Enerji Bakanı’ndan Bartın’da heyecanlan uyandıran açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji Bakanı Fatih Dönmez “Potansiyeli yüksek bölge” dedi, Fatih Sondaj Gemisi’nin Nisan’da başlayacak yeni sondaj alanını açıkladı: “Amasra-1 kuyusu olarak isimlendireceğiz…”

BARTINSTAR/GÜNDEM

Adana’da katıldığı etkinliklerde enerji çalışmaları hakkında bilgiler veren Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Bartın’ı yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Dönmez, Karadeniz’de ilk doğalgaz keşfinin geçen Ağustos ayında açıklandığını hatırlattı. “Milletimizle paylaşmıştık 320 milyar metreküp, yine aynı bölgede diğer alt katmanlara inmek suretiyle ekim ayı ortalarında biliyorsunuz yeni bir keşif daha açıklamıştık ve böylece toplamda 405 milyar metreküplük bir keşfe ulaşmıştık” hatırlatmasını yapan Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı:

ADINI İNŞALLAH AMASRA-1 KUYUSU OLARAK İSİMLENDİRECEĞİZ

“Sonra 2 tane daha kuyu açtık. Biri Türkali’dir, diğeri de Türkali-2 kuyusu. Bu kuyular da tespit kuyusu olarak adlandırılıyor. Bunlar da aslında bölgenin formasyonunu ve yapısını belirlemeye dönük kuyular. Aynı zamanda aslında buralar üretim kuyusu olarak da ileride kullanacağımız sondajların içerisinde yer alacaklar. Türkali-2 kuyusundaki çalışmalar da bitti. Fatih gemisi Filyos Limanı’nda bir sonraki çalışma için hazırlıklarını yapıyor. Bir sonraki çalışma mevcut sahanın biraz kuzeyinde, ‘Kuzey Sakarya Gaz Sahası’ olarak adlandırdığımız bir bölgede olacak. Adını da inşallah ‘Amasra-1’ kuyusu olarak isimlendireceğiz, nisan ayında orada ilk sondajını yapacak, bu da yine keşif amaçlı sondajımız olacak.

POTANSİYELİ YÜKSEK BÖLGE, SONDAJ NİSANDA BAŞLAYACAK

Keşif arasındaki sondajlarla diğer üretim amaçlı sondajlar arasında şöyle bir fark var. Keşfi yaptıktan sonra o sahada üretim amaçlı, tespit amaçlı kuyularımız var. Şimdi bu bugüne kadar yapılan sismik çalışmalarda ilk defa gireceğimiz bir alan, dolayısıyla orada da tahmin ediyorum 2 veya 3 aylık bir çalışma neticesinde belki yeni bir keşif duyurabiliriz. Tüm beklentimiz, temennimiz o. Sismik çalışlalar bitti, potansiyeli yüksek olan bu bölgede nisan ayında ilk keşif amaçlı sondajımıza başlayacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Enerji Bakanı’ndan Bartın’da heyecanlan uyandıran açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir