Yıldönümünde anmak yetmez! Depremi unutmayın, Bartın’ı hazırlayın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Türkiye’yi derinden sarsan ve 53 bin 537 vatandaşımızın can verdiği 6 Şubat 2023 depreminin yıldönümü bugün. Bartın Hükümet Caddesi’nde büyük zelzelenin fotoğraf sergisi, o günleri yeniden hatırlattı.

Ancak yetmez! Bartın bir deprem bölgesi. Depreme yönelik şehirde ne gibi çalışmaların yapıldığı/yapılacağına yönelik tek cümle kurulmadı. Yerel seçimler öncesi adaylara çağrı yapıyoruz: Depreme hazırlık için projelerinizi açıklayın…

BARTINSTAR/ŞEHİR

Takvimler 6 Şubat 2023’ü gösteriyordu. Sabaha karşı saat 04.17’de Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki zelzele, tam 11 ilimizi vurdu. 9 saat sonra bu kez Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki deprem, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir enkaz bıraktı.

bartinstar

Enkaz altında sadece binalar değil, birçok hikaye ve umut da kayboldu. Türkiye, depremin birinci yıldönümünde hayatını kaybedenleri anıyor. Gece yapılan saygı yürüyüşleri düzenleniyor, Türkiye’nin bütün camilerinde okunan dualar hediye ediliyor.

Bartın’da da depremin 1. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, depremi ve deprem bölgesini anlatan fotoğraf sergisi vardı. İl protokolü, vatandaşlar, hızla unuttuğumuz deprem gerçeğini bir kez daha hatırladı. Fotoğraflar kuşkusuz çarpıcıydı. Herkesi bir kez daha o geceye götürdü.

bartinstar

Büyük depremin 1. Yıldönümü nedeniyle siyasilerin kısa-kuru mesajlar yayınladı. Ancak Türkiye’nin pek çok şehri gibi Bartın’da bir deprem bölgesi. Bartınlı müteahhitlerin, “Bartın’da zemin etütlerine çok dikkat edilmiyor. Bartın’ın altı gerçekten sıvılaşma zemini. Gölbucağı, Çatmaca, hastanenin altı… Bartın deprem bölgesi. Bartın’da eski binalar çok. Bir deprem olsa ana caddemiz yerle bir olur, kentsel dönüşüm kaçınılmaz” uyarıları, BartınStar’da yer almıştı. ( https://bartinstar.com/urkuten-sozler-en-kucuk-bir-depremde-bartin-ana-cadde-yerle-bir-olur/ )

O günden bu yana bir şey değişmedi. BartınStar, yerel seçimler öncesi başkan adaylarına ve Bartın bürokrasisine çağrı yapıyor. Yıldönümünü anma mesajları yetmez. Bartın depreme nasıl hazırlanacak? Depreme hazırlık için ne gibi çalışmalar yapıldı-yapılacak anlatın. Hepimiz yıkılmadan önlem alın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yıldönümünde anmak yetmez! Depremi unutmayın, Bartın’ı hazırlayın
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir