Servis şoförlerini aşılamadan yüz yüze eğitim tehlikeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Bartın’ın normalleşme sürecinde adı ilk duyulan il olması sevindirici” diyen Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Okul ortamına giden yolda servisçilerin ve başta öğretmenler olmak üzere okul personellerinin aşılanma konusunda öncelikli olması şart” dedi.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Mart ayında başlaması planlanan normalleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Aysu Bankoğlu, olağanüstü zor koşullar içinde bulunan yurttaşların gözü kulağının, Bilim Kurulu’nun ve hükümetin açıklayacağı kararlarda olduğunu bildiklerini söyledi. Bankoğlu, “Bartın’ın, normalleşme sürecinde ismi ilk duyulan il olması sevindiricidir. Ancak ‘Ne olursa olsun normalleşme başlamalıdır’ yaklaşımı, büyük tehlikedir” dedi.

ÖĞRETMENLER, PERSONEL VE SERVİSÇİLER AŞILANMADAN BÜYÜK TEHLİKE

Aysu Bankoğlu şu uyarılarda bulundu: “Burada ilk ve en önemli koşul, özellikle okula gitmesi planlanan kardeşlerimin sağlığının korunmasıdır. Okulların hazır olduğu söylenirken salgına özel ne gibi ön hazırlıklar yapılmıştır? Okul ortamına giden yolda servisçilerin ve başta öğretmenler olmak üzere okul personellerinin aşılanma konusunda öncelikli olması şarttır. Öğretmenlerimizin aşı olma süreci 1. doz düzeyinde ancak başlayabilmiştir ve kesinlikle yeterli düzeyde değildir. Keza, aşı sonrası yeterli düzeyde antikor oluşumunun ikinci dozun ardından yaklaşık 14 gün sonra gerçekleştiği de bilinmektedir.

Servis araçlarının her Çarşamba dezenfekte edildiğini bilsek de az riskli iller listesinde kalabilmenin yolu, hastalığın yayılmasına engel olacak önlemleri tam anlamıyla almaktan geçiyor. Nasıl ki sağlık çalışanlarımız, cephede olduğu için önceliklidir; okulların açılması da savunmasız ve çok büyük bir nüfusun sahaya çıkması anlamına gelmektedir. Bu sebeple, aşıda öncelik meselesi, bir kez daha değerlendirilmelidir.

MASKE-MESAFE HİJYENDEN TAVİZ VERİLEMEZ

Aşılama meselesinin haricinde, pek çok başka sorunun da olduğunu vurgulamak isterim. Her şeyden önce, ailelere gerekli ve yeterli bilgilendirme yapılması şart; çocukların okula nasıl gideceği net biçimde belirlenmeli. Keza, her zaman uyulmasını söylediğimiz maske-mesafe-hijyen tedbirlerinden en ufak bir taviz bile verilemez. Bu manada, okullardaki denetimin de hiçbir istisnaya yer vermemesi şart. Ders saatleri haricinde, sınıflar ile koridorların ve ortak alanların mutlak surette havalandırılması gerekiyor. Havaların hâlâ soğuk olması ise bu açıdan değerlendirildiğinde bir başka sorun.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Servis şoförlerini aşılamadan yüz yüze eğitim tehlikeli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir