Karantina bölgesinden 14 gün sonra iyi haber

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Herkesin içini bir nebze olsun ferahlatan haber, 30 Mart tarihinde beldede görülen Coronavirüs vakaları nedeniyle karantinaya alınan Hasankadı’dan geldi.

Bölgeden yeni pozitif vaka çıkmayınca 14 gün süren karantina bu akşam sona erdi. Ancak Ulus gibi Hasankadı-Bartın ile beldenin köyleriyle olan ulaşımı 14 gün kapandı.

Bu süreçte beldede iki kişi, Coronavirüs’ten can verdi. Cenazeler tabutla toprağa verildi. 14 gün süren kabus büyük oranda geçti. Şimdi tüm gözler, Ulus’tan gelen vakaların sonuçlarında.

74MEDYA/GÜNDEM

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin bugün yaptığı toplantıda, yeni vaka görülmemesi nedeniyle karantinanın bu akşam 21:00 itibarı ile kaldırılmasına karar verildi. Bu süreçte beldeden testleri pozitif çıkan 2 vaka ölümle sonuçlandı. Diğer hastaların durumu iyiye gitti. Karantina kalktı ancak tedbirlerden de taviz verilmedi. Belde ile Bartın arasında ulaşım kısıtlaması devreye girdi. Ayrıca belde ile köyler arası ulaşım da sınırlı. İşte o karar:

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 30/03/2020 tarih ve 14 nolu kararının 1.maddesine göre 30/03/2020 tarih ve saat:15.30’dan itibaren ilimiz merkez ilçeye bağlı Hasankadı Beldesi’nin ikinci bir emre kadar karantinaya alınmasına, beldeye giriş ve çıkışların yasaklanmasına karar verilmişti. Yapılan değerlendirme sonrası, Hasankadı Beldesi’nde karantina sonrası yeni vaka tespit edilmemiş olması göz önünde bulundurularak;

Hasankadı Beldesi’ndeki karantina kararının kaldırılmasına, belde merkezi ve mahalleleri ile Bartın il merkezi, beldeleri ve köyleri arasındaki her türlü kara yolu ulaşımının ve giriş çıkışların 13.04.2020 tarih ve saat 21:00’dan itibaren 14 gün sonra yapılacak ikinci bir değerlendirmeye kadar sınırlandırılmasına, bu yerleşim yerlerinde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın sınırlama kararı süresince yerleşim yerlerinde kalmaları esas olmakla birlikte aşağıda belirtilen durumlarda Hasankadı Belde merkezi ve mahallelerine giriş/çıkışlarına izin verilmesine;

Sağlık sorunları nedeniyle Hasankadı Beldesi dışına çıkması gereken vatandaşların durumlarını doktor raporu ile (sevk belgesi) belgelemeleri halinde giriş-çıkışlarına izin verilecektir.

Hasankadı Beldesi ile diğer yerleşim yerlerine yapılan toplu taşıma 14 gün sonra yapılacak ikinci bir değerlendirmeye kadar durdurulacaktır.

BAKKAL VE TEKEL ÇALIŞMA ESASLARI YENİDEN DÜZENLENDİ

Halen açılış kapanış saatleri, metrekare/kişi sınırlandırılmasına tabi olmayan İlimizdeki tüm bakkal ve tekel bayilerinin en erken saat 08:00’ da açılıp en geç saat 22:00’ da kapanacak şekilde hizmet vermesine, bu işyerlerinin içerisindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri olacak şekilde hizmet sunumu yapılmasına, bakkalların, büfe ve tekel bayilerinin hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunacak maksimum müşteri sayısını işyeri girişlerine asarak ilan etmelerine, işyeri içerisinde işyeri büyüklüğüne göre belirlenen sayıda müşteri bulundurulması, işyeri içinde belirlenen sayıda müşteri var ise ilave müşteri alınmaması, işyeri dışında bekletilecek müşteriler için aralarında en az bir metre mesafe bulunması ve müşterilerin maskesiz bu işyerlerine girmemeleri için gerekli her türlü tedbirin işyeri sahibi ve/veya yöneticiler marifetiyle alınmasına, karar verildi.

SINIRLI DENETİM YAPILAN BÖLGELERE KİMLER GİRİŞ ÇIKIŞ YAPABİLİR?

1.) Gıda, temizlik ve benzeri lojistik sağlayan üretim ve nakliye türü araçlar irsaliye makbuz fatura vb belgeler ile giriş çıkış yapabilir (6 saate kadar teslimi sağlamak amacıyla).

2.) Enerji sektöründe görevli olan personel görev belgesi veya sevk irsaliyesi ile giriş çıkış yapabilir.

3.) Çalışan şahıs veya iş yeri sahibi SGK kayıt belgesi ile giriş çikış yapabilir.

4.) Sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş çıkış yapabilecekler.

5.) Sağlık sorunları nedeni ile belde dışına çıkması gereken vatandaşların durumları doktor raporu ile sevk belgesi belgelerine halinde giriş çıkışlarına izin verilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karantina bölgesinden 14 gün sonra iyi haber

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir