Soru önergesi: İçişleri’nden müfettiş isteyecek misiniz?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belediye faturalarında sahtecilik yaparak zimmetine para geçirdiği iddiasıyla tutuklu yargılanan muhasebe çalışanı B.Y.’nin mal varlığına savcılık tarafından tedbir, Bartın Belediyesi de ihtiyati haciz başlattı. CHP Grubu soru önergesi verdi: İçişleri’nden müfettiş isteyecek misiniz?

74MEDYA/GÜNDEM

Bartın Belediye Meclisi’nde CHP Grubu, Başkan Cemal Akın’ın cevaplaması istemiyle 5 maddelik soru önergesi verdi. İlk maddede yine belediyedeki fatura usulsüzlüğüne ilişkin iddialar vardı. Yazılı cevap istenen önergede şu sorular yer aldı:

1-2020 haziran ayı içinde Bartın Belediyesi Muhasebe Müdürlüğü bünyesinde belediye işçisi sıfatıyla çalışan bir kişinin belediye parasını yolsuz işlemler ile zimmetine geçirmeye çalıştığına ilişkin başkanlığınızca sosyal medya vasıtasıyla yapılan açıklamaya dair yolsuz işlerin soruşturmaya konu olabilecek tüm maddi unsurlarıyla ortaya çıkarılması için işin vehameti ve iddia olunan eylemlerin idari sorumluluğu gereği İçişleri Bakanlığı’ndan bu konuya münhasır müfettiş talebiniz oldu mu? Olmadı ise müfettiş istememenizin gerekçeleri nelerdir. Müfettiş talep etmeyi düşünüyor musunuz?

2-Bartın Belediyesi temizlik hizmetleri işleriyle ilgili olarak; araç kiralaması kapsamında araç parkına ve hizmete dahil edilmemesine rağmen 470 bin TL tutarında kira ödemesi yapılıp yapılmadığının, yapıldı ise bu paranın tekrar belediye hesaplarına geri ödemesinin yapılıp yapılmadığının, geri ödeme yapıldı ise geri ödemenin ne kadar zaman sonra yapıldığının ve geri ödeme miktarı ile ödemenin kim veya kimler tarafından yapıldığının belediye başkanınca yazılı olarak yanıtlanmasını talep ediyoruz.

3-26.06.2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yayınlanan Bartın Televizyonu Er Meydanı isimli söyleşi programında belediye başkanı olarak yaptığınız söyleşi de bahsini geçirdiğiniz Bartın ili yeni çevre yolunun nereden, hangi güzergahlardan geçtiğini biliyor musunuz? Biliyorsanız ve incelemesini yaptı iseniz edindiğiniz kendi tespit ve ön görüleriniz ile birlikte yapılacak yeni çevre yolunun güzergahı açısından katkı sağlamaları veya çekincelerini dile getirmeleri açısından belediye meclisine sunmayı, meclis üyelerinin fikirlerini almayı düşünüyor musunuz?

4-Bartın kent konseyini toplayacak mısınız? Toplayacaksanız ne zaman toplamayı düşünüyorsunuz.

5-Bartın Belediye Meclisi’nin 05.09.2019 tarih ve 224 sayısı meclis kararını ne zaman gündeme almayı düşünüyorsunuz?

SAVCILIK ZANLININ MAL VARLIĞINA TEDBİR UYGULUYOR

Belediye Başkanı Cemal Akın, soruların bazılarına yanıt verirken fatura usulsüzlüğü iddiasıyla ilgili tutuklu yargılanan belediye çalışanıyla ilgili çarpıcı bir detay açıkladı. Başkan Akın, 20 yıllık belediye çalışanı B.Y.’nin malvarlığına savcılık tarafından tedbir konduğunu, Bartın Belediyesi’nin de ihtiyati haciz işlemi başlattığını söyledi. 4 faturada tahribat tespit edildiğini, bilirkişilerin incelemelerini sürdürdüğünü kaydeden Cemal Akın “Ne gerekiyorsa yapılacak” mesajı verdi.

BAHSETTİĞİM ÇEVRE YOLU KARAYOLLARININ ÇALIŞMASI

Önergenin üçüncü maddesinde yer alan çevre yoluyla ilgili de çalışmanın Valilik koordinesinde Karayolları tarafından yapıldığını ifade eden Başkan Akın, o çalışmaya atıf yaptığını söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Soru önergesi: İçişleri’nden müfettiş isteyecek misiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir