Rimaks kendini savundu: Irmağı biz boyadık ama…

Bartın Irmağı’nda yaşanan renk değişimi ardından gözlerin çevrildiği Rimaks Tekstil, arıtma sistemlerinin Avrupa standartlarında olduğunu söyledi. Firmanın atık suları ile ırmakta yaşanan rengin aynı olması hemen dikkat çekti. Bu kez “O renk belirlenen kriterlerin çok altında” dendi. Çevre Müdürlüğü de akşam saatlerinde ifadeyi teyit etti.

BARTINSTAR/ÇEVRE

Bartın Irmağı’nın bir kesiminde görülen suyun siyaha yakın mavi renge bürünmesi, geçen haftanın en çok konuşulan konusuydu. Haberciler, ırmağın hangi noktada kirletildiğini hemen buldu. Tüm işaretler, Budakdüzü mevkiinde yer alan Rimaks Tekstil’i gösteriyordu.

“HEDEF GÖSTERİLİYORUZ” DEDİ, BASINDAN YARDIM İSTEDİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’de renk değişimi için aynı bölgeyi işaret edince Rimaks’tan şehirdeki basın ofislerine bir mail gitti. Firma basın toplantısı düzenleyecekti. O toplantı bu gün yapıldı. Fabrika İdari İşler Müdürü Ergin Gök, atık suyun standartlara uygun arıtıldıktan sonra ırmağa verildiğini söyledi. Yetinmedi, ırmaktaki her kirlilikte hedef gösterildiklerini savunarak basından yardım istedi.

“ARITTIĞIMIZ SUYA BIRAKTIĞIMIZ BALIKLAR 48 SAATLİK TESTİ GEÇTİ”

Fabrikanın arıtma tesisini habercilere gezdiren yetkililer, ilgili bakanlıklar tarafından listelenen 11 kritere harfiyen uyduklarını, sürekli yapılan denetimlerle de bu durumun sabit olduğunu kaydetti. Tesisin belirlenen standartların bile üstünde bir titizlikle çalıştığını ifade eden firma yetkilileri, kimyasallardan arıtılan suya bıraktıkları balıkların 48 saatlik testte canlı kaldıklarını belirterek “Renk, kirletici bir parametre değildir” ifadelerini kullandı.

MENFEZDEKİ KİRLİLİK HAVADA KALDI; SORUMLUSU YOK

Firmanın atık suları ile ırmaktaki renk değişiminin aynı olduğu hemen dikkat çekti. Fabrikanın hemen kıyısından akan ve çok ağır kirli olduğu gözlenen dere ile ilgili “Onlar menfezde biriken tortular. Çevre İl Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde. Arıtılmış atık sularımızı 5 pompayla ırmağa bırakıyoruz. Kanalda biriken atık sular düşük kot nedeniyle ırmağa akamıyor” açıklaması yaptı.

“SUYUMUZ RENKLİ AMA BAKANLIK PARAMETRELERİNİ İHLAL ETMİYOR”

Irmaktaki renk ile atık suların aynı renkte olmasıyla ilgili habercilerin ısrarlı sorularına bir diğer firma yetkilisinin “Yanlış görüyorsunuz. Bardakla alıp bakmalısınız” gibi yanıtlar vermesi dikkat çekiciydi. Habercilerin söz konusu rengin sadece fabrika bölgesinde yaşandığını görüntülerle kanıtlaması üzerine firma yetkilileri, bakanlığın belirlediği renk parametrelerini geçmediğini denetleme belgeleriyle anlattı.

“KURAKLIK OLDU, BARAJ SU TUTTU. BALIK ÖLÜMLERİ İÇİN BİLE HEDEF GÖSTERİLİYORUZ”

Firma yetkilisi Ergin Gök, basın açıklamasında yaşanan kuraklığa dikkat çekti, Kozcağız’da yapılan barajların su tutması nedeniyle ırmakta yaşanan balık ölümlerinde Rimaks’ın hedef gösterildiğini savundu. Ayrıca kanalda biriken tortuların temizlenmesi için Çevre Müdürlüğü’nün talebi olduğunu, bu temizliği yapmaya kalktıklarında DSİ’den tepki aldıklarını savundu. Bölgede yaşanan kirlilik için menfez inşaatı ve U kanal içinin temizlenmesi için DSİ’ye müracaatlarının bulunduğunu vurguladı.

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ: MEVZUAT SINIR DEĞERLERİNİ AŞMIYOR

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de akşam saatlerinde resmi internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada “11 Aralık 2020 tarihinde ırmakta görülen renk değişikliği ve basında çıkan haberler üzerine Müdürlüğümüz personelince söz konusu tekstil fabrikasında denetimlere başlanmış, atıksu arıtma tesisi deşarj noktasından 5 adet numune alınarak Bakanlığımız tarafından akredite olmuş çevre laboratuvarına analiz yapılması için gönderilmiştir. Bugün belli olan analiz sonuçları 31/12/2004 tarihli ve 25687 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” Tablo 10.2’ye göre mevzuat sınır değerlerini aşmadığı görülmüştür” ifadelerine yer verdi.

FİRMA HAKLI, KURUMLAR HAKLI! GERİYE TEK İHTİMAL KALDI: IRMAK SUÇLU

BartınStar’ın davetli olmadığı toplantıda firma kendini böyle savundu. Kurumların adı geçti, yağmayan yağmura ve barajlara atıf yapıldı. Geriye yaşanan kirlilikle ilgili tek suçlu kaldı: Irmak…

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
22.412.505

VAKA

2.290.032

İYİLEŞME

24.641

ÖLÜM

20.122.473

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
97.855.365

VAKA

53.932.605

İYİLEŞME

2.099.047

ÖLÜM

43.922.760

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.