Ulus’taki orman yolsuzluğunda tüm iddialar masada

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın gündeminde en çok konuşulan konu olan ve geçen hafta Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa D. İle birlikte 5 kişinin tutuklanmasıyla ilgili davaya ilişkin çarpıcı açıklama Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan geldi.

BAŞSAVCI Adem Aydemir imzasıyla yapılan açıklama; Ulus, Abdipaşa, Kumluca ormanları yanında farklı il ve firmalara yönelik geçmişe dönük de çok yönlü soruşturmanın yürütüldüğü kaydedildi. Basında iddiaların üstünün örtüldüğü ve yaşanan bilgi kirliliği nedeniyle yapıldığı belirtilen açıklamada iddianameye ilişkin önemli ipuçları yer alıyor. İşte özetle açıklamanın satırbaşları:

SOSYAL MEDYADA BİLGİ KİRLİLİĞİ YAŞANIYOR

“Bir kısım yerel medya, ulusal medya ve basın mensuplarının kullandığı sosyal medya medya hesaplarında; Ulus Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan ve kamuoyunda orman yolsuzluğu olarak bilinen soruşturmaya dair, gerçek bilgileri içermeyen ve soruşturma makamlarını töhmet altında bırakıcı ifadelerin yapıldığının tespit edilmesi üzerine basın açıklamasında bulunma gereği hasıl oldu.

ULUS’TA USULSÜZ KESİM VE SAHTE RAPOR İHBARI ÜZERİNE…

Bu kapsamda olmak üzere; Ulus Cumhuriyet Başsavcılığınca; Ulus Orman İşletme Müdürlüğü ve bağlı bir kısım birimlerinde usulsüz orman emvali kesimi yapıldığı ve yine kesim işi yapan kişilere gerçeğe aykırı olarak kesme ve sürme raporu düzenlenmek suretiyle haksız istihkak yapıldığı yönünde yapılan ihbar üzerine soruşturma başlatıldı.

SORUŞTURMA GİZLİ. TÜM EVRAKLARA EL KONDU
TÜM KESİM ALANLARINDA TEKNİK İNCELEME VAR

Soruşturma gizlilik içerisinde yürütülüyor. Ulus Orman İşletme Müdürlüğü ve bağlı bir kısım şeflikleri bünyesinde ilgili tüm evraklar teslim alınarak ve yine kesim yapılan tüm alanlar inceleme altına alınarak mahallerinde detaylı inceleme işlemleri ve teknik süreç yürütülüyor.

TUTUKLANANLARLA İLGİLİ ARAŞTIRMA YÜRÜTÜLÜYOR

Soruşturmaya dair tarafsız bilirkişi heyeti ataması gerçekleştirildi. Haklarında iddia bulunan tüm şüphelilere dair 3628 Sayılı yasa kapsamında araştırma ve rapor talep edildi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN MÜFETTİŞ İSTENDİ
İLK 4 BÖLMEYE İLİŞKİN ÖN RAPOR SAVCILIĞA SUNULDU

Yazışma yapılarak Orman Genel Müdürlüğü müfettişlerinin olaya el koymaları sağlandı. Müfettişler tarafından incelemeler devam ediyor. Dört bölmeye ilişkin rapor Cumhuriyet Başsavcılığına sunuldu. Atanan bilirkişiler tarafından yapılan inceleme ve rapor işlemleri devam etmekle birlikte ön rapor Ulus Cumhuriyet Başsavcılığına sunuldu.

İLK RAPORDA SOMUT DELİLLERE ULAŞILDI. 6 ZANLI RÜŞVET VE ZİMMET SUÇLARINDAN TUTUKLANDI

Elde edilen bu somut ilk tespitler nazarında Ulus Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde görevli 3 kamu görevlisi ile birlikte orman kesim işinde çalışan 3 kişi rüşvet ve zimmet suçlarından tutuklandı.

SAHTECİLİK VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA AYRICA SORUŞTURULUYOR

Zanlılar haklarında aynı zamanda Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği, Resmi Belgede Sahtecilik, Görevi Kötüye Kullanma ve Orman Kanununa Muhalefet suçu iddialarına dayalı ayrıca soruşturma yürütülüyor.

DOSYA GENİŞ. ARAŞTIRMA GENİŞLETİLEREK SÜRÜYOR

Soruşturma geniş bir şekilde ve titizlikle devam ediyor. Dosya kapsamında çok sayıda ifade alındı, tespitler yapıldı ve araştırma işlemleri genişletilerek devam ediyor. Soruşturma kapsamında yukarıda açıklanan bir kısım sosyal medya, yerel basın ve ulusal basında geçen haberlerde belirtildiği üzere araştırma konusu yapılmayan bir iddia mevcut değildir. Şu ana kadar yapılan işlemler sadece dört bölmedeki usulsüz kesimlere ilişkin olarak yerine getirildi.

TÜM BÖLMELER TEK TEK İNCELENECEK. SADECE BARTIN DEĞİL, ÇEVRE İLLER VE SORUŞTURMAYA DAHİL FİRMALARIN, GEÇMİŞ YILLARA İLİŞKİN İŞLEMLERİ SORGULANIYOR

Diğer bölmelere ilişkin araştırma ve incelemeler devam ediyor ve dolayısıyla zarar tespitleri de devam ediyor. Sadece Bartın ili sınırları dahilinde değil, çevre il ve ilçeler ile birlikte kayıtlarda öncesinde gönderildiği tespit edilen birden fazla bölge ve ildeki firmalarda araştırılmak suretiyle emvallerin akıbetinin geçmiş yıllarla birlikte titizlikle sorgulanıyor.

YOLSUZLUĞA İLİŞKİN TÜM ŞÜPHELİLER ORTAYA ÇIKARILACAK

Soruşturulacak iddiaların ve inceleme yapılacak alan ve işlemlerin çok geniş olması sebebiyle belirlenen plan dahilinde; suç ve cezada şahsilik, kişi özgürlüğü ve güvenliği, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkeleri doğrultusunda olaya dair tüm şüpheli ve sorumluların ortaya çıkarılması yönünde soruşturma işlemleri titizlikle yürütülüyor.”

ULUS İŞLETME MÜDÜRÜ, ŞEFİ, ORMANCISI TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma kapsamında geçen hafta yapılan ilk duruşmada Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa D., Ulus Orman İşletme Şefi Çağrı Reşat Ö., Ulus Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli orman muhafaza memuru Muharrem Ö. ile orman kesim müteahhitleri Hasan A., Musa U. ve Hüseyin T. ‘orman kaçakçılığı’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
İddialara göre ağaç kesimi için devletten 2 milyon TL para alındığı, ancak alınan paraya karşı kesilen ağaçların olmadığı belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ulus’taki orman yolsuzluğunda tüm iddialar masada

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir