Ulus Orman İşletme Müdürlüğü bakın hangi şartlarda kuruldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orman işletme şeflikleri, Bartın’da dünüyle bugünüyle hep önemli bir yer tuttu. Şeflikler ve şefler, geçmişten günümüze şehir tarihine damga vurdu.

1965 tarihinde kurulan Ulus Orman İşletmesi’nin ilk müdürü Sadettin Acarel, işletme binası için yer arıyordu. Eski milletvekili Hüseyin Ulus, Mezgeller mahallesindeki kendi yerini önerdi. Acarel kesin bir dille reddetti. Gerekçesi ilginçti…

BARTINSTAR/DERLEYEN: SATI LÜTFİ OKÇU

Ulus İlçe Orman İşletme Müdürlüğü Kuruluş: Ulus İlçe Orman İşletme Müdürlüğü kurulma ve faaliyete geçme dönemi 1 Ağustos 1965 yılına mukabil eder. 15 Ağustos 1965 tarihinde faaliyete geçiyor. İlk Orman İşletme Müdürü Sadettin Acarel’dir. İlk Muhasebeci Necati Yener, Başkatip Mehmet Maden ve veznedar Hasan Yaman olarak teşekkül etmiştir. Ulus İlçe Belediye Başkanlığını Talat Kuru’nun yaptığı dönemde önceden “Fidanlık “ olarak kullanılan; 1965 yılında Çok Programlı Lisenin bulunduğu alana Orman İşletme Müdürlüğünü binalarının yapılması şartı ile Ulus Belediyesi metre karesini 1000 liradan tapusunu vermek istedi. Fakat Ulus Orman İşletme Müdürü Acarel tarafından Ulus Belediyesinin vermiş olduğu yer beğenilmedi.


Orman İşletme binasının yerinin belirlenmesi amacı ile mütaahit ile birlikte istimlakı’nın öncesinde yer tespit çalışmaları. Orman İşletme Müdürü Sadettin Acarel (sağda) görülmektedir.

KURUCU MÜDÜR ACAREL MİLLETVEKİLİNİN ÖNERİSİNİ GERİ ÇEVİRDİ

Eski milletvekillerinden Hüseyin Ulus, sorunun çözülmesi için şu anki Mezgeller Mahallesinde bulunan kendine ait düzü vermeyi teklif etti. Hüseyin Ulus Bey’in niyeti, yerini devlete pazarlamak değil, bir an önce kurumun faaliyete başlamasıydı elbette. Ancak daha çok yol üzerinde bir yer arayan Sadettin Acarel mevkii olarak yeri beğenmedi. Ayrıca “Milletvekilinin emrinde olamam” diyerek bunu da kabul etmedi. Uluslu olan eski Bartın Orman İşletme Müdürlerinden Rahmi Saraçoğlu, şu anki binaların bulunduğu yukarı Mezgeller düzünü vermeyi teklif etti. Yerin güzel olması fakat tek parselin az gelmesinden dolayı yanlarında bulunan parseller (Berber Mehmet Kahveci, İnayet Gençulus, Kamil Gençulus, Halit Ulus, Eyüp Kuru ve Sadık Ulus) müteşekkil eden yerlerin istimlak edilmesi uygun görüldü. İstimlak edilmesi hakkında yetkili kişilerin bilgisinin olmaması sebebiyle Komisyon Kitabı bulunarak Ulus İlçe Belediyesinde komisyon kuruldu. Yeminli komisyon üyeleri belirlendi.1965 senesinde istimlak edildi. Aynı sene içerisinde bina yapımına başlanıldı.


1965 yılında Orman İşletme Binası’nın yapımından önceki görünüşü. Sağdaki tek katlı bina 1944’ten
1964 yılına kadar Ulus Belediye binası olarak kullanılmıştır.

MÜDÜRLÜK BİNASI İKİ YIL İÇİNDE TAMAMLANDI

20 Mayıs 1967 senesinde binanın içine girildi. Lojmanlar ve müdür binası 1968 ve 1971 senelerinde bitti. Orman İşletme Müdürü Acarel, 2 yıl Ulus’ta görev yapmasının ardından Devrek Orman İşletme müdürlüğüne tayin edildi. Aynı tarihte Ulus Orman İşletme Müdürlüğüne Sadettin Acarel’in ardından Dirgini Orman İşletme Müdürü olan Adnan Bozkurt atandı.

KUMLUCA ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ ULUS KAYITLARINA YENİ GİRDİ

Ulus İlçe Orman İşletme Müdürlüğü, 3 bölgeden oluşmaktadır. Ulus Çayı, Ulu Yayla ve Ovacuma bölgelerinden oluşmuştur. Kurumun ön önemli şefliklerinden Kumluca Orman İşletme Şefligi’ne ilişkin bilgiler Ulus Müdürlüğü’nde yer almadı. Çünkü Kumluca şefliği, birkaç yıl öncesine kadar hep Bartın’a bağlı bir kurum olarak faaliyetlerini yürüttü. Kısa süre önce idari bir kararla ilçesi Ulus’a bağlandı.

1965 yılında ilk açılan Orman İşletme Müdürlüğü, faaliyet gösterdiği eski Bölge Şeflik binası. Ulus Lisesi üstü. Şoför Nihat ve odacı birlikte görülmektedir. Bu yıldan önce ilçe köylerine atlar ile gidilmekte, Seyis Hasan Akıncı (Süleyman Deresi Mahallesinden) tarafından bakımları yapılmakta ve Ferhat Aygün’ün arsasında ahırlar bulunmaktaydı. 1965 yılında ilk gelen cip ile birlikte köylere cip ile gidilip gelinmiş, at ile taşımacılık bırakılmıştır.

İLK KURULMA TARİHİNDEN İTİBAREN TAYİN EDİLEN MÜDÜRLER

1-SADETTİN ACAREL…………………. 1965
2-ADNAN BOZKUR ……………………. 1968
3-DİNÇ YAZICIOĞLU………………….. 1970
4-KEMAL BALKAY……………………… 1970
5-BÜLENT ERTEN ……………………… 1972
6-NEŞET ŞİŞİK…………………………… 1977
7-BAHTİYAR ERGEN ………………….. 1985
8-PEKER ALTINÇEKİÇ………………… 1988
9-EŞREF ÖZKUL………………………… 1989
10-ALİ İHSAN BİRİNCİ ……………….. 1992
11-MURAT AKKOÇ…………………….. 1992
12-MEHMET ÖZGÜR …………………. 1997
13-CEVDET BİLGİN ……………………. 1997
14-MUHİTTİN KARAKAVUZ………… 2000
15-M.EMİN UZUNSOY……………….. 2001
16-AHMET GÜVENLİ ………………….. 2005
17-KEMAL AVŞAROĞLU…………….. 2006
18-ZEKAİ KOCAKULAK………………. 2008
19-AYDIN YAĞLIOĞLU……………….. 2010
20-OSMAN ERİŞEN……………………. 2011
21-MAHMUT ŞENTÜRK……………… 2011
22-MUSTAFA DAĞDEVİREN……….. 2016
23- RECEP DÜŞÜNMEZ………2021

*

1965 yılında Orman İşletme Müdürlüğünün Binası’nın yapılmadan önceki hali görünmektedir.

Ulus’ta Ormancılık: Maden Direği ve kibrit tomruğu işlerinde hareretli bir çalışma var. Orman bölgesi olan nahiyede mevsim itibarı ile hummalı bir çalışma var. Halkın büyük bir kısmı maden direği, kibritlik kavak ve ıhlamurla kontraplaklık kayın işlerinde çalışmakta. Bu ağaçlar ormandan kesilmekte ve depolara taşınmakta. Bartın Gazetesi


1965 yılında ilk açılan Orman İşletme Müdürlüğü faaliyet gösterdiği eski Bölge Şeflik binası. Ulus Anadolu Lisesi üstündedir.

Bilgiler: Orman İşletmesi Baş Katibi Mehmet Maden
Fotoğraflar : Ulus Orman İşletme
Müdürlüğü Özel Arşivi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ulus Orman İşletme Müdürlüğü bakın hangi şartlarda kuruldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir