Rıza Başkan, Aldatmaz’ı düelloya davet etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Belediyesi’nde 104 çalışanın işine son verilmesi, seçim döneminde bile rastlanmayan bir tartışmaya yol açtı. AK Parti Milletvekili Yusuf Aldatmaz’ın “Siyasi kadrolaşmanın başlangıcı” dediği açıklamaya 3 gün sonra gelen yanıt çok sert oldu.

Aldatmaz’ı “Sanki Amerikan senatörü gibi” sözleriyle hedef alan Yalçınkaya, yapılan eleştirileri “Suçlunun olay mahalline gelmesi” olarak tanımladı. Ve Aldatmaz’ı belediye sosyal tesislerinde açık oturuma davet etti.

BARTINSTAR/SİYASET

Bartın Belediye’sinde işçi çıkarılması tartışması, seçimden bu yana ilk kez siyasi tansiyonu yükseltti.

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Aldatmaz, seçim döneminde CHP adayı Rıza Yalçınkaya’nın “Kimsenin ekmeği ile oynamayacağız” sözlerine rağmen 104 çalışanın işten atılmasını eleştirerek “İşçi çıkarmak CHP’de gelenek oldu” demişti.

İşte o sözlere yanıt gecikmedi. Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, “hodri meydan” başlıklı bir basın bülteni ile Aldatmaz’a yanıt verdi.

Aldatmaz’ın açıklamalarını “Seçim döneminde Bartın’a ve Bartın Belediyesi’ne verdikleri büyük zararların üzerini örtme” amacı taşıdığını ifade eden Yalçınkaya, “Bartın Belediyesi’nin bozulan mali tablosunun ve zayıflatılan kurumsal yapısının sorumlusu kendileri ve yol arkadaşlarıdır” ifadesi dikkat çekiciydi.

Bartın Belediyesi’nin bozulan mali tablosu ve kurumsal yapısını tekrar düzeltmek için çabaladıklarını ifade eden Yalçınkaya, bu uğurda zor kararlar almaktan kaçınmayacaklarını vurguladı.

Yalçınkaya, işçi çıkarma kararına “Bıraktığınız Bartın Belediyesi mevcut durumda her ay ortalama 19 milyon zarar etmekte. Personel gideri son alımlarla belediye bütçesinin yüzde 73`üne denk gelmektedir. Tüm bu şartlar altında Bartın Belediyesinin mali tablosunu düzeltmek için gereken adımları atmak Bartın Halkına karşı görevimizdir.

Attığımız adımları siyaset malzemesi haline getirmek suçlunun olay mahalline tekrar geri dönmesinden başka bir şey değildir. Bizim derdimiz işçi çıkarmak değil belediyeyi düzlüğe çıkarmaktır.

Seçim döneminde hiçbir kriter gözetmeden toplamda 262 kişiyi, sadece iki günde 104 kişiyi işe alanlar, siyasi rant uğruna bu evlatlarımızı kullanmış, toplumun adalet duygusunu yaralamış ve geleceği düşünmemişlerdir” sözleriyle yanıt verdi.

SANKİ AMERİKAN SENATÖRÜ GİBİ

Aldatmaz’ın belediye borçlarına ilişkin dolar hesabına da yanıt veren Yalnıçkaya, “Milletvekili Aldatmaz, TBMM adını taşıyan yüce mecliste görev yaptığını unutarak sanki Amerikan senatörü gibi belediye borçlarını dolar kuruna çevirerek aklınca borç hesabı yapmıştır. İşinize gelmediğinde dolarla ne işiniz var derken işinize geldiğinde dolara sarılmanız düşündürücüdür. Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın “Türk Lirası varken senin dolarla avroyla ne işin var. Türk lirası, Türk Lirası alışacaksınız buna” açıklamasını kendisinin tekrar dinlemesini tavsiye ederim. Kendisine hatırlatmak isterim ki, Bartın Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir belediyesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin para birimi Türk Lirasıdır” ifadelerini kullandı.

POLEMİKLERLE ZAMAN KAYBETMEYECEĞİZ

  • Bartın Belediye Başkanı, şöyle devam etti: Görünüyor ki, 31 Mart seçimlerinde iki parti olarak seçime girip kaybetmiş olmalarının acısı kendilerinde hala hissedilmektedir.
  • Seçim döneminde de aynı sözleri tekrarlamış olmalarına ve Bartın Halkının bu söylemlere sandıkta büyük bir cevap vermesine rağmen tekrar çağrımdır. Milletvekili olarak yapmış olduğu açıklamalarda bıraktığım borç ve yaptığım hizmetleri sorgulama hezeyanına düşen Milletvekili Yusuf Aldatmaz’ı sosyal tesislerde halkın karşısına çıkarak kimin ne yaptığını ve belediyeye kimin zarar verdiğini konuşmaya davet ediyorum.
  • Kamuoyuna yanlış bilgi vermemeniz için belirtmek isterim ki görevi bıraktığımız 08/05/2007 tarihi itibariyle belediye borcu 30 Milyon 871 Bin Türk lirasıdır ve belgelidir. Bu borç belediyenin kuruluşundan itibaren biriken borcu ifade etmektedir. Ancak 251 milyon TL’lik borcun 220 milyonu sadece 17 senede yapılmıştır.
  • Tekrar davetimi yeniliyorum, böylelikle bizim yaptığımız, cumhuriyet meydanını, meyve sebze toptancı halini, gazhane parkını, hükümet caddesini, asfalt şantiyesini, Kemal Samancıoğlu Müzesini, yeni belediye binasını, 170 kilometrelik alt yapı çalışmasını, su arıtma tesislerini hatırlatma fırsatımız olur.
  • Böylelikle zamanında hesabını sormadığınız, seçim için dönemin Belediye Başkanı ile BengüTürk Tv’ye çıkıp Ramazan Programı için belediye kasasından yani halkın cebinden verilen 500 Bin TL’yi konuşma fırsatımız olur.
  • Böylelikle birlikte yürüttüğünüz seçim çalışmaları kapsamında belediye kasasından sadece 3 ayda “konuk ağırlama – ortak akıl toplantıları – ramazan programları – yemekler – afişler ve benzeri” adlar altında halkın vergilerinden harcanan 10 Buçuk Milyon Türk Lirasını da konuşma fırsatımız olur.
  • Keşke aynı hassasiyeti halkın paralarını seçim çalışmaları için harcanırken de gösterseydiniz. Keşke Bartın Belediyesinin kaynaklarını har vurup harman savurmasaydınız da bizde bu kararları almak zorunda kalmasaydık.
  • Bartın Belediyesini ve Bartın halkını gereksiz polemiklerle meşgul ederek yürütmek istediğiniz siyaset anlayışına ayak uydurmamız söz konusu değildir. Bu nedenle, hazırlattığınız metinlerle kendinizi kandırabilirsiniz ancak halkı kandıramazsınız.
  • Takip edecek bir konu arıyorsanız, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu, artan işsizliği, emeklinin halini ve gençlerin umutsuzluğunu takip edebilirsiniz. Çünkü Bartın Halkı, 31 Mart`ta şehri emin ellere teslim etmiştir.
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rıza Başkan, Aldatmaz’ı düelloya davet etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir