Zafer Koop. robokoplar eşliğinde bölündü! Tartışma bitmedi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Üyelerine daha fazla gelir sağlamak amacıyla yapılan gergin genel kurul, rabokop jandarma ekiplerinin gölgesinde yapıldı. Salondan bir karar çıktı ama tartışma bitmedi. Herkesin merak ettiği soru, “Şimdi ne oldu?”. Bartınstar, o soruya yanıt aradı…

BARTINSTAR/KUMLUCA

Türkiye’nin en büyük kooperatifleri arasında yer alan Zafer ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatif, Olağanüstü Genel Kurul yaparak 3’e bölündü. 2019 yılında tasfiyenin eşiğinden dönen kooperatifin, ticari gelirlerini artırmak ve üyelerine daha fazla kazanç sağlamak amacıyla Kumluca’ya bağlı Zafer Köyü’ndeki kooperatif binasında yapılan genel kuruluna 550 üyeden yaklaşık 300’ü katıldı. Gergin geçmesi beklenen kongre öncesi jandarma ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi. Robokop ekipler bile kooperatif binası önünde nöbet tuttu.

bartinstar

OYLAMA ÖNCESİ SALONDA GERİLİM VARDI, CAMLAR KIRILDI, JANDARMA GİRDİ

Toplam 5 köyden oluşan Zafer Koop’tan Akören ve Üçsaray kooperatiflerinin ayrılması için yapılan açık oylamada, toplantıyla katılanların 3’te 2’si kabul yönünde oy kullandı.

Başta Akören köylüleri olmak üzere bazı üyeler, oylamadan önce itirazlarını yüksek sesle dile getirdi. “Son yapılan seçimli kongrede bölünmeye karşı söylemle oy istedin. Benimde yüzde 25’le işim yok dedin. Bugün ne değişti?” diye çıkıştı. Açık oylama sırasında yaşanan itiş kakışta kooperatif binasının camları kırıldı. Hemen salona giren jandarma ekipleri, divana itiraz eden bazı üyeleri dışarı çıkardı.

Genel Kurul, yapılan oylama ardından olaysız sona erdi. Açık oylamada sayım hatası yapıldığını savunan bazı üyeler, karara şerh düşerek mahkeme yoluna başvuracaklarını söyledi.

TARTIŞMA BİTMEDİ… İŞTE SON 5 YILDA YAŞANANLAR

Herkesin merak ettiği konu, peki şimdi ne oldu?

 • 2018’de kooperatifin 49 yıllık sözleşmesi sona erdi. Yapılan genel kurulda üyelerin büyük bir çoğunluğu ile kooperatif için tasfiye süreci başladı.
 • 2019’da “Dedeler kurdu, evlatlar böldü” itirazları üzerine tasfiye sürecinden geri dönüldü. 49 yıllığına yeni sözleşme ezici bir çoğunlukla kabul edildi.
 • Tek adaylı genel kurulda Mustafa Güney başkanlığa seçildi.
 • Yüzde 25 kar payı tartışmaları da tam bu süreçte başladı. Akören, Uluköy, Üçsaray köyüne kurulan kooperatiflerle Zafer Kooperatifi arasında yüzde 25 kar payı konusunda ihtilaf başladı.
 • Bu süreçte Başkan Mustafa Güney, “650 üyesiyle kervan yürüyor. Bizim derdimiz yüzde 25 değil, bir arada durabilmek” diyerek itirazların önünde durdu.
 • 2021 yılında seçimli olağan genel kurula gidildi. Tartışma burada da devam etti. Mustafa Güney aynı söylemle yeniden başkan seçildi.
 • Üçsaray Kooperatifi 2022’de yüzde 25 kar payı olarak kasasına 1 milyondan fazla para koyunca, Zafer Kooperatifi’ndeki üyeler “Madem böyle bir hak var. Biz neden alamıyoruz” diyerek sesini yükseltmeye başladı.
 • Bunun üzerine Zafer Koop. olağanüstü genel kurulu toplayarak sözleşmenin 2’inci ve 5’ince maddesi oylamaya sundu. Çoğunluğunu kaybettiği Akören ve Üçsaray köylerini kooperatiften çıkardı.
 • Zafer Koop. yüzde 25 kar payı alabilmek adına bir adım attı. Ancak ihtilaf ve tartışma bitmedi. Mevcut düzenlemenin, kooperatifin köy ortağı Uluköy için de yaşanabileceği, aynı ihtilafın devam ettiği konuşuluyor.
 • 5 köy köy ortaklı ve 650’ye yakın üyesiyle söz sahibi Zafer Koop. böylelikle küçülmüş oldu.
 • Olaylı genel kurul, “Bölünürsek ormanda dikili satışı gibi konularda direnecek gücümüz kalmayacak” itirazları arasında sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zafer Koop. robokoplar eşliğinde bölündü! Tartışma bitmedi
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir