MHP ve AK Parti, CHP’yi dikkatle izliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Bartın örgütünde yaşananlar, yerel ve ulusal basında geniş yankı buldu. Ancak genel yaklaşım, CHP’de Muharrem İnce’ye yakın isimlerin tasfiye edildiği şeklinde oldu.

Konunun diğer partileri ilgilendiren boyutu da var. 2019 yerel seçimlerinde hala adayını belirleyemeyen CHP’nin göstereceği isim, MHP ve AK Parti tarafından da bekleniyor. Zira Bartın merkezde en çok oy alan 3 partiden biri olan CHP’nin performansı, seçimin kaderini belirleyecek.

ESKİ ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ TWİTTER’DAN TEPKİ GÖSTERDİ

Resmi açıklama yapılmasa da CHP örgütleri 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayının başarısı için çalışmamakla  eleştiriliyor. İstifa eden CHP yöneticileri ise bu iddiaları yalanlayarak Aysu Bankoğlu’nu örgütle bir araya gelmemekle suçluyor.

CHP eski Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya gelişmelerle ilgili ilk tepkisini “Genel Merkez yanlış yapıyor. Bu işin içinde Aysu Hanım’da varsa o da yanlış yapıyor” sözleriyle verdi. Karara bir tepki de, Muharrem İnce’yle hareket eden ekipte yer aldığı için son seçimde liste dışı kalan eski Zonguldak milletvekili Şerafettin Turpçu’dan geldi. Turpçu, twitter’dan “Komşu ilimizde İlknur Başkanın ‘istifa-feryat’larının CHP’ye faydası değil zararı olur! Üzgünüz” mesajı paylaştı.

BANKOĞLU UZAKTAN İZLEDİ, YANIT VERMEDİ

Hem seçim sürecinde hem de seçimden sonraki çalışmalarında örgütle çok az bir araya gelen CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, tüm suçlamaları ve iddiaları uzaktan izlemekle yetindi. İstifalar ardından sosyal medya hesabından Meclis’teki bir konuşmasına atıfta bulunarak “Bütün ümidim gençliktedir diyen Atatürk’ün gençleri, cevabı en güzel şekilde verecektir ve Mart’ta da bahar gelecektir!” ifadelerinin yer aldığı konuşmasını paylaştı.

YENİ ÖRGÜT VE BELEDİYE BAŞKANI ADAYI KİM OLACAK

Şimdi tüm dikkatler, Aysu Bankoğlu’nun yapacağı açıklamalarda ve örgütlerin yeniden belirlenmesi sürecinde nasıl rol alacağı. Ve en önemlisi CHP Bartın belediye başkan adayının kim olacağı.

İŞTE CHP’DE SON 3 GÜNDE YAŞANANLARIN KRONOLOJİSİ

27 Kasım Salı: CHP Genel Merkezi, sürpriz bir kararla CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve yönetimini görevden aldı. Karar oy birliği ile alındı. Tüzüğün “görevden alma” başlıklı 25/1 fıkrasına dayandırıldı. Bu madde, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen; partinin ilkelerine, amaçlarına ve çalışma kurallarına aykırı hareket edenlere karşı işletiliyor.

28 Kasım Çarşamba: Görevden alınan Gölbucaklı, basın toplantısı düzenledi. “Partimin askeriyim” mesajı verdi, milletvekili Aysu Bankoğlu’nu hedef aldı: Aysu Hanım partiye hiç gelmiyor, bizimle konuşmuyor. Halktan da çok büyük tepki var. Örgütü yok saydı, birlik sağlayamadık. Kişisel ikballer devreye girdi… Bu duruma sebep olanları kınıyorum. Bu bölünmüşlük yüzünden kimse CHP’den adaylık başvurusu yapamıyor.

29 Kasım Perşembe: Görevden alma kararına tepki gösteren İl Başkanı İlknur Erkan, yönetim olarak istifa ettiklerini duyurdu. Hedefinde hem Aysu Bankoğlu hem de genel merkez vardı. Şöyle dedi: Hiçbir siyasi tecrübesi olmayan bir vekilin sözüyle senelerce partisine hizmeti olan kişilerin görevden alınmasını kınıyorum. Böyle bir zihniyetle çalışmayı reddediyorum. Zaten bizi de görevden alacaklardı. Bu karar Muharrem İnce’ye yakın olduğumuz için olabilir. Beni buraya Rıza Başkan getirdi. Bizi de onu da bitirdiler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MHP ve AK Parti, CHP’yi dikkatle izliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir