Pandemi fırsatçılığıyla kazanımlarımız yok edilmek isteniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Kadın Platformu, 25Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Bartın Eğitim Sen ofisinde bir araya gelen platform üyeleri, “Hayatlarımızdan ve birbirimizden vazgeçmiyoruz, yaşamak istiyoruz” başlıklı bildiride kadına yönelik şiddete ilişkin istatistliksel bilgiler paylaşıldı.

“Yaşamak istiyoruz çünkü dünya genelinde her gün en az 137 kadın, en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor! Yaşamak istiyoruz çünkü her üç kadından biri yakın aile fertlerinden biri ya da eski eşi tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor! Yaşamak istiyoruz çünkü milyonlarca kadın sıradanlaştırılan erkek şiddeti tehdidiyle yaşamaya zorlanmaya devam ediyor!”

Dünyada ve Türkiye’de kadına yönelik baskıların arttığı dile getirilen basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Kadın cinayetlerinin %59’u eski koca/koca, % 20’si erkek akraba, % 16’sı eski sevgili/sevgili tarafından işlenirken şiddete karşı savunmasız bırakılmamız için nafaka hakkımızın gaspı, arabuluculuk gibi girişimlerle boşanmaların önlenmesinin hesapları yapılıyor.

PANDEMİ BAHANESİYLE KADINLAR İŞLERİNDEN EDİLİYOR

Pandemi fırsatçılığıyla kazanımlarımız yok edilmek isteniyor, salgın tedbirleri biz kadınları daha da yoksullaştırarak emeğimiz üzerindeki sömürüyü katmerliyor. Pandemi bahane edilerek bakım emeği başta olmak üzere tüm ev içi emek kadının sırtına yükleniyor. Ev içinde artan emek yükü cinsiyetçi iş bölümünü güçlendirirken, kadınları koruyan ve güçlendiren uygulamalar göz ardı ediliyor.

Pandemi koşullarında derinleşen ekonomik krizde cinsiyet eşitsizliği uçurumu büyüyor ancak artan kadın işsizliği ve yoksulluğuna dair hiç bir önlem alınmıyor. BM verilerine göre Türkiye’ de pandemi sürecinde kadınlar erkeklere göre %32 daha fazla işini kaybetti. Kadınların ev içi iş yükü % 65 daha arttı” ifadelerine yer verildi.

Eşit, özgür, barış içinde yaşamak için 25 Kasım’da birlikteyiz. Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki erkek egemen sömürü düzenine karşı yan yanayız. Kadın düşmanlığına, çocuk istismarına, savaşa, tacize, tecavüze, kadın- erkek eşitsizliğine, her türlü ayrımcılığa, erkek-devlet şiddetine karşı 25 Kasım’da biz kadınlar bir aradayız. Biz kadınlar “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” demek için daima birlikteyiz…”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pandemi fırsatçılığıyla kazanımlarımız yok edilmek isteniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir