Bakan Pakdemirli: Bartın’a heybemiz boş gelmedik

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 6 ili kapsayan kırsal dezavantajlı alanlar kalkınma projesi kapsamında 100 milyon euroluk ödeneği hazır projeyi anlattı, yüzde 75 devlet hibesi için “proje getirin” dedi.

Bartın, cumartesi günü önemli bir konuğu ağırladı. AK Parti Bartın Belediye Başkan adayı Yusuf Ziya Aldatmaz’ın proje tanıtım toplantısına destek vermek amacıyla Bartın’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önemli açıklamalar yaptı. Bartın Kültür Merkezi’ndeki toplantıda AK Partili coşkulu bir kalabalığa hitap eden Bakan Pakdemirli, Bartın’la ilgili pek çok projeden bahsetti. “Buraya heybemiz boş gelmedik. Bartın’a özel projeler de var” diyen Pakdemirli, “Baba oğula yapmaz” dediği yüzde 75 devlet hibesi içeren projeyi şöyle anlattı:

DESTEK BİZDEN ÇALIŞMA BARTINLIDAN

“Bartın’a özel projeler var, İFAD projeleri. Kırsal dezavantajlı alanlar kalkınma projesi. Özel bölgelerde uygulanacak 100 milyon euroluk proje. 6 ili kapsıyor. Bartın, Sinop, Kastamonu, Osmaniye, Adana ve Mersin. Ama top şu an Bartın’da. Bartın bunda ön alacak. Bu 100 milyon eurodan daha fazla pay almanın çaresini bulacak. Destek bizden çalışma Bartınlıdan. Bu projede; kişisel başvurularda yüzde 70, grup olarak başvurduğunuzda yüzde 75 hibe alacaksınız. Baba oğula yapmaz bunu. Örneğin; Ulus, Kumluca, Arıt ve Hasankadı da arıcılık, Bartın genelinde meyvecilik, çeviz, kızılcık üretimi… Abdipaşa hayvan pazarının modernizasyonu bu proje sayesinde yapılacak.”

BARTIN’A ÖZEL BAŞKA BİR PROJE DAHA

Bakan Pakdemirli yine “Bartın’a özel” diyerek bu yıl uygulanacak başka bir projeden daha bahsetti, şu ifadeleri kullandı: “2019 yılında 5 köyde 500 dekar alanda 30 bin adet ceviz, ahlat, kestane, kuşburnu ve alış gibi fidanlar dikerek 3 yıl süreyle bunlara biz bakacağız, sonra üreticimize bunları ücretsiz olarak 49 yıllığına tahsis edeceğiz.”

KOZCAĞIZ’A MAVİ GÖL MESİRE YERİ

Bakan Pakdemirli, yüzde 90’ı biten Kozcağız barajı sayesinde 25 bin dekar alanın suya kavuşacağını anlatırken bir de müjdesi vardı. Pakdemirli, Kozcağız Belediyesi tarafından 150 dönüm arazide Kozcağız Barajı üzeri Bozköy mevkinde projelendirilen ve ekim ayında bakanlığa sunulan Mavi Göl Mesire Yeri için onayın çıktığını duyurdu. Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Bakan’a teşekkür etti.  

KİRSİNLER’E 300 DEKAR BAL ORMANI

Bakan Pakdemirli’nin Amasra’dan Abdipaşa’ya, Kumluca Kirsinler Köyü’nden Türkiye’nin ilkleri arasında bulunan yeraltı barajına ilişkin dikkat çekici cümleleri oldu. İşte onlar:

Bartın’da ormanla ilgili olarak 3 bin dekar arazide 386 bin fidan dikilecek.

Ulus Kirsinler Köyü’nde 300 dekar alanda kestane bal ormanı kurulacak.

Orman köylerinde yaşayan 75 aileye 1,5 milyon TL ORKÖY kredi ve hibe desteği sağlanacak.

Ağaçlandırma kapsamında 8 okul bahçesi, 5 ibadethane bahçesi, 7 mezarlık, 8 hastane ve sağlık ocağı bahçesi, 2 kilometre karayolu ve toplam 10 bin adet fidan dikilecek.

Toplam 40 köyde 1600 orman köylüsüne, 9 bin ton defne üretimi ile 25 milyon TL  ekonomik katkı sağlanacak.

AMASRA’DAN ABDİPAŞA’YA SU SORUNU KALMAYACAK

Bartın’ın Amasra İlçesi ve Abdipaşa Beldesi ile güzergah üzerinde bulunan yerleşim yerlerinin 2055 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak 4 milyon metreküp su biriktirme haznesine sahip Ilındır Barajı yapılacak.

Bahçecik kaynağının önüne yeraltı barajı yapılacak. Türkiye’nin ilkleri arasında yer alacak yeraltı barajı, Bartın’a önemli katkı sağlayacak.

Bin dekar arazi sulayacak Eldeş Göleti tamamlanacak.

İL MÜDÜRÜNE TALİMAT:
O RAKAMLARI KABUL ETMİYORUM

“Buraya tabi heybemiz boş gelmedik. Bartın’a bugüne kadar tarım ve ormancılık alanlarında 152 milyon TL hibe verdik.

Bakan Pakdemirli, tarım ve ormancılık alanında Bartın’a 152 milyon hibe verdiklerini anlatırken ilginç rakamlar açıkladı. Bu hibeler karşılığında Bartın’ın tarımsal hasılasının 2.3 kat artarak 361 milyon TL’ye geldiğini anlatan Pakdemirli, Bartın’la ilgili rakamsal verilere değindi, Tarım ve Orman İl Müdürü’ne şöyle talimat verdi:

“Genç Çiftçi Projesi’nde 14.2 milyon TL hibe, kırsal kalkınma hibelerinden 11 milyon TL, 3 bin dekar alanda mera ıslahı, büyükbaş hayvanımız 63 bin, küçükbaş hayvanımız 6 bin 300 başta. Tarım İl Müdürüme buradan talimat veriyorum. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık rakamlarını kabul etmiyorum. Bu rakamları arttıracaksın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Pakdemirli: Bartın’a heybemiz boş gelmedik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir