, buradaki kişilerin tedavi altındaki vakalar olması imkansızdır.

HIZLI TARAMA TESTLERİ BARTIN’DA DA MEVCUT

Hızlı tarama testleri ülkeye geliş miktarına göre oranlanarak illere dağıtılmış, Bartın’a da bu oranda tekabül eden sayıda gelmiş tarama amaçlı kullanılmaktadır. Bu testler, bireysel başvuruya bağlı olarak isteyen herkese uygulanacak testler değildir. Tıbbi gereklilik halinde tarama maksatlı kullanılır. Ülkeye yeni kit geldikçe veya ülkemizde üretilmeye başlandıkça oransal olarak İlimize gelmeye devam edecektir.

PANDEMİ HASTANESİ’NE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

İlimizde bulunan 2 hastaneden Devlet Hastanesinin önüne konteynerler konularak şüpheli vakaların doğrudan acil servisle teması kesilmiştir, bugünden itibaren Devlet Hastanesi pandemi hastanesine dönüştürülerek ayrılacak, Kadın Doğum Hastanesi, Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye devam edecektir.

Temel gıda maddelerindeki stok ve fiyat hareketlerinin dikkatle izlendiği vurgulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bu virisün Bartın’da olmayacağını beklemek…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir