Zafer Köyü’nün 26 yıllık okuluna kapatma kararı çıktı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kumluca’nın Zafer Köyü’nde 1994’ten bu yana eğitim veren ilköğretim okulunun öğrenci sayısı 70’in 4 altına düşünce kapatma kararı çıktı.

74MEDYA/GÜNDEM

Okulun öğrenci sayısı, yeni kayıtlarla birlikte 66 oldu. Ancak yeter sayı 70. Durum böyle olunca 4 eksik öğrenci nedeniyle okula gelen kapatma yazısı, bölgede büyük üzüntüye neden oldu. 6 muhtarlık, 3 de mahalleye hizmet veren okulda 9 öğretmen 3 de personel çalışıyordu.

74MEDYA O SESE KULAK VERDİ; BARTIN VE ANKARA DİNLESİN

Kapatma kararı üzerine bölgede yaşayanlar “Okulumuza sahip çıkalım” diyerek harekete geçti. Ulus Kaymakamı Anıl Alkal, Bartın Valisi Sinan Güner ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a sesini duyurmak isteyen Zafer Köyü sakinleri, okulun eğitim-öğretim faaliyetine devam etmesini istiyor.

İş sahasının olmaması nedeniyle genç nüfus yıllardır gurbetin yolunu tutuyor. Bölge sakinleri, “Okul da kapanırsa tarım ve hayvancılıkla uğraşan az sayıdaki genç nüfus da göç edecektir” diyerek endişelerini paylaşıyor.

MUHTAR YETKİLİLERE SESLENDİ: BU KARARI GÖZDEN GEÇİRİN

Okulun kapanmaması için bir süredir mücadele ettiklerini söyleyen Zafer Köyü Muhtarı Basri Yaman, “Bölge muhtarları olarak bazı girişimlerde bulunduk. Bize kapanmayacağını söylemişlerdi. Ancak şimdi kapatma yazısı geldi. Mesele 4 öğrenciyse biz bu öğrenciyi buluruz. Yöremize hayat veren okulun kapanması hepimizi derinden yaralar. 6 Muhtarlık ve 3 mahalleden okulumuza öğrenci geliyor. Aileleri bu öğrencilerle ilgilenebiliyor. Şimdi Bu öğrencileri bir de Kumluca’ya taşıma kararı alınırsa yol uzayacak. O aileler çocuklarıyla orada nasıl ilgilenecek. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Yeniden dört bir koldan girişimlerde bulunuyoruz Köyümüz sönmesin, okulumuz kapanmasın” diyerek görüşlerini paylaştı.

MUSTAFA GÜNEY: BİZ BÖLGEYİ CANLANDIRMAYI PLANLARKEN…

Bir çağrı da eski İl Genel Meclisi üyesi, Zafer Koop. Başkanı Mustafa Güney’den geldi. Okulun Zafer ve çevre köyleri için büyük anlam taşıdığını anlatan Mustafa Güney, “Okulumuzun kapanması köylerimizle birlikte hepimizi derinden yaralar. Biz bu bölgeyi yeniden canlandırmanın planları yaparken alınan bu karar bölgemizi daha da ıssız hale getirecektir. Gerekli girişimleri yapacağız” diyerek herkesi harekete geçireceklerini vurguladı.

OKUL DA KAPANIRSA KALAN SON GENÇLER DE GURBETE GİDER

İstanbul’da yaşayan bölgenin tanınmış iş insanlarından Savcı Avcı “Karar çok üzücü. Koronavirüs süreci gösterdi ki tarım, toprak ve doğal yaşam çok kıymetli. Bu süreç köylere tersine göçü artırabilir. Okulu kapatmasınlar, biraz daha sabırla beklesinler” diyerek görüşlerini paylaştı.

15 yıldır gurbette yaşayan Türkan Kütük Özen, bir gün olsun memleketine dönme arzusundan vazgeçmediğini belirtirken “Bu gidişle o hayali de kuramayacağız. Çok yazık, bu okulun kapanması demek, oradaki genç neslin göç etmesini teşvik anlamı taşıyor. Lütfen herkes elinden gelen çabayı göstersin” diyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zafer Köyü’nün 26 yıllık okuluna kapatma kararı çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir