Kırmızı caddenin üstü kapanacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti’nin Belediye Başkan adayı Yusuf  Ziya Aldatmaz, “yol, su, aydınlatma zaten rütin hizmetler. Bunları konuşmayacağız” dedi, turizmden ulaşıma, yürüyen merdivenlerden caddenin üstünü kapatmaya pek çok önemli proje açıkladı.

Aldatmaz, sosyal projelerini açıklarken ilginç bir cümle kullandı: “Belediye başkanı maaşımı ve belediye gelirlerinden kaynak oluşturarak, üniversite gençlerimize burs imkânı sağlayacağız.”

Bartın Kültür Merkezi’nde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla gövde gösterisine dönüşen proje tanıtım toplantısında büyük coşku vardı. İl Başkanı Turhan Kalaycı ve Milletvekili Yılmaz Tunç’un parti örgütlerini coşturan konuşmaları ardından sloganlar ve alkışlar eşliğinde kürsüye gelen Aldatmaz, daha önce duyurduğu Bartın Çayı projesi yanında yapılacak pek çok büyük çalışmayı ilk kez açıkladı.

“Bartın Bizim Evimiz. Evimize hoş geldiniz. Her şey bir hayal ile başlar. Benim de denizi ile, ırmağı ile, ormanları ile, yaylaları ile, tarihi değerleri, kavşak suyu ve insanları ile Kuzeyin Yıldızı olacak Bartın hayalim var. Şimdi hayallerimizi gerçekleştirme zamanı. Şimdi zaman taşın altına elimizi koyma zamanı” sözleriyle konuşmasına başlayan Aldatmaz’ın öne çıkan projeleri arasında şunlar var:

Millet Bahçesi

Fidanlık bölgemizde planladığımız “Bartın Millet Bahçesi” projemiz ile Bartın’da kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarını artıracağız. Uygulanabilir, erişilebilir ve sürdürülebilir tasarım anlayışıyla, halkımızın sosyalleşebileceği rekreasyon alanları yapacağız.

2 bin araçlık katkı otopark:

Fidanlık karşısında bulunan Endüstri Meslek Lisesinin bulunduğu alana merkez cami, mağazalar ve katlı otoparkı içinde bulunduran bir yapı tasarladık. 2 bin araç kapasiteli katlı otopark ile park sorununu çözerek trafik sorununu azaltmayı hedefliyoruz.

Liman Projemiz

Bartın Limanı, teknik özellikleriyle Ro-Ro Taşımacılığına uygundur. Yapmamız gereken iş bir Ro-Ro iskelesi ile limanımızı Ro-Ro gemilerine uygun hale getirmektir. Turistik yolcu giriş-çıkışı, silolar ve depolama sahaları, soğuk hava depoları, ürün ambalajlama birimleri kurulması ile Bartın Belediyesi’ne ve şehir ekonomisine katkı sağlayacak ve 300 kişi istihdam sağlayacağız. Limana yapacağımız bir diğer projemiz ile dalgalardan enerji üreterek Bartın Belediyesi’nin ekonomik gelirine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

İnkumu’na tünel ve marina

Gözde sahillerimizden İnkumu’na bir tünel ile giriş sağlayarak hem ulaşımı kolaylaştırmak hem de Bartın’ın mahallesi yapmak hedefimizdir. Bu sayede İnkumu’nu 4 mevsim yaşanan bir yerleşime dönüştürmeyi hedefliyoruz. Trafik sorununa çözüm olarak tünel girişine 1000 araçlık otopark yapacağız. Belediye araçları ile misafirlerimizin otoparktan İnkumu’na transferini sağlayacağız. Tünel girişi karşısına, Irmak üzerinde tasarladığımız marinalar ile deniz araçlarına yürüme mesafesinde ulaştıracağız. İnkum’unun sırtını dayadığı dağ eteğine yapacağımız seyir terası ve tasarladığımız yaşam alanları ile mahallemizi bir cazibe merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Bartın Irmağı

En önemli projemiz. Bartın belediyesi ve DSİ’nin ortak çalışmaları ile ırmağın ıslahı, ırmağın denizden şehir merkezine kadar ulaşım yolu haline getirilmesi, ırmağın her iki yakasını halkımızın ortaklığı, devlet ve Avrupa fonları, özel yatırımcıların bölgeye çekilmesiyle halkımızın, yerli ve yabancı turistlerin farklı kullanım amaçlarına hizmet edecek ekonomik, ekolojik, sürdürülebilir, sosyal projeler yapacağız.

Yalı’ya iskele:

Kentimizin en önemli kaynağı olan Bartın ırmağı ile kent merkezi arasında köprü görevi gören Yalı projemizde; Irmak üzerinden çektirme gemileri ile gelen halkımızı, yerli ve yabancı turistleri kent merkezine yönlendirerek ekonomiye katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Kırtepe’ye kat otopark ve yürüyen merdiven

Sağlık İl Müdürlüğü binasının, yeni yapılacak Devlet Hastanesine taşınması ile yapının bulunduğu alana katlı otopark yapacağız. 750 araç kapasiteli katlı otopark projemiz ile kent merkezindeki otopark sorununu çözerek trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefliyoruz.

Eski hava lokali binasının bulunduğu alana ekolojik bir bina tasarlayarak Kırtepe Mahallesi Sağlık Ocağı’nı bu binaya taşıyacağız. Proje alanının yanında bulunan merdivenleri sensörlü yürüyen merdivene dönüştüreceğiz.

Yürüyen merdiven projemiz, Bartın’ın çeşitli dik yokuşlarında da çözüm niteliğinde bir tasarımdır. Öncelikli alanlar belirlenerek etap etap projemizi uygulayacağız.

Hükümet caddesinin üstü kapanacak

Trafiğe kapalı hükümet caddemizde halkımızın alışverişini yaparken, yürürken dinlenebileceği oturma alanları, kırmızı caddenin aydınlatmasını destekleyen güneş enerji panelleri, şarj üniteleri, ücretsiz internet noktaları ve 4 mevsimi düşünerek yağmur ve güneşe duyarlı, açılır kapanır üst örtü tasarladık.

Cumhuriyet Meydanı’na yeni dizayn

Cumhuriyet meydanına konseptine uygun kent mobilyaları ile meydanın aydınlatmasını destekleyen güneş enerji panelleri, şarj üniteleri, ücretsiz internet noktaları yapacağız. Arka tarafında mevcutta bulunan otopark alanı ve pazar yerine üst örtü, oturma alanı ve çeşitli düzenlemeler yapacağız.

Kampüse hafif raylı sistem

Bartın’da alternatif ulaşım türleri bisiklet yolları ve hafif raylı sistemler ile halkımıza daha hızlı ve konforlu bir ulaşım hizmeti vermeyi hedefliyoruz. Bartın’ın tümünde bisikletli yol ağı uygulamasını etap etap yapacağız.

Çatmaca Aktıp – Bartın Üniversitesi Kutlubey Yazıcılar Kampüsü arasında gidiş – dönüş güzergâhında çift şerit olmak üzere toplamda 20 km lik Hafif Raylı Sistemleri planladık.

Aladağ’a seyir kulesi, Millet Bahçesi’ne teleferik

Aladağ Seyir Kulesi ve Bartın Millet Bahçesi arasında teleferik hattı oluşturacağız. Aladağ Teleferik İstasyonun arka tarafına konumlandırdığımız 360 derece seyir kulemiz ile halkımıza, yerli ve yabancı turistlere Bartın’ın en yüksek noktasından tüm kenti izleyebilecekleri bir mekân yapacağız.

Maaşımı burs olarak dağıtacağım

Çocuk parklarına kamera güvenlik sisteminin kurulması ile Bartın Belediye’si internet sitesi ve mobil vatandaş uygulaması üzerinden vatandaşlarımızın çocuk parklarını 7/24 izleyebilmesini sağlayacağız.

Kadınlarımızın istihdamının artırılmasına destek sağlamak için, mahallelerimizde çocuklarımızın eğitimlerine olumlu katkı sağlayacağımız bakım evleri, kreşler açacağız.

Engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın kişisel bakım ihtiyaçları mahallenin berber ve kuaförleri tarafından sağlanacak, belediye hizmetlerimiz kapsamında desteklenecektir. Engelli vatandaşlarımıza aileleri ile birlikte 3 gün İnkumu Belediye Evlerinde ücretsiz tatil imkânı sunulacaktır.

Belediye başkanı maaşımı ve belediye gelirlerinden kaynak oluşturarak, üniversite gençlerimize burs imkânı sağlayacağız.

Vatandaşımızın cenaze işlemlerinde gerekli ihtiyaçların tümü Belediyemiz tarafından ücretsiz olarak karşılanacaktır.

Sosyal Market kartına sahip olan vatandaşlarımıza iş imkânı sunarak, aile ekonomilerini sağlamalarına destek olacağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kırmızı caddenin üstü kapanacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir