Pompaya büyük zam! İşte Bartın’daki yeni fiyatlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaz, yağ ve akaryakıt ürünlerinde ÖTV tutarlarını artıran Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Benzin ve motorinin litre fiyatına 5 TL, LPG’ye ile 4 TL ÖTV zammı geldi. Bartın’da benzin 34,63, motorin 32,94, LPG ise 13,49’a yükseldi.

BARTINSTAR/EKONOMİ

Gaz, yağ ve akaryakıt ürünlerinde ÖTV tutarlarını artıran Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar sonrasında İstanbul’da benzin fiyatı 33 lira 98 kuruş ve motorin fiyatı 31 lira 94 kuruş olurken İzmir’de benzin fiyatı 34 lira 54 kuruş ve motorin fiyatı 32 lira 88 kuruş oldu.

Kararla ilgili yapılan açıklamada “Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki değişimden kaynaklı akaryakıt ürünlerinde meydana gelen maliyet artışının tüketicinin kullandığı akaryakıt ürünlerine yansımaması ve enflasyonla mücadeleye destek vermek amacıyla ÖTV Kanununa ekli (I) sayılı listedeki malların (akaryakıtlar ve akaryakıt harici petrol ürünleri vb.) maktu ÖTV tutarlarında 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artırımı yapılmamıştır. Bunun sonucunda benzinde, motorinde ve diğer ürünlerde vergi yükleri yüzde 50’leri aşan oranlarda düşmüştür.

BENZİN VE MOTORİNDE 5 TL, LPG’DE 4 TL ÖTV ZAMMI 

Ancak günümüzde, deprem afetleri nedeniyle ortaya çıkan ilave finansman ihtiyacının karşılanması ve Hazine nakit rezervinin güçlü seviyede tutulabilmesi için akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünlerinin ÖTV tutarlarının Cumhurbaşkanı’na verilen yetki sınırları içerisinde güncellenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV tutarları benzinde ve motorinde 5 TL, LPG de 4 TL, diğer ürünlerde de bu ürünlerin ÖTV tutarlarında yapılan artış oranları esas alınarak artış yapılmıştır” dendi.

Geçtiğimiz günlerde akaryakıtta Katma Değer Vergisi (KDV) oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmişti. Akaryakıt ürünlerine yapılan zammın pek çok ürünün fiyatına da yansıması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pompaya büyük zam! İşte Bartın’daki yeni fiyatlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir