Amasra TTK kaynıyor; Ertan Kaya işçilere seslendi

TBMM'de görüşülmekte olan esnek çalışma yasasına karşı TTK'nin Zonguldak ve Bartın'daki kurumlarında eylem vardı.

TBMM’de görüşülmekte olan “torba kanun” kapsamında esnek çalışma yasasına karşı olan Genel Maden İşçileri Sendikası’na (GMİS) bağlı maden işçileri direniş kararı aldı.

Amasra TTK’da işten çıkan maden işçilerine hitaben bir konuşma yapan GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya, “Bu gün emir verenler yarın yok olur” dedi. Mesai bitiminde toplanan madenciler, ‘Esnek çalışma istemiyoruz’, ‘İşçi sendika el ele madenci genel greve’ sloganları attı.

2 gün önce HAK-İŞ ve DİSK’le birlikte ortak yaptıkları açıklamada “Esnek çalışmaya hayır” dediklerini ifade eden Başkan Kaya şunları söyledi: “Adına ‘İstihdam Paketi’ dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Bu akşam ülke genelinde mesai çıkışında alkışlarla bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz. Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz. Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz. Bu mücadelede çocuklarımıza mutlu bir gelecek insanca yaşayacağı iş şartları sağlamak içindir. Yaşasın mücadelemiz!”

İŞTE O VİDEO

xxx

Zonguldak’ta düzenlenen eylemde de Üzülmez GMİS Şube Temsilcisi Sefer Karakabak, madencilerle düzenlenen eylemde yasaya neden karşı olduklarını şu cümlelerle anlattı: “Meclise gelen ‘Torba Yasası’ adı altında bir yasa geldi. 18, 25 yaş arası işçiye sigorta ödenmeyecek. 50 yaş ve üstü de sigortasız işçi çalıştıracak. Örnek bir iş yerinde bir işveren 20 kişi çalıştırıyor bu 20 kişinin 15’ini sigortasız çalıştırabilecek. Tazminat zaten ortadan kalkacak, biz bu yasaya karşıyız. Emeğimizin karşılığı olan tazminatımızın sigortamızın geri verilmesini istiyoruz. Esnek çalışmaya kesinlikle hayır diyoruz.”

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.429.605

VAKA

2.307.721

İYİLEŞME

25.073

ÖLÜM

121.884

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
99.655.985

VAKA

54.952.524

İYİLEŞME

2.137.931

ÖLÜM

44.703.461

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.