MHP İl Başkanı Özçelik’ten CHP’ye ağır suçlama: Kaosa…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İl Başkanı Selim Karakaş’ın otobüs ihalesine ilişkin açıklamalarına MHP Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik yanıt verdi; “Hukuksuz” iddialarını reddetti, “O ifade ve söylemler kaosa sebep olabilecek nitelikte…” dedi.

BARTINSTAR/SİYASET

Bartın Belediyesi tarafından yapılan ve Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından yürütmesi durdurulan özel halk otobüslerine ilişkin belediye meclisinden ikinci ihale için yetki alınması, partileri birbirine düşürdü. CHP İl Başkanı Selim Karakaş’ın geçen Salı günü “Yeni ihale de hukuksuz” sözlerine MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik dün karşı basın açıklaması ile yanıt verdi.

“9 Şubat’ta CHP il başkanlığınca yapılan basın açıklamasında kamuoyu yanıltılmaya çalışılıyor” sözleriyle açıklamasına başlayan Özçelik, yaşanan hukuki süreci ve Zonguldak İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma gerekçelerini sıraladı.

NEDEN KİRALAMA DEĞİL DE RUHSAT YÖNTEMİ SEÇİLDİ?

Kiralama yerine toplu taşımada ruhsat verme yönteminin seçilmesini “ihaleyi üstlenen yüklenicinin, ihalesini üstlendiği hattın dışında başka bir hat üzerinde çalışmak istememesi ve diğer hatlarla ilgili rotasyonu kabul etmeme ihtimali” nedeniyle tercih ettiklerini izah etti. Ruhsat verme yönteminin Zonguldak, Giresun, Eskişehir, Şanlıurfa gibi illerde de uygulandığını örneklendirdi.

“CHP KOMİSYONU ÜYE VERMEYEREK SORUMLULUKTAN KAÇTI”

Son yapılan belediye meclisinde 2 ve 4. gündem maddelerinde yer alan konunun, tam da kanunun emrettiği şekliyle Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna incelenmek üzere havale edildiğini, bir üye ile temsil edilen CHP’nin, hukuksuzluktan kaçmak bahanesiyle komisyonu üye vermemesini “sorumluluktan kaçmıştır” sözleriyle değerlendiren Özçelik, “Komisyona üye gönderip red yönünde karşı oy da kullanabilirdi” ifadelerini kullandı.

“YENİ İHALEYE ÇIKILMASINI ENGELLEYEN BİR KARAR YOK”

CHP’nin “Yangından mal kaçırır gibi” eleştirilerine de yanıt veren Özçelik, ikinci ihaleye ilişkin kararın “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yüz yüze eğitimin başlaması halinde toplu taşımada bir sıkıntı yaşanmaması, vatandaşların mağdur olmaması adına gerekli önlemlerin alınması yönünde atılmış bir adım olduğunu” söyledi.

CHP’nin hukuksuzluk iddiasını yanıltma amaçlı söylemler olduğunu savunan Ercüment Özçelik, mahkeme kararında yeni bir ihaleye çıkılmasını yasaklayan, süren davaların nihai kararlarının beklenmesi gerektiğini belirten bir ifade bulunmadığının altını çizdi.

Zonguldak İdare Mahkemesi’nin kararının uzman ve deneyimli bir kadro tarafından uzun istişare ve incelemeler sonucunda belirlendiğine dikkat çekti. İzlenecek yol ve yöntem meclisin takdirine bırakılıp alınan kararlar doğrultusunda gereğinin yapıldığı, oldu bittiye getirilmediği vurguladı.

EN AĞIR SUÇLAMAYI SON CÜMLESİNDE YAPTI

Ercüment Özçelik, açıklamasını şöyle bitirdi: “Belediyeler Kanunu’na göre Belediyeler, belde sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan kamu kuruluşudur. CHP İl Başkanlığı’nın kamuoyuna yaptığı yaptığı basın açıklamalarındaki ifade ve söylemler kaosa ve toplu taşımada oluşabilecek aksaklığa sebep olabilecek nitelikte olup, öğrenci ve sivil vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olacak açıklamalardır. “

SELİM KARAKAŞ NE DEMİŞTİ?

Uyarıyoruz dinlemiyorsunuz! Yeni otobüs ihalesi…

******

ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞAN OTOBÜSÇÜLERİN EKMEĞİNDE GÖZÜMÜZ YOK

Toplantı ardından soruları da yanıtlayan MHP İl Başkanı Özçelik’e Belediye Başkanı Cemal Akın’ın “Gerekirse belediye olarak biz kendimiz çekeriz” açıklaması soruldu. Özçelik bu soruya “Bu, toplu taşımaya talip olduğumuza dair bir beyan değil. Bir ihale yapmıştık, biliyorsunuz bu durduruldu. Bu arada 27 aracımız kalmıştı. Okulların açılırsa, üniversiteler açılırsa tedbir amaçlı, belediye bünyesinde de alabileceği 4 araç vardı meclis kararı alınmış olan. Böyle bir durumda bu araçları da alabileceğini söyledi. Oysaki pandemi nedeniyle zor şartlar altında çalışan, ekonomik kayba uğrayan, yolcusunun belki de yüzde 50’sini bedavaya taşıyan toplu taşıma araçlarının ekmeğinde gözü olan bir anlayış değil. Asla böyle bir yapıya da sahip değil. Sadece halkımızın ve öğrencilerimizin mağdur olmaması için bir çözümdür. Bu yüzden böyle bir ifade kullanmıştır” ifadeleriyle yanıtladı.

YIKILAN EML BİNASI: KARABÜK BİR YIL ARAYLA İKİ FARKLI KARAR VERDİ

Yıkılan EML arazisi üzerinde yapılan Bartın Merkez Camii Külliyesi’ne ilişkin bir soruya da Özçelik, Bartın Belediyesi’nin olaya taraf olmadığını, yıkım ve inşaat ruhsatı konusunda hukuki davrandığnı belirterek Karabük Kültür Varlıkları’ndan çıkan çelişkili kararlara dikkat çekti. Özçelik “Bir yıl önce yıkılan binayı tescil etmeyen, tarihi değildir kararı veren kurul, bir yıl sonra tam tersi karar vermiştir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MHP İl Başkanı Özçelik’ten CHP’ye ağır suçlama: Kaosa…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir