Yargı kararını verdi: Kişiye özel imar planı yapılamaz

Bartın Platformu: Termik santralin, Amasra’nın turizm, tarih kültürüne aykırı olduğu, kişiye özel plan yapılmasına yargının geçit vermediği bir kez daha ortaya çıktı.

Zonguldak İdare Mahkemesi, Amasra’da termik santralin önünü açacak şekilde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişiklikleri iptal etti.

BARTINSTAR/ÇEVRE

Bartın-Amasra halkının Bartın Platformu çatısı altında sürdürdüğü “Termiksiz Yaşam Mücadelesi” meyvelerini vermeye devam ediyor. 4 ay önce Danıştay 6. Dairesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın yürütmesini durdurmuştu. Şimdi de Zonguldak İdare Mahkemesi platformun açtığı davalar üzerine Amasra’da termik santralin önünü açacak şekilde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişiklikleri iptal etti.

Amasra ilçesi Çapak deresi mevkiinde yapılan keşif sonrası dosyaya sunulan bilirkişi raporunda “Plan değişiklikleri ile orman alanlarının ‘Termik Santral Alanı’ ve ‘Enerji Üretim Alanı’na dönüştürülmesinin plan açıklama raporları ve plan hükümlerinde enerji ile ilgili yer alan planlama yaklaşım, strateji, hedef ve kararlarının göz ardı edildiği, planlama karar, strateji, hedef ve plan hükümlerine aykırı olduğu, planlama esasları, şehircilik ilkeleri, imar mevzuatı ve kamu yararına uygun olmadığı” tespitlerine yer verilmişti..

Mahkeme bu tespitlere hak verdi. Ve Danıştay 6. Dairesinin 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişikliklerin yürütmesinin durdurulması kararı ardından bu kez Zonguldak İdare Mahkemesi’nin kararı çevreciler arasında sevinçle karşılandı.

BARTIN PLATFORMU AÇIKLAMASINDA DİKKAT ÇEKİCİ İFADELER!

Bartın Platformu adına yapılan açıklamada “Böylece Amasra ilçesinde termik santral yapılmasının, Amasra’nın turizm, kent, tarih kültürüne aykırı olduğu, plan değişikliklerinin kamu yararına aykırı olduğu, kişiye özel değişiklik yapılmasına yargının geçit vermediği bir kez daha ortaya çıkmıştır” dendi.

Açıklamada şu ilginç ifadeler ise dikkat çekiciydi: “Burada bir kez daha belirtmek istiyoruz ki; Biz Bartın-Amasra halkı olarak bu dokuz canlı termik santral canavarını, tam dokuz kez öldürdük. Kararlıyız. Onuncusunda da öldürüp, çanına ot tıkayacağız. Bu böyle bilinmeye devam edile…”

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.429.605

VAKA

2.307.721

İYİLEŞME

25.073

ÖLÜM

121.884

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
99.655.985

VAKA

54.952.524

İYİLEŞME

2.137.931

ÖLÜM

44.703.461

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.