Bartın Belediye başkanı kim olacak? İşte o süreç

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 yıllık Belediye Başkanı Cemal Akın’ın milletvekili adayı olmak için istifası ardından gözler belediyeye çevrildi. Peki şimdi ne olacak? Bartın Belediye Başkanı kim olacak…

BARTINSTAR/GÜNDEM

Yasalara göre başkanın istifası ardından görev, belediye meclisinde en çok üyesi olan partinin grup başkanına veriliyor. Buna göre başkanlık, 11 üye ile temsil edilen AK Parti grup başkanı Av. Hüseyin Manav’a geçti.

Geçici başkanın önümüzdeki hafta belediye meclisini olağanüstü toplantıya çağırması bekleniyor. Bu toplantının Salı ya da Çarşamba günü olması bekleniyor.

Belediye meclisinde grubu olan partiler, adaylarını açıklayacak. Belediye meclisinde MHP’nin 7, CHP’nin 6, AK Parti’nin 11, Gelecek Partisi’nin 1 üyesi yer alıyor.

İlk tur oylamada 3’te 2 nitelikli çoğunluk aranacak. Eğer bu sağlanamazsa ikinci turda salt çoğunluk yeni başkanı seçmek için yetecek. Belediye başkan vekili Hüseyin Manav, isterse ikinci seçimi bir başka güne erteleyebilecek.

Meclis üye sayısı açısından belediye başkanlığına en yakın parti AK Parti görünüyor. Ancak MHP-CHP ve Gelecek Partisi uzlaşması olursa durum değişebilir. Ancak bu tutum zayıf ihtimal olarak görülüyor.

Oylama öncesi Cumhur İttifakı’nın iki partisi MHP ve AK Parti arasında genel merkezler düzeyinde bir anlaşma sağlanabilir. Böyle bir ihtimal gerçekleşirse başkanlık için adı en çok geçen isim Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu.

Eğer bir anlaşma olmaz, MHP ile CHP ittifakı da yapılamazsa, bu kez AK Parti grubundan çıkacak bir ismin başkan olması kaçınılmaz. Adı öne çıkan isim Hüseyin Manav.


Cemal Akın, dün belediyedeki son görev gününde belediye meclis üyeleri ile toplandı, teşekkür belgelerini verdi. O isimlerden biri de Necmi Balık oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın Belediye başkanı kim olacak? İşte o süreç

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir