Kurucaşile nüfusu hızla eriyor… Son 1 yıldaki büyüme -22

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK’in 2020 istatistliklerine göre Kurucaşile nüfusu, son bir yıl içinde binde 22’den fazla küçüldü. İlçe merkezi, belediye sınırı olan 2 bin rakamının da altına düşmek üzere.

BARTINSTAR/KURUCAŞİLE

Türkiye İstatistlik Kurumu’nun rakamları, çarpıcı detaylar barındırıyor. Onlardan biri, Kurucaşile’deki nüfus kaybı. Buna göre Kurucaşile’nin köyleriyle birlikte nüfusu 6 bin 475. Bu rakam geçen yıl 6 bin 621 olarak grafiklere yansımıştı. İlçenin son bir yıldaki nüfus kaybı binde 22.3 olarak hesaplandı.

İŞTE SON 1 YILDAKİ NÜFUS DEĞİŞİM GRAFİĞİ:

İlçeye bağlı 28 köy bulunuyor. 2020 rakamlarına göre toplam nüfus içinde köylerde yaşayanların sayısı 4 bin 408’i buluyor. Buna göre ilçe merkezi nüfusu 2 bin 067…

Yani Kurucaşile ilçesindeki nüfus; Kumluca, Hasankadı gibi beldelerin bile altında kalıyor. Nüfusu 2 binin altına düşen beldeler, köy statüsüne düşürülüyor. Ancak ilçeler için böyle bir şart bulunmuyor.

Kurucaşile’den sonra nüfusunda eksilme bulunan tek ilçe Ulus. Nüfus açısından Bartın’dan en büyük ilçesi konumundaki Ulus’ta son bir yıllık nüfus kaybı binde 1 düzeyinde kalıyor. Bartın ve Amasra ise nüfusu artan merkezler olarak öne çıkıyor.

KURUCAŞİLE NÜFUSUNUN 14 YILLIK GRAFİĞİ: KESİNTİSİZ DÜŞÜŞ

Oysa dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip Kurucaşile. Yat ve tekne yapımıyla ön plana çıkıyor. Ancak hak ettiği sıçramayı bir türlü yapamayan ilçedeki erimenin en büyük nedeni iş sahası yetersizliği… 

 

Bartın nüfusu son 6 yılda 10 bin arttı! İşte son rakamlar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurucaşile nüfusu hızla eriyor… Son 1 yıldaki büyüme -22

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir