CHP’li Bankoğlu’dan Bakan Soylu’ya Bartın Belediyesi sorusu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediyesi’nde patlak veren zimmet davasıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

74MEDYA/SİYASET

Faturalarda oynama yaparak zimmetine para aktardığı tespiti yapılan belediye çalışanı B.Y.’nin tutuklandığına ilişkin gelişmeleri özetleyen Aysu Bankoğlu, “Bahse konu şahsın bu minvaldeki işlemleri yıllara yayılan bir süreçte ve birden çok defa gerçekleştirdiği belirtilmektedir. Keza, Bartın Belediyesi’ne ait hesapların gerek kurum bünyesindeki hesap uzmanı iç denetçi, gerekse de mali müşavirlik hizmeti almak yoluyla sürekli surette denetlenmesine rağmen böyle bir olayın ortaya çıktığı da unutulmamalıdır. Dolayısıyla konunun en detaylı biçimde ve tüm yönleriyle Bakanlık müfettişlerince de araştırılmasında fayda vardır” ifadelerinde bulundu.

“18 gündür Bakanlık müfettiş görevlendirmedi”

bartinstar

Bankoğlu, konunun İçişleri Bakanlığı tarafından da detaylı biçimde araştırılmasında kamu yararı bulunduğunun ve Bakanlığın bu anlamda sorumluluk taşıdığının altını çizdi. Olaya dair suç duyurusunda bulunulmasının üzerinden 18 günden fazla bir süre geçmiş olmasına karşın bilindiği kadarıyla İçişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir müfettiş görevlendirmesi yapılmadığını ifade eden Bankoğlu, sunduğu Yazılı Soru Önergesi’nde Bakan Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

1) Sözünü ettiğimiz usulsüzlük / yolsuzluk konusuyla ilgili olarak Bakanlığınız tarafından şu ana kadar ön inceleme için herhangi bir müfettiş görevlendirmesi yapılmış mıdır? Şayet henüz yapılmadıysa, konunun önemine istinaden böyle bir görevlendirme ve akabinde denetim yapılması planlanmakta mıdır?

bartinstar

2) Ön inceleme için müfettiş görevlendirmesi yapılmadıysa bu kararın sebepleri nelerdir? Yalova Belediye Başkanlığı’nda yaşanan olaylarla büyük benzerlik taşıyan bu olayda da benzer prosedürlerin uygulanması gerekmez miydi?

3) Bartın Belediye Başkanlığı tarafından ön inceleme için müfettiş talebinde bulunulmuş mudur? Ya da aynı maksatla, Belediye tarafından Bakanlığınız nezdinde yapılmış herhangi bir başvuru mevcut mudur? Şayet böyle bir talep ve/veya başvuru mevcut ise neden müfettiş görevlendirmesi gerçekleştirilmemiştir?

4) Bartın Belediye Başkanlığı tarafından ön inceleme için müfettiş talebinde bulunulmamış olsa dahi Bakanlığın “idari vesayet sorumluluğu” ile “denetim yetkisi” kapsamında ve 5018 sayılı “Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu” Madde 77/2 çerçevesinde, tutuklamaya kadar uzanan iddialar ve haberler üzerine böyle bir incelemeyi / araştırmayı başlatmış olması gerekmez miydi?

5) Zira Yalova Belediyesi’ndeki durumu incelediğimizde, çok hızlı biçimde ön inceleme için müfettiş görevlendirmesi yapılmıştır. Benzer bir süreç Bartın Belediyesi’nde yaşanan fatura usulsüzlüğü özelinde neden işletilmemiştir?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Bankoğlu’dan Bakan Soylu’ya Bartın Belediyesi sorusu
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir