TSO seçimi ilk sandıkta bitti! İkinci Halil Balık dönemi ve çarpıcı notlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSO seçiminde ilkler ve ilginçlikler birbirini izledi. İlginçliklerden ilki; Gülin Aldatmaz’ın liste çıkartacağının konuşulduğu bir seçime, Serkan Aldatmaz’ın oy kullanmaya gelmemesiydi. İkinci ise yönetim kurulu başkanlığı seçiminde 8 oyun boş çıkması oldu. Tek liste gidilen seçimde Halil Balık 16 oy alırken 8 oy boş çıktı. Son 20 yıllık dönemde bu durum ilk kez yaşandı.

Halil Balık teşekkür konuşmasında “Hatalarımızı, yanlışlarımızı, eksiklerimizi biliyoruz” sözleriyle yapıcı mesajlar verdi. Balık’ın “10 yeni üyemiz var meclisimizde. İki tane rakibimizden var. Geri kalanları bizden olan arkadaşlar” sözleri dikkat çekiciydi. Herkes, ilk sandıktaki 11 oyu veya boş çıkan oyları sorguladı. Sandıkta başka ilginçlikler de vardı…

BARTINSTAR/GÜNDEM

Tarihi geçmişi ve her dönem yaşanan heyecanlı seçim süreçleriyle her zaman Bartın’ın yakından izlediği Bartın Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri dün yapıldı. Geçen hafta sonu seçilen 25 kişilik TSO meclisi; Meclis Başkanı ve Divanı, TSO Başkanı ve Yönetim Kurulunu, Disiplin Kurulunu ve Üst Kurul Delegelerini seçmen için sandık başına gitti.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE BİLEK GÜREŞİ YAŞANDI

Bartın’da hafta boyu mevcut yönetim Halil Balık’ın karşısına liste çıkıp çıkmayacağı merak edildi. Muhalif kanat adam adama çalıştı, Halil Balık yönetimi muhalefetin hamlelerini boşa çıkarmak için çabaladı. Son dakikaya kadar süren pazarlıkların ilk meydanı, meclis başkanlığı seçimi oldu. Eğer muhalif kanat, meclis başkanlığını kazanabilseydi, karşı liste çıkartacaktı. Ancak hesaplar tutmadı.


Meclis Başkanı seçiminde Hüseyin Çalıkoğlu ipi göğüsledi. Gülin Aldatmaz, ilk seçimi dikkatle izledi.

MUHALİFLER KAYBEDİNCE LİSTE ÇIKARMAKTAN VAZGEÇTİ

Mevcut yönetimin adayı Hüseyin Çalıkoğlu’na karşı Erkan Eroğlu meclis başkanlığına aday oldu. Çekişmeli geçen seçimde Çalıkoğlu, 13 oyla ipi göğüsledi. Eroğlu ise 11 oyda kaldı. Yönetim kurulu başkanlığı için Gülin Aldatmaz’ın adının geçtiği bir süreçte Serkan Aldatmaz’ın oylamaya gelmemesi, ilk raundun dikkat çeken notları arasında yerini aldı. İlk sandıkta bekledikleri üstünlüğü kuramayan muhalif kanat, liste çıkarmaktan vazgeçti. Bu sonuç TSO binasındaki hareketliliğin de sonu oldu.

TEK LİSTELİ SEÇİMDE BOŞ ÇIKAN OYLAR DİKKAT ÇEKTİ

25 kişilik TSO Meclisi, daha sonra TSO başkanı ve yönetim kurulunu, disiplin kurulunu ve üst kurul delegelerini seçti. Tek liste ile gidilen seçimde Halil Balık tekrar TSO Başkanı seçildi. Halil Balık’ın başkanı olduğu yönetim listesi 16 oyla yeniden seçildi. 24 üyeden 8’inin boş oy kullanması dikkat çekti. Yakın tarihte bu kadar boş oy çıktığı görülmemişti.

DENETİM VE ÜST KURUL, YÖNETİM KURULUNDAN DAHA ÇOK OY ALDI

  • TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Asil Üyeleri şu isimlerden oluştu: Halil Balık, Salim Cem Yıldız, Egemen Kemik, Necati Sandıkçı, Keramettin Şenkal, M. İlker Yıldırım ve Hasan Ufuk.
  • Yönetim kurulu yedek üyeleri: Sertaç Şimşek, Şenol Ak, Okay Güldal, Yücel Oğullar, Serkan Aldatmaz ve Şükrü Günhan Fırıncı.
  • Disiplin Kurulu asil: Mustafa Pehlivan, Özcan Yaz, Mücahit Abdullah Mekeç, Mustafa Genç, Serkan Çebi ve Çağrı Pekdiker.
  • Genel Kurul Delegeleri asil: Sertaç Şimşek. Yedek: Hasan Ufuk.
  • Meclis başkan yardımcıları ve katip üyeleri: Barış Özden (Başkan yardımcısı), Hakan Somaklı (Başkan yardımcısı), Hakkı Toscu (Katip).

Yönetim kurulu seçiminde 16 oya karşı 8 oy boş çıkarken, denetim kurulu ve üst kurul delegeleri seçiminde bu rakam 18 geçerli oya karşı 6 boş oy çıkması, seçimin dikkat çekici notları arasında yer aldı.

HALİL BALIK’TAN İLK MESAJ: GENÇLERİ HAZIRLAYACAĞIZ

Sandık sonuçlarının açıklanması ardından yeniden göreve seçilen Bartın TSO Başkanı Halil Balık, kısa bir konuşma yaparak birlik ve beraberlik mesajları verdi. Halil Balık “Meclis başkanlık seçimlerinde 13’e 11 bizim adayımız Hüseyin Çalıkoğlu kazandı. Bizim amacımız, burada genç arkadaşları meclisimizde yönetimimizde görmekti. Bunun içinde BARGİAD’dan 7 arkadaşımız seçimleri kazandı ve 3 tanesi yönetime, 2 tanesi meclis başkan yardımcılığına ve 1 tanesi de katip üyeliğine seçildi. Önümüzdeki 4 yıl tecrübe kazandırıp ilerleyen yıllarda Bartın’a hizmet etmeleri için hazırlayacağız. Bundan sonrada tecrübeli arkadaşlarımızın yanında çalışmaya devam edecekler” dedi.


Gözler, muhalif kanadın sembol ismi Muzaffer Yelkenci’deydi. Çabaları sonucu değiştirmeye yetmedi.

“10 YENİ ÜYEMİZ VAR, İKİSİ RAKİBİMİZDEN, GERİSİ BİZDEN” TARTIŞMASI

Başkan Balık’ın “10 yeni üyemiz var meclisimizde. İki tane rakibimizden var. Geri kalanları bizden olan arkadaşlar” cümlesi dikkat çekiciydi. Sanayi grubundan meclise seçilen Muzaffer Yelkenci ve Serkan Çelik’i kastettiği anlaşıldı. Ancak ilk sandıktaki 11, sonraki sandıklardan çıkan boş oylar, seçimin hiç de rahat geçmediğini ortaya koydu. Örneğin meclis başkanlığı seçiminde Erkan Eroğlu, rakibinden 1 oy alabilseydi eşitlik ortaya çıkacak, meclis başkanı kura ile belirlenecekti. Bu durum, tüm seçimi daha da karmaşık hale getirecekti. Halil Balık yönetimi, ilk kez ciddi bir muhalefetle karşılaştı.

“HATALARIMIZI BİLİYORUZ” DEDİ, HERKESE TELEFON NUMARALARINI VERDİ

Başkan Halil Balık, teşekkür konuşmasına şöyle tamamladı: “İş dünyasına nasıl hizmet edebiliriz ne yapabiliriz bunların hesabını yaptık. Hatalarımızı, yanlışlarımızı, eksiklerimizi biliyoruz. Bunları da önümüzdeki 4 yıl içerisinde daha fazla çaba sarf ederek yapmaya çalışacağız. Seçimlerde üyelerimizin söylediği şey şu. Buradan üyelerimize bir mesaj vermek istiyorum. Üyelerimiz seçimden seçime geliyorsunuz diyor. Haklılar. 2 bin 200 üyemiz var. Hepsine ulaşabilmemiz mümkün değil. Hepimiz iş dünyasının insanlarıyız. Zaman ayırmamız fazla olmuyor. Bu nedenle tüm üyelerimize şunu söylemek istiyorum. Hem gruplardaki arkadaşlarımızın hem de benim telefon numaralarımızı göndereceğiz. Bir ihtiyaç Bir talep olduğunda bize kolaylıkla ulaşmalarını sağlayacağız. Kapımız her zaman açık. Sorun olsun olmasın ne olursa olsun her şartta kendilerini odamıza ziyarete bekliyoruz.”


Bartın TSO’nun yeni meclisi, bir eksikle sandığa gitti. Hafta boyu süren seçim heyecanı noktalandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TSO seçimi ilk sandıkta bitti! İkinci Halil Balık dönemi ve çarpıcı notlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir