Bartın artık uzaydan görülüyor; Koronavirüs yurdu full

Koronavirüs haritası güncellendi. Bartın’daki kırmızı renk şehrin tamamına yayıldı. Pozitif vakaların yerleştirildiği Çeşm-i Cihan öğrenci yurdunda 120 kişilik bloğun biri tamamen doldu.

Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs haritası güncellendi. Bartın’daki kırmızı renk şehrin tamamına yayıldı. Pozitif vakaların yerleştirildiği Çeşm-i Cihan öğrenci yurdunda 120 kişilik bloğun biri tamamen doldu.

BARTINSTAR/SAĞLIK

Etrafımızdaki çember günden güne daralıyor. Sokak ve mahallelerdeki kırmızı noktalar tüm mahalleleri kapladı. Pek çoğumuzun binasına kadar girdi. Artık tek güvenli yer evlerimiz. Sosyal medya “Testim pozitif çıktı” mesajlarından geçilmiyor. Pandemi hastanesinde neredeyse her gün cenaze çıkıyor.

Etrafımızdaki şehirler de Bartın’dan farklı değil. Çaycuma’dan Safranbolu’ya, Karabük’ten Zonguldak’a tüm haritalar kırmızıyı gösteriyor. Bu kışın uzun ve çok zor geçeceği artık garanti. O yüzden artık herkes daha disiplinli olmak zorunda. Şakası yok, sizi değilse bir yakınınızı öldürüyor.

O yüzden maske-mesafe-hijyen başta olmak üzere herkesi daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

PROF. DR. GÜNER SÖNMEZ’DEN COVİD-19’LA İLGİLİ EN ÇOK SORULAN SORULARA KISA CEVAPLAR:

* Favipiravir verildi, kullanayım mı?

  • Evet. Etkili bir antiviral. Bu sıtma ilacı değil, karıştırmayalım. İlk gün 8+8 şeklinde uygulanır. Kalp krizine neden olmaz. Sadece karaciğer enzimlerini ve üreyi bir miktar yükseltir (geçici).

* Vitamin kullanayım mı?

  • Sağlıklı besleniyorsanız gerek yok. Sonbahar- Kış gibi güneşsiz mevsimlerde D vitamini eksikliği olabilir. D vitamini eksikliğinin hastalığı ağırlaştırdığına dair yayın var. Doktorunuza danışarak idame D vitamini alabilirsiniz.

* Hidroksiklorokin kullanayım mı?

  • Sıtma ilacı olan bu. Salgının başında etkili olduğu söylendi. Sonradan birçok yayında etkili olmadığı, hatta azitromisinle kullanıldığında zararlı olabileceği belirtildi. Bildiğim kadarıyla ülkemizde de bu konuda halen yürüyen çalışma var.

* Covid 19’lu biriyle temasım oldu. Hemen test yaptırayım mı?

  • Hayır. İlk günler kuluçka dönemi olduğu için test negatif çıkar. 4. günden sonra yapılabilir.

* PCR testim negatif çıktı, ama şikayetim var.

  • PCR testlerinin doğruluğu %60’larda. Yine de Covid 19 olabilirsiniz.

* Covid’li biriyle temas ettim. Hemen bulaştırıcı olur muyum?

  • Hayır. Enfekte olsanız da; semptomlar başladıktan 1-2 gün önce ve 6-7 gün sonra bulaştırırsınız. En yoğun bulaştırma, belirtiler başladıktan sonraki 5 gündür.

* Covid oldum, iyileştim ama testim pozitif çıkıyor. Bulaştırır mıyım?

  • PCR testi ortalama 17 gün pozitif olabilir. Hatta literatürde 83 güne kadar pozitiftik bildirilmiş. Bu; atılan virüs parçacıklarına bağlıdır. Aktif hasta olduğunuzu göstermez, bulaştırıcı olmazsınız.

* PCR testim pozitif, Covid oldum. Korkayım mı?

  • Sakin olun. Verilen ilaçları kullanın. Bol meyve- sebze tüketin. Günde 7-8 bardak su için. Sosyal medya ve olumsuz haberlerden uzak durun. Hastalığı atlatacağınıza inanın. Saat 24:00 gibi uyumuş olun, odanız karanlık olsun.

* Hastalığı atlattım ama şikayetlerimin bir kısmı devam ediyor.

  • Buna uzamış Covid deniyor. 2-3 ay sürebilir. Özellikle halsizlik ve performans kaybı belirgindir. İlk ay ağır spor yapmayın. Kalp problemini düşündürecek şikayetiniz olursa kardiyologa görünün.

* Hastalıktan yeni kurtuldum, korkuyorum yeniden olurum diye.

  • Korunun ama çok tedirgin olmayın. 2. Enfeksiyon mümkün ama sayı çok değil. Hastalığı geçirenlerde oluşan bağışıklık yanıtının, 6-8 ay ağır hastalıktan koruyacağı düşünülüyor. Kişisel farklılıklar mümkün.

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.429.605

VAKA

2.307.721

İYİLEŞME

25.073

ÖLÜM

121.884

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
99.655.985

VAKA

54.952.524

İYİLEŞME

2.137.931

ÖLÜM

44.703.461

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.