Bankoğlu, Bartın’a maden lisesi vaadini Meclis gündemine taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra’da 14 Ekim’de yaşanan grizu faciasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bartın’da bir “Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” açılacağı vaadinin hala gerçekleşmemesi üzerine konuyu meclis gündemine taşıdı.

BARTINSTAR/ANKARA

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM Başkanlığı’na soru önegesi veren Bankoğlu, “Amasra’da yaşanan maden faciasının ardından atılacak adımlar arasında bölgede madenciliğe özel bir meslek lisesi açma projesi de bulunduğu kamuoyuna duyurulmuştu. Bartın ilinde bir mesleki teknik Anadolu Lisesi açma kararı aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli çalışmalara başladıklarını duyurmasına rağmen, aradan geçen 1 yıl 4 aylık süreçte herhangi bir adım atılmamış, hükümetin verdiği söz havada kalmıştır. Buna rağmen Bartın Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

MEDEN LİSESİ NEREYE YAPILACAK?

bartinstar

Bankoğlu, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Hükümet bol keseden vaatlerde bulunmayı alışkanlık edindiği için özellikle ilimizle ilgili vaatlerini hemşehrilerim adına takip etmek görevim. Nitelikli ara eleman yetiştirmek, hem emekçinin hem de işverenin refahı için şart olan meslek liselerine ağırlık verecek gibi yapıp halkı oyaladıklarını biliyoruz. Bu yeni bir şey değil ama Amasra’da yaşanan facia önlenebilirdi. Bunun için liyakatli, nitelikli kişileri artırmamız gerekiyor. Bunun tek yolunun da eğitim olduğunu biliyoruz. Çağdaş ve nitelikli eğitimi birinci görevi olarak benimsemesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bakalım ne açıklama gelecek?”

“Proje kapsamında bir bütçeleme çalışması yapıldıysa ödeneğin meblağını açıklamalarını istiyoruz. Bartın ili içerisinde yapılması sözü verilen okulun yapılacağı alan belirlendi mi, bu alan neresi bilmek istiyoruz. Okulda hangi alanların, hangi programların açılacağına dair nasıl bir müfredat ve program çalışması yapılmıştır diye soruyoruz? Amasra’daki maden faaliyetleri dikkate alındığında, söz konusu okulun Bartın Merkez yerine Amasra ilçesinde açılmasına yönelik halkımızın da yoğun talepleri olduğunu belirttik. Ardından bahsi geçen okulun Amasra’da faaliyet gösterecek şekilde planlanması düşünülmekte midir diye sorduk.”

bartinstar
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bankoğlu, Bartın’a maden lisesi vaadini Meclis gündemine taşıdı
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir