Pandemi döneminde yapılacak en iyi şey; spor

Sokaklar tehlikeli, mekanlar kapalı. Covid-19 belası dalga dalga dünyayı tehdit ediyor. Peki böylesine zor dönemde ne yapılabilir. Pek çok zorluğu olsa da bu durumu karlı bir aktivasyona çevirenlerin sayısı hiç de az değil.

Kimisi uzun zamandır biriktirdiği kitaplara gömülmüş, kimileri ertelediği dizileri izliyor. Sırtında çantası, spora gidenleri görünce peşine takılıyoruz. Yol, Şiremirçavuş Çağdaş Spor Merkezi’ne çıkıyor.

BARTINSTAR/YAŞAM

Serde gazetecilik olunca, kapıyı çalıp içeriye dalıyoruz; ‘N’oluyor burada…” Kocaman bir binanın girişinde gencecik bir kız karşılıyor bizi elindeki ateş ölçerle. Cep telefonundan Hayat Eve Sığar uygulaması gereği barkod okutarak alıyor bizi kapıdan. Töbe töbe…

Kabul edildiğimiz ofiste Nurzen ve Gökser Çağdaş ailesi karşılıyor bizi güler yüzle. Aile boyu Taekwondo’cu olduklarını öğrenince insan ürküyor haliyle. Fakat işin iç yüzü öyle değil. El değmeden hazırlanan kahvelerinden ikram ediyorlar hemen, sıcak sohbetleri de cabası.

Bartın’ın en nitelikli spor salonuymuş. Gezdiriyorlar tesisi… Dökme tartan pistten yürüyoruz, onlarca spor ekipman  ve teçhizatının arasından geçiyoruz. Televizyonlu koşu bantları, ağırlıklar, benchler, basket sahası, saunalar… Ve adını telaffuz edemediğimiz daha bir sürü makine…

Ve hayıflanarak baktığımız baklava vücutlu erkekler, fit hanımlar. İşletmenin sahibi Nurzen Hanım diyor ki, ahali sokaktaki virüs tehdidinden korunmak için burayı tercih ediyor.

Çağdaş Ailesi, 80’li yılların sonuna doğru Uzakdoğu sporlarının popüler olduğu dönemde tanışmış sporla. Nurzen Hanım, Herkes İçin Spor Federasyonu il temsilcisi. Eşi Gökser Bey de Taekwondo  İl Temsilcisi. Çocukları saymıyorum bile, hepsi de biraz sert…

Spor bir yaşam biçimi olmuş ikisinin de. Salonda tanışıp 1992 yılında evlendikten sonra özel beden eğitimi dersleri, Halk Eğitim Merkezi’nde açılan kurslar derken… Kırtepe’de açtıkları salonla başlamışlar sektörün tozunu yutmaya. Sonrasını Nurzen Çağdaş anlatıyor:

“Halk eğitimde step kursu açtım. İnsanlar akın akın geliyor ama ekipmanımız yok. Cebimden dolar kuruyla step platformu aldım, çok da pahalıydı. O kadar çok ilgi oldu ki, 7 sınıf açmak zorunda kaldım. Bu ilgiye kayıtsız kalamazdım. Halk Eğitim’in bol prosedüründen de sıkılmıştım açıkçası, sonunda kendi salonumuzu açmaya karar verdim…”

Böyle başlamış işte Çağdaş Spor Merkezi macerası. Şehrin çeşitli noktalarında açtıkları spor salonlarından sonra bu gün bin metrekarelik, 5 metre yüksekliğinde tam donanımlı üst segment olarak tabir edilen salona giden yolu taa o yıllarda planlamışlar.

30 yıllık bir birikimi barındırıyorlar sektörde. Sürekli kendilerini geliştirmişler. Diyorlar ki “Sadece Koronavirüs değil, tüm hastalıklardan korunmak için vücut direncini artırmak gerekli. Vücutta kullanılmayan pek çok kası harekete geçirmek için egzersiz yapmak gerekir. Sağlıklı bir yaşam için spor bir yaşam biçimi olmalı…”

Pandemi süreciyle birlikte salonda önemli yenilikler yapılmış. Örneğin üyeler, mobil aplikasyonlarla gelebilecekleri saatleri tercih edip uygulama üzerinden qr kod ile temassız giriş sağlayabiliyorlar. Evden çıkmadan salondaki yoğunluğu cep telefonlarından görebiliyorlar. Ayrıca rezervasyon sistemini başlatmışlar. Temizlik ve hijyen üst seviyede. “Dökme tartan pist ne işe yarar” diyoruz, “yürüyüş ve koşu yaparken eklem sağlığını korumak için…” diye giriyorlar söze ki, bizim notlarımız buraya sığmaz…

Aletler. Pek çok salonda olmayan free weight makinelar, cross fit istasyonu  ve ekipmanları, milyonluk çift havalandırma ve ısıtma soğutma sistemi, tamamı branşında bilgili ve tecrübeli 10 antrenör yönlendiriyor sizi, bitiriyoruz sohbeti. Böyle bir ziyaret işte bizimkisi de…

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.429.605

VAKA

2.307.721

İYİLEŞME

25.073

ÖLÜM

121.884

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
99.587.084

VAKA

54.920.146

İYİLEŞME

2.136.559

ÖLÜM

44.666.938

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.