Kumluca Sarıkaya’da binlerce ağaç yere kapandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Kumluca’nın Kızıllar köyü yakınlarındaki Sarıkaya bölgesinin bir bölümünde binlerce ağacın yıkıldığı gözlendi. Dev kayın ağaçlarının yer aldığı bölümdeki yıkım, BartınStar objektifine takıldı.
  • Böylesi bir yıkımın nedeni ne olabilir? Ormancılar, bu yıl ormanda yıkık sayısının fazla olduğuna işaret ediyor. Söz konusu bölgede şiddetli bir rüzgarda yıkılan ağaçların domino etkisiyle birbirini devirmiş olma ihtimalinden söz ediyor.

BARTINSTAR/KUMLUCA

Gezen, Kokurdan, Ardıç gibi yaylarıyla ünlü Kumluca’ya bağlı Sarıkaya ormanı, eşine az rastlanır bir yıkıma sahne oldu.

Gökyüzüne ulaşan ulu kayınların yer aldığı Sarıkaya, Bağdatlı Köyü ile Kızıllar köyü arasında yer alıyor.

Yaklaşık 800 rakımlı Sarıkaya’nın bir bölümünde binlerce ağacın yıkıldığı ortaya çıktı. Ormandaki derin tahribatı gösteren görüntülere göre, ağaçların yıkılması ya da kırılması, BartınStar’ın dikkatinden kaçmadı.

Kızıllar Köyü’nden görülen yıkım bölgesinde neredeyse ayakta kalan ağaç kalmamış.

Ormanda ağaç devrilmeleri ya da kırılmalarında mevsim şartlarına bağlı olarak son yıllarda artış gözleniyor. Ancak bir bölgenin olduğu gibi yıkılması, daha öncesi karşılaşılan bir durum değil.

Böylesi büyük bir yıkıntının nedeni ne olabilir? Bölgeyi iyi tanıyan orman köylüsünün anlattığına göre bu yıl ormanda yıkık sayısı, geçmiş yıllara oranla daha fazla.

Bu durumu, değişen eklim koşullarına bağlı yaşanan şiddetli fırtınaların etkili olabileceği belirtiliyor. Söz konusu bölgeyle ilgili de, yıkılan ağaçların domino etkisiyle geniş bir alanı etkilemiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Son olarak kısa süre önce, 15 Haziran’da yaşanan lokal fırtınanın bazı kesimlerde ağaçları devirecek kadar güçlü estiği biliniyor.

Konuyla ilgili resmi kaynaklardan bir açıklama yok. Ancak bu görüntülerden sonra başta Orman İşletme Müdürlüğü ve Bartın Üniversitesi’nin inceleme yapması bekleniyor.

1
mutlu
Mutlu
3
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kumluca Sarıkaya’da binlerce ağaç yere kapandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 11 Temmuz 2024, 16:50

    […] Kumluca Sarıkaya’da binlerce ağaç yere kapandı […]

    Cevapla