Amasra’nın teknik lisesi, günlük 10 bin kişilik yemek üretecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın’ın ilk endüstriyel mutfağı Amasra’da kuruluyor. Amasra Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, günlük 10 bin kapasiteli mutfağı kurmak için harekete geçti. Dev mutfak, Bartın’da taşımalı eğitim gören 7 bin öğrenciye yemek üretecek.

BARTINSTAR/AMASRA

Soğuk hava depoları, kuru hava depoları hazırlanıyor. 150 metrekarelik alan belirlendi. Amasra Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde endüstriyel mutfak kurmak için çalışmalar, 15 Nisan 2024 itibarı ile resmen başlatıldı.

Endüstriyel mutfak, Bartın’da taşımalı eğitim gören 7 bin öğrenciye tek elden yemek hizmeti verebilecek. Aynı zamanda üniversite, hastane gibi il dışından yemek hizmeti alan kurumlara da hitap edebilecek.

Teknik Lisesi’nin usta öğreticileri tarafından hazırlanacak yemek üretimi tesisinde lisenin Yiyecek-İçecek bölüm öğrencileri de stajı yapabilecek. Üstelik endüstriyel mutfak, milli eğitim ekonomisine de önemli katkı sunacak.

AMASRA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KADİR BODUR: YENİ SEZONA HAZIR

Amasra Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde yapımına başlanan mutfağın Amasra için önemine değinen İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Bodur “60 gün içinde kurulumu bitecek. Endüstriyel mutfak 2024/2025 eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlayacak” bilgisini verdi.

Mutfak, Bartın ve bütün ilçelerinde okullarda taşıma ile gelen öğrencilere öğle yemeği üretecek. Bartın’da günlük 7 bin öğrenciye yemek veriliyor. Öğrenci başı maliyet, Nisan 2024 itibarı ile ortalama 50 TL.

Bartın’da bu boyutta yemek üretimi yok. Üniversite, hastane gibi büyük kurumlar da il dışından hizmet satın alıyor. Yemekte kullanılan malzemeler bile il dışından getiriliyor.

Amasra’da kurulacak mutfak hem yerel üreticilere Pazar oluşturacak hem de il ekonomisine katkı sunacak. Proje ile daha uygun maliyetle öğrencilere daha sağlıklı yemek ulaştırılabilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amasra’nın teknik lisesi, günlük 10 bin kişilik yemek üretecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir