Büyük yürüyüş 30 yaşında! Dönemin tanığı anlattı; anlatılmaz yaşanır

4-8 Ocak 1991 Zonguldak-Ankara Büyük Madenci Yürüyüşü’nün üzerinden tam 30 yıl geçti.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Türkiye tarihinin gördüğü en büyük sivil toplum hareketinin tanıkları Zonguldak, Bartın ve Karabük’te yaşıyor. Değil Türkiye’de, dünya da bile büyük yankı bulan yürüyüşe katılan dönemin TTK çalışanı Zeki Şahin, “Onurlu mücadele” diyerek tarif ettiği yürüyüşle ilgili yaşadıklarını şöyle anlattı:

TARİHİMİZDE ALTIN HARFLERLE ANILACAK BİR MÜCADELE

“İçinde benim de olduğum büyük Ankara yürüyüşü! Tarihimiz altın harflerle anımsayacak, emek ve demokrasi mücadelesini… Yaklaşık bir ay iş yerlerimizden akın akın üyesi bulunduğumuz liderimiz GİMİS önünde toplanarak bir avuç iken 100 binlere ulaşan ve milyonların desteğini hisseden bir mücadele, haykırış idi. Böyle başlamıştı, sonrası daha da coşku ve kenetlenme örneği idi. Birinci günü Devrek’te konakladık, ikinci günü Gerede’de…”


30 yıl önce büyük madenci yürüyüşüne katılan Zeki Şahin, bugün “Onurlu bir mücadeleydi” dedi.    

“Üçüncü günü Eskiçağ boğazında önümüze engeller ve kapanlarla engellemeye çalıştılar, tutuklamalar başladı. 4’üncü gün genel başkanımız, merhum Özal’ın talimatı ile dönemin Başbakanı tarafından tehdit edilerek müzakere yapılmaya zorlandı. Yine de tarihe altın harflerle GİMİS ve üyeleri ve eşleri-çocukları kocaman üç kent, bir kent edasıyla arkasında tüm Türkiye ve dünyanın desteğini alarak onurlu bir mücadele örneği gösterdik. Tarih anlatılmaz yaşanır.”

GMİS AÇIKLAMA YAPTI: MADENCİ FENERİ TÜRKİYE’Yİ AYDINLATTI

İşte böyle anlatıyor Zeki Şahin yaşadıklarını. Büyük yürüyüşün yıldönümü nedeniyle Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu da bir açıklama yaptı. Genel Başkan Hakan Yeşil, Büyük Zonguldak-Ankara Yürüyüşünün, ülkemiz işçi sınıfının sesinin tüm dünyada yankılandığı demokratik bir eylem olduğunu vurguladı.

Açıklama şöyle: “4 Ocak; 30 yıl önce, Sendikamız öncülüğünde Zonguldak ve bölge halkının Zonguldak-Ankara yoluna çıktığı gündür.

30 Kasım 1990 tarihinde başlayan grevle, 35 gün Zonguldak caddelerinde haklı taleplerini haykıran ve siyasi iktidarı uyaran maden işçisi ile Zonguldak halkı, Hükümetin duyarsızlığı karşısında, daha yüksek sesle haykırmak için 4 Ocak’ta Ankara yoluna çıktı.

4 Ocak; maden işçisi ile Zonguldak ve bölge halkının sesinin Türkiye’de ve dünyada yankılandığı gündür.

4 Ocak tarihi, maden ocaklarımızı, demir-çelik sektörümüzü, enerji sektörümüzü, ülkemiz sanayisini, yani üretim kültürünü hedef alanlara karşı, maden işçilerinin, Zonguldak bölge halkının verdiği büyük mücadelenin günüdür.

4-8 Ocak 1991’de Maden İşçileri ve eşleri, aileleri, bölge halkı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen desteklerle yaklaşık 150 bin kişi tarihimize altın bir sayfa yazdılar.

Büyük Zonguldak-Ankara Yürüyüşü, ülkemiz işçi sınıfının sesinin tüm dünyada yankılandığı demokratik bir eylemdir.

4-8 Ocak 1991 Ankara Yürüyüşümüz ile Madenci Feneri, Türkiye’yi aydınlattı.

Genel Başkanımız, Önderimiz Şemsi Denizer, Yönetim Kurulu Üyeleri ve şube yöneticileri öncülüğünde kar-kış demeden yollara çıkan 150 bine yakın insan, 5 gün boyunca yollarda, dağda-bayırda büyük bir kararlılık ve disiplin ile sloganlarını haykırdı.

Maden işçisi ve Zonguldak bölge halkı Mengen’de kurulan barikat önünde tüm dünyaya sesini duyurdu.

Madenciler, haklı ve meşru bir mücadele içinde olmaktan aldıkları güç ile ülkemiz emek ve demokrasi mücadelesine altın bir sayfa ekledi.

1994 yılında bazı maden ocaklarının kapatılması istenen 5 Nisan Kararları’na karşı da aynı mücadele ruhu canlandırılmış ve yine Zonguldak’a ve bölgeye yönelen saldırılar püskürtülmüştür.

TTK’nın bazı müesseselerinin özelleştirilmesi girişimlerine karşı 14 Temmuz 2016 tarihinde kitlesel basın açıklamasıyla tepkimizi ortaya koyduk.

TTK’nın uhdesinde bulunan maden sahalarının bölünerek özelleştirilmesini düzenleyen torba yasaya karşı 2 Kasım 2017 tarihinde kitlesel basın açıklamasıyla uyarımızı yaptık ve madenci kardeşlerimiz 6-7 Kasım tarihlerinde tüm havzada ocaktan çıkmayarak mücadele kültürümüzü sürdürdü.

1990 yılında yaşadığımız örnek grevin ve 4-8 Ocak 1991 tarihinde sesimizi dünyaya duyurduğumuz Büyük Yürüyüşün öncüsü Rahmetli Genel Başkanımız Şemsi Denizer’i şükranla anıyor, mücadeleye katkı yapan herkese saygılarımızı sunuyor, maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Bugün maden ocaklarımız, demir-çelik fabrikalarımız, Maden Tetkik Arama Kurumumuz halen ayaktaysa, bizden öncekilerin verdiği mücadele ve o mücadelenin bize öğrettikleriyle bizim dimdik ayakta durmamızdandır.

Bu anlayışla mücadelemizi hep birlikte sürdüreceğiz.

Koklaşabilir özelliğiyle ülkemiz demir-çelik sektörünün, dolayısıyla sanayinin güvencesi olan Zonguldak Taşkömürü Havzamıza ve TTK’ya sahip çıkmak ve üretimi artırmak, MTA’yı daha aktif çalışır hale getirmek, tüm yeraltı kaynaklarımıza sahip çıkmak mecburiyetimiz var.

Birlik, dayanışma ve omuz omuza hareket edebilme yeteneğiyle başarıya nasıl ulaşılacağını gösteren maden işçilerimizi, Zonguldak ve bölge halkını, tüm demokrasi güçlerini saygıyla selamlıyoruz”.

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
22.412.505

VAKA

2.290.032

İYİLEŞME

24.641

ÖLÜM

20.122.473

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
98.157.700

VAKA

54.086.231

İYİLEŞME

2.106.690

ÖLÜM

44.071.469

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.