Definecilerin hedefiydi! Bodosaki Konağı 50 yıl sonra yeniden…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1971 yılında yıkılan tarihi Bodosaki Konağı’nın yeniden inşa edilmesi için çalışmalar başladı. Tarihi konak ile eski kilise Aya Nikolos’u birbirine bağlayan tünelde kurtarma kazısı başladı. Geçmişte tünelin giriş ve çıkışı definecilere karşı önlem olarak kapatılmıştı.

BARTINSTAR/YAŞAM

18’in Yüzyılın ikinci yarısında Bartın’a gelerek yerleşen Cevahircioğlu Bodosaki, 1920’li yıllara kadar şehrin ekonomik ve sosyal hayatında önemli rol oynadı. O dönemde inşa edilen ve Bartın’daki Gotik mimarinin tek örneği olarak bilinen Bodosaki Binası, yıkıldıktan 50 yıl sonra yeniden yapılıyor.

Bartın Lisesi bahçesinde yer alan konağın yeniden inşa edilmesi için ilk kazma vuruldu. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 1971 tarihinde yıkılan Bodosaki Konağının bulunduğu alanda devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

EĞİTİM MÜZESİ OLARAK HİZMET VERECEK 

1887 yılında yapılan, 1971 yılında da yıktırılan tarihi binanın aslına uygun olarak yeniden inşa edileceğini belirten Başkan Akın “Konak 874.56 m2’lik alanda inşa edilecek. 1971 yılında maalesef yıkılan ve 1907 sayılı karar ile tescillenen Bodasaki Konağının, Kültürel Hizmet Binası (Eğitim Müzesi) olarak kullanılması amacıyla aslına uygun şekilde yeniden inşa etmek istiyoruz. Bu kapsamda da binanın bulunduğu alanda kurtarma kazısına başladık. Tarihi bina şehrimiz için önemli bir değerdir. Bu tarihi binayı Eğitim Müzesi’ne dönüştürerek, Bartın’ın eğitim tarihi ile ilgili bilgi, belge ve dokümanları burada sergileyeceğiz. Geçmişle geleceği buluşturan belediyecilik anlayışımızla ortaya koyduğumuz bu çalışma ile tarihimizi gün yüzüne çıkartarak turizme kazandırmış olacağız” dedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Definecilerin hedefiydi! Bodosaki Konağı 50 yıl sonra yeniden…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir