Cumhurbaşkanı Erdoğan o istifayı kabul etmedi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 21:30 sularında istifasını açıklaması, Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Cuma akşamı sokağa çıkma yasağı öncesi halkın sokağa dökülmesi ile ilgili sorumluluğunu üzerine alıp istifa kararını açıklayan Soylu’nun kararı, Beştepe’de kabul görmedi.

Bakan Süleyman Soylu’nun gündemi değiştiren açıklaması:
“Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir.
Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı. İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın… Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum… Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık. Allah milletimizi korusun…”

Açıklama Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Sosyal medyada milyonlarca yorum yapıldı. Sadece Twetter’da 3 milyon 200 bin tweet atıldı. O saatlerde Habertürk’te canlı yayında olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, istifayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istemiş olabileceğini söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Bu açıklamadan 3 saat 20 dakika sonra yani 23:50’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. “İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: 
“15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen sayın Süleyman Soylu, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletimizin takdirini kazanmıştır.
Terör örgütlerinin ülkemizdeki eylem kapasitelerinin önemli ölçüde azaltılmasında Sayın Bakanımızın yürüttüğü kararlı mücadelenin büyük payı vardır.
Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da, İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir.
Koronavirüs salgının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir. İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir.
Sayın Bakanımız istifa talebini sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Erdoğan o istifayı kabul etmedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir