bartinda-yagmur-60-saat-sonra-durdu

Yağmur 60 saat sonra durdu, sular 8 metre yükseldi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halk arasında “Gün dönümü yağmurları” olarak bilinen 26-27-28 Haziran, Bartın’da hayatı tam anlamıyla felç etti. Kemerköprü mahallesi ile Yalı Caddesi’ni yıllar sonra sular altında bırakan etkili yağış durdu ancak geride enkaz bıraktı.

1998 selinden sonra ilk kez şehir merkezinde botlar yüzdü. Kemerköprü ve Yalı’da onlarca iş yeri ve ev sular altında kaldı. Köyler, beldeler ve ilçelerde alt yapı felç oldu. Köprüler yıkıldı, binlerce tarım alanı zarar gördü, köy yolları çöktü.

BARTINSTAR/GÜNDEM

1998’de yaşanan büyük Bartın selinden 24 yıl şehir yeniden benzer görüntüler yaşadı. Bu kez meterolojik uyarılar, barajlar ve alınan tedbirler nedeniyle neyse ki can kaybı yaşanmadı. Ancak mal kaybı çok oldu.

2,5 gündür aralıksız devam eden yağışlar, 27 Haziran günü Bartın’da final yaptı. Barajlar dolduğu için kontrollü salınan sular, Bartın çayının 8 metre yükselmesine neden oldu. Irmak pek çok bölgeden taştı. Kemerköprü Mahallesi, Çatmaca mevkiinden Kemerköprü Meydanı’na kadar sular altında kaldı. Valilik ve Belediye bölgesinde bot yüzdü. Yalı bölgesi de, eski itfaiye binasına kadar sulara gömüldü.

İŞTE FELAKETİN HAVATAN GÖRÜNTÜLERİ: ÇATMACA, VALİLİK, YALI

Suların gündüz vakti ağır ağır yükselmesi sayesinde tedbirler zamanında alınabildi. Uyarılara aldırış etmeyen bazı Kemerköprü esnafları, sular yaklaşınca dükkanını boşalttı. Bartın Belediyesi ekipleri, il merkezinden 351 ihbara müdahale etti. 135 ev, 15 işyerinde su baskınına karşı belediye ekipleri vidanjörle destek verdi. 201 rögar ve tıkanıklıklar ile ilgili sıkıntıların giderilmesine çalışıldı. İtfaiye ekipleri evlerinde mahsur kalan vatandaşların tahliyesine yardımcı oldu. 60 saat süren yağışlar ardından sular çekilmeye başladı. Geriye bu görüntüler kaldı:

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yağmur 60 saat sonra durdu, sular 8 metre yükseldi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir