Kadınları yaşatın ki çocuklar ve devlet yaşasın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu TBMM’de “Kadına Yönelik Şiddet” konusunda sunulmuş olan “Meclis Araştırma Önergesi” görüşmelerinde yaptığı konuşmada “Kadınları yaşatın ki; çocuklar ve ülke de yaşasın” dedi.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Bartın Milletvekili, CHP PM üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, konuşmasında “Türkiye’nin her yerinde, her gün kadınlar öldürülüyor. Ve bizim, bir kadının dahi şiddet görmesine, katledilmesine kesinlikle tahammülümüz kalmadı” ifadelerini kullandı. İktidarın kadına yönelik politikalarını eleştiren Bankoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANMADIĞI İÇİN ÖLÜYORLAR

“Kadınlar, ‘ölmek İstemiyoruz’ diyerek anayasal haklarını kullanmaya çalıştıklarında onları coplamak, ters kelepçeyle gözaltına almak, ayıp değil midir? Şiddet, ‘aile birliği’ söylemleriyle meşrulaştırılırken koruma kararı almış kadınlar, ‘İstanbul Sözleşmesi’ tam olarak uygulanmadığı için ölüyor. 6284 sayılı Yasa’yı uygulamayan kamu görevlilerine soruşturma açılmadığı için ölüyor. Herkes bilsin ki, sorumluluklarını ihmal edenler, bu cinayetlerin ortağıdır.

DİKKATE ALINMAYAN HER İHBAR KATİLLERE YARIYOR

Şiddetin temelindeki meselenin “eşitlik” olduğunu kabul edip toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çabalarsanız kadınlar yaşayacak! Kamu görevlileri, dikkate alınmayan her ihbarın, katillerin adeta sırtını sıvazlayacağını bilirse kadınlar yaşayacak. Katillerin kravatına ödül vermek yerine gerçek cezalara hükmedilmesi için kadına karşı şiddet davalarında “iyi hâl” ve “haksız tahrik” indirimlerini kaldırırsanız bu karanlık biraz olsun dağılacak!

Hep birlikte “Biz Ölmek İstemiyoruz” diyen kadınların çığlığına kulak verirseniz kadınlar yaşayacak! Kadınları yaşatın ki; çocuklar ve ülke de yaşasın. “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nü hatırlatmaya gerek kalmayacak huzurlu bir ülke, kadınların güven içinde yaşayacağı günler diliyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadınları yaşatın ki çocuklar ve devlet yaşasın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir