Sanayiden değil kirli zeminden

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DHA muhabiri Ayhan Acar’ın Kemerköprü’den görüntüleyerek “Bartın Çayı siyah akmaya başladı” başlığı ile servis ettiği haber Bartın gündemini değiştirdi. Valilik tarafından yapılan incelemede renk değişikliğinin sanayi kirliliğinden değil, yağış ve su miktarına göre zeminde biriken yosun ve kalıntıların yol açabileceği belirtildi.  

Milyonlarca takipçisi olan Hürriyet-Milliyet gibi internet sitelerine “Bir kent şokta. Irmak siyah akmaya başladı” başlıkları ile yansıyan haber üzerine Bartın Valisi Sinan Güner hemen inceleme başlattı. Göreve başlar başlamaz “Basınla hep iletişim halinde olacağım” diyen Bartın’ın yeni Valisi Güner, çıkan sonucu da basın bildirisi ile kamuoyuna duyurdu. Valilikten yapılan açıklamaya göre Bartın Çayı’nda görülen renk değişimine sanayi atıkları değil, yağış ve su miktarına göre zemininde biriken yosun ile kalıntılar…

SANAYİ KURULUŞLARI TEK TEK İNCELENDİ

Sosyal medyada son günlerin en çok paylaşılan kirlilikle ilgili Valilikten yapılan inceleme sonucu şöyle:

“Konu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından 15 Kasım tarihinde yerinde inceleme yapılmıştır. Şehir merkezinde ırmağa etkisi olma ihtimali olan ırmak civarında bulunan esnaf ve benzin istasyonları denetlenmiş yapılan inceleme sonucunda, çevrede faaliyet gösteren işletmelerin giderlerinin belediye alt yapısına bağlı olduğu ve bölgede ırmağa herhangi bir deşarjın olmadığı tespit edilmiştir.

ENDÜSTRİYEL ATIK İZİNE RANSTLANMADI

İlimizde faaliyet gösteren firmanın evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesisine yapılan yerinde incelemede ise söz konusu tesisin dışarısında uygunsuz herhangi bir deşarja rastlanmamış, ancak tesis içerisinde yapılan incelemede atık su arıtma tesisi havuzlarının dolduğu görülmüş tesis yetkililiklerince saat 18.45’te ana ve yedek deşarj pompalarında arıza olduğu, arıtılmış suyun deşarjında yetersiz kalındığı görülmüş, alıcı ortama taşma riskinin olduğu görüldüğünden işletme, pompa arızası giderilene kadar durdurulmuştur. Yapılan inceleme söz konusu firma tarafından herhangi bir deşarjın olmadığı tespit edilmiştir.

HERHANGİ CANLI ÖLÜMÜNE RASTLANILMADI

Ancak ilgili firmanın pompa arızasını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne iletmemesi nedeniyle Çevre Kanununun 20. maddesinin (g) bendine göre idari yaptırım kararı uygulanmıştır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce ilimizde bulunan sanayi tesislerinin Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında yerine getirilmesi gereken yükümlülükler titizlikle takip edilmekte, atık su deşarjı söz konusu olan tesislerin deşarj konulu Çevre İzinleri bulunmakta ve iç izlemeye esas analizleri mevzuat kapsamında yapılmaktadır. Irmak rengi ise suyun miktarına göre değişiklik gösterebileceği gibi zamanla zeminde biriken yosun ve geçmişten biriken kalıntılar gibi etkenler sonucu dönemsel olarak su ve yağış miktarına göre renk değişiklikleri olabilmektedir. Bu kapsamda Bartın Irmağında renk değişikliği nedeniyle herhangi bir balık veya canlı ölümüne rastlanılmamıştır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sanayiden değil kirli zeminden

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir