CHP eyleminde olay! ‘Neden imzalamadınız” dedi, üzerine yürüdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Bartın İl Başkanlığı, teröre karşı 12 şehit verilmesiyle ilgili “Kınamıyoruz, terörü lanetliyoruz” etkinliği olaylı bitti. Bir vatandaş, “Meclis’teki bildiriye neden imza atmadınız. Hala HDP’den medet umuyorsunuz, Bunlar terörist yaa” diyerek İl Başkanı İsmail Cem Akyol’un üzerine yürüdü. Polis anında müdahale etti. 

BARTINSTAR/GÜNDEM

Gündemi hareketlendiren olay, bugün öğle saatinde Bartın Hükümet Caddesi’nde yaşandı. CHP Bartın İl Başkanlığı, örgüt yöneticileri ile birlikte Arap Camii önünde toplandı. İl Başkanı İsmail Cem Akyol, geçen hafta Irak’ın kuzeyinde yaşanan terör olaylarında 12 askerimizin şehit olmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. “Ailelerimiz üzülmesin, vatan evlatları toprağa düşmesin. Kınamıyoruz, terörü lanetliyoruz” konulu bir basın açıklaması yaptı.

Konuşmasının sonunda kürsüye yaklaşan bir vatandaş, Akyol’a “Başkanım ben bir soru sorabilir miyim?” diye yaklaştı. TBMM’de yayınlanan teröre karşı ortak bildiriyi kastederek “Meclis’te imzalandı. CHP niye imza atmadı?” diye sordu.

İŞTE O ANLAR: 

AKYOL, NEDEN İMZALAMADIKLARINI ANLATMAYA ÇALIŞIRKEN…

Vatandaşın sorusu üzerine İsmail Cem Akyol, “Genel başkanımız anlatıyor. Diyor ki meclisi toplantıya çağırın, Milli Savunma Bakanı meclisi bilgilendirsin. Askerlerimiz neden şehit oldu, meclisi bilgilendirsin. Bilgilendirme yapılmıyor. Genel Başkanımızın tek isteği, vatan evlatlarımızın neden öldüğü. Bu Meclis’e ve milletvekillerine anlatılsın. Ola ki alınmayan bir önlem varsa, onları biz bilelim, Meclisimiz bilsin…”

Bu sözler karşısında kafasını sallayarak “Hayır hayır” diye itiraz eden vatandaş, “Daha hala CHP, belediye başkanı seçtirmek için HDP’den medet umuyor. Bunlar terörist yaa. Terörist misiniz?” diyerek başkanın üzerine yürüdü.

Kısa süreli gerginlik yaşandı. Bu sırada güvenlik güçleri hemen devreye girerek vatandaşı bölgeden uzaklaştırdı.

NE OLMUŞTU?

12 askerimizin şehit olduğu hain terör saldırı ardından TBMM’de geçen hafta İYİ Parti’nin “Teröre karşı ortak bir duruş sergileyelim” önerisi üzerine hazırlanan deklarasyona AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi imza vermiş, CHP ve DEM Parti imza vermemişti. Bu konu tepkilere neden olunca CHP örgütleri, 81 ilde “Kınamıyoruz, terörü lanetliyoruz” etkinlikleri organize etme kararı almıştı.

İsmail Cem Akyol, basın açıklamasında şehit haberlerinin ardından siyasi arenada gündeme gelen tartışmalara ve CHP’nin hedef alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akyol, şunları söyledi:

“Biz şehitlerimizi, ailelerini, şu anda sınır ötesinde görev yapan Mehmetçiklerimizi düşünürken, Ankara’da birileri alışılmış ezberleri tekrar etmekle meşguldü. Her şeyden önce üç günlük milli yas ilan edilmesini talep ettik. Suudi Arabistan Kralı için üç gün yas ilan edenler, bayrakları yarıya indirenler oralı olmadılar. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak yas ilan etmedi, yası milletimiz kendi ilan etti. Biz milli yas ilan edilsin derken, kendi siyasi çıkarlarını düşünenler her zaman olduğu gibi bir A4 kağıdına iki paragraf yazıyla görev savmaya kalktılar. Biz artık evlatlarımız şehit olmasın diye, askerlerimiz daha iyi korunsun, kimse şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmasın diye; terörü bir sonraki şehit cenazesine kadar unutan bu anlayışla ortaklaşmadık. Bundan sonra da ortaklaşmayacağız.”

Şehitler konusunda CHP’ye yönelik ‘bildiri’ eleştirilerine yanıt veren Akyol, “CHP olarak, bu anlayışla, onların A4 kağıda yerleştirdikleri 2 paragraftan ibaret metne değil; terörü lanetleyen, şehitlerimizin aziz hatırasına sahip çıkan ve sorumluları göreve çağıran işte bu bildirimize imza attık! Ana muhalefet partisi olarak, görevi başındaki askerlerimizin güvenliği için sorular sormak, talepte bulunmak bizim görevimiz ve asla terk etmeyeceğimiz sorumluluğumuzdur. 81 vilayetin hiçbir yerine ateş düşmesin diye; bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye, sorulması gereken soruları sormaya sonuna kadar devam edeceğiz. Bizler, terör örgütleriyle müzakere masasına oturanlarla, “Birkaç Mehmet öldü diye Meclis’i mi toplayacağız” diyenlerle, siyasi çıkarları için bölücü terör örgütünün liderinin mektubunu devletin kanalında okutanlarla, Meclis kürsüsünde “Eyalet, özerklik ve federasyon tartışılmalı” diyenleri yerli ve milli ilan edenlerle hizalanmayacağız” ifadelerini kullandı.

Akyol şöyle konuştu: “Bizler, şehit cenazelerinde cenaze sahiplerine saygısızlık yapanların, siyasi militanlarıyla tehlikeli provokasyonlara girişenlerin, bir eli bayrağa sarılı tabutun üstündeyken diğer elinde mikrofonla cenazeyi mitinge çevirmeye kalkanların arkasına dizilmeyeceğiz. Bizler, pencerelerine ay yıldızlı bayrak asılan yoksul evlerin sesi olmaya devam edeceğiz. Bizler, CHP olarak; 86 milyon için, Türkiye için yeni bir yol açıyoruz. Yolumuz doğrudur. Bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz. CHP olarak bizler, Genel Başkanımız Özgür Özel’in de ifade ettiği gibi, hain terör saldırılarına, gencecik vatan evlatlarının toprağa düşmesine artık yeter diyoruz. Bu vatanın, kerpiç evlerde oturan fakir evlatları şehit olurken iktidar sahiplerinin zenginleşmesine artık yeter diyoruz. Terörden medet umanlara, terörden beslenenlere, milletin acılarını siyasetine malzeme eden kötülüğe artık yeter diyoruz. Fakir fukaranın şehit olduğu, iktidar sahiplerinin zengin olduğu düzene artık yeter diyoruz. Bu düzeni değiştirene kadar durmadan çalışacağız. Artık yeter!”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP eyleminde olay! ‘Neden imzalamadınız” dedi, üzerine yürüdü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir