Valilik Kurban Bayramı tedbirlerini duyurdu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Valiliği, koronavirüs salgını kapsamında Kurban Bayramı süresince uygulanacak esasları duyurdu. Bayram Namazı, mezarlık ziyareti ve kurban kesimine ilişkin önemli düzenlemeler var. İşte o esaslar:

74MEDYA/YAŞAM

1_Kurban Bayramı arefesi ve bayram süresince toplu mezarlık ziyaretleri ve bu alanlarda Kuran-ı Kerim tilaveti yapılmayacak. Bireysel yapılacak ziyaretlerde ise insan yoğunluğunu azaltmak için giriş çıkışlar ayrı noktalardan yapılacak. Maske-mesafe kurallarına riayet edilecek.

2_Kurban Bayramı namazı, valilik ve kaymakamlıklarca ilan edilecek açık alanlarda yine sosyal mesafe kuralına göre kılınacak.

3_Bayram toplu bayramlaşma olmayacak. Özellikle köylerde gelenek haline gelen köy ve mahalleler arası toplu yapılan bayram ziyaretleri ile toplu yemek faaliyetleri (köy bayramları) yapılmayacak.

4_Köylerde geleneksel hale gelmiş güreş, futbol vb. turnuvaları yapılmayacak.

5_Hisseli kurbanlarda her hisse için 1 kişi kurban kesimi ve parçalama faaliyeti bölgesinde yer alabilecek. Kesim yerinde maske-mesafe şart.

6_16 Mart’ta iptal edilen yemin, anma, mezuniyet gibi törenler, bakanlıklarca yayınlanacak diğer hususlara uyulmak koşulu ile açık alanlarda yapılabilecek.

7_65 yaş ve üstü vatandaşların toplu ulaşım araçları ile seyahati, 21 Mart’ta sınırlandırılmıştı. 65 yaş ve üstü, saat 10:00 ile 20:00 arasında sosyal mesafe ve maske kurallarına uymak kaydı ile toplu taşıma araçlarından yararlanabilecek.

8_Çocukların market ve Pazar yerlerine girişi 27 Mart’ta yasaklanmıştı. Bu yasak yürürlükten kaldırıldı.

9_7 Nisan’da durdurulan ormanda defne yaprağı toplanmasına ilişkin karar yürürlükten kaldırıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Valilik Kurban Bayramı tedbirlerini duyurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir