Amasra’da her şey bu mesajla başladı! Dev organizasyon

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en güzel turizm kenti Amasra’da bir kafe işletmesinin sosyal medya adresinden yaptığı paylaşım, kısa sürede ilçede yankı buldu. Mesajda, “15 km ileride mekanlarda oturmak için randevu alınırken Amasra caddelerinde yaşam belirtisi yok. Dolmuşlar 22’de bitiyor. Bitmese de ulaşım pahalı. Rusya’dan gemi getirdik Bartın’dan öğrenciyi getiremedik” deniyordu.

Amasra Kaymakamlığı, bu serzenişe duyarsız kalmadı. Şehrin tüm esnafları bir araya getirildi. Sosyal mesaj, kısa sürede dev bir organizasyona dönüştü. 50 lira olan dolmuş ücretleri, BARÜ öğrencisi için 15 liraya indirildi. Tüm esnaf, öğrenciye özel indirim için mutabakata vardı. Kampanyaya katılan işletmeler için cama yapıştırılan “Öğrenci dostu” etiketleri hazırlandı.

BARTINSTAR/AMASRA

Amasra’da Pier ve Bofe Cafe adlı işletmelerin sosyal medya adresinden yaptığı bir paylaşım, ilçede bu güne kadar görülmemiş bir kampanyanın fitilini ateşledi. Yapılan paylaşımda şöyle deniliyordu:

“15 km ileride mekanlarda oturmak için randevu alınırken ve yer bulamazken Amasra caddelerinde yaşam belirtisi yok. Dolmuşlar saat 22’de bitiyor. Bitmese de ulaşım pahalı. Rusya’dan gemi getirdik Bartın’dan öğrenciyi getiremedik. Turizm şehri Amasra’nın köy olmaması için tüm kurumların gereğini yapacağını düşünüyoruz.”

İşte bu mesajlar, önce Amasra sokaklarında hızla yayıldı, ardından Kaymakamlık makamına kadar ulaştı. Kaymakam Kadir Perçi, kurumlara yapılan çağrıya duyarsız kalmadı. Gerekli adımlar atıldı. Önce neler yapılabileceği tartışıldı, ardından esnaflarla toplantılar düzenlendi. Buna göre Bartın Üniversitesi (BARÜ) öğrencilerini Amasra’ya çekmek, dünyanın gözbebeği ilçeyi kış aylarında hareketlendirmek için bir yol haritası belirlendi.

Buna göre önce BARÜ öğrencilerinin Amasra’ya seyahat etmeleri sağlanmalı, bunun içinde ulaşım ucuzlamalıydı. Amasra-Bartın arasındaki dolmuş fiyatları sivil 50 lira, öğrenci ise 45 lira olarak uygulanıyordu.

Amasra esnafı, BARÜ öğrencilerinin Amasra’ya 15 TL’ye getirilmesi, aradaki farkın esnaflar olarak seyahat firmalarıyla yapılacak anlaşmayla belirli bir kısmını karşılamayı taahhüt etti.

Akşam 22:00’de sona eren servis saatleri de hafta sonları gece 01:00’e kadar uzatıldı. İndirimli tarifenin, 13 Şubat tarihi itibarıyla başlamasına karar verildi. BARÜ Akademik takvimi ikinci dönem, 12 Şubat’ta başlıyor.

Ulaşımda indirim yetmezdi. Esnaflarla yapılan toplantılarda tüm mekanların öğrenciye özel indirim uygulanmasına karar verildi. Kampanyaya katılan mekanlar için “Öğrenci dostu” logolu çıkarmalar hazırlandı. Bu logolar, işletmelerin kapısına yapıştırılarak duyurusu yapılacaktı. O levhalar da hızla hazırlandı ve işletmelere dağıtılmaya başlandı. İndirimden Amasralı vatandaşların da yararlanabileceği ilan edildi.

Kampanyanın duyulması için “Amasra’yı yaşamak sizin de hakkınız” başlıklı afişler hazırlatıldı.

Amasra Kaymakamlığı öncülüğünde organize edilen çalışmaya, ilçedeki hemen tüm esnaflar katıldı. Hem yerel işletmeler hem de seyahat firması, özellikle kış aylarında sosyal hareketliliği artırmak için elini taşın altına koymayı kabul etti.

Bu güne kadar örneği görülmedik organizasyonun nasıl sonuç vereceği merak ediliyor. Takipteyiz…

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amasra’da her şey bu mesajla başladı! Dev organizasyon

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 30 Ocak 2024, 15:25

    Öğrenci her yerde öğrenci.Keşke diğer illerden Bartını gezmeye gelecek öğrenciler içinde uygulansaydı.Ama olsun neresinden başlanırsa kârdır.Güzel bir kampanya olmuş.

    Cevapla